Постанова від 23.01.2014 по справі 752/21133/13-а

Справа № 752/21133/13-а

Провадження №: 2-а/752/62/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2014 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді Шевченко Т.М.

з участю секретаря Крекотень О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання провести перерахунок пенсійного забезпечення, -

ВСТАНОВИВ:

позивач ОСОБА_1 25 листопада 2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом посилаючись на те, що він звільнений з військової служби, з посади старшого консультанта відділу координації і зв'язку Штабу антитерористичного центру при СБ України, та перебуває на пенсійному обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» було встановлено нові розміри окладів типових посад державних органів («силових» структур), та новий склад грошового забезпечення військовослужбовців, співробітників таких відомств.

В травні 2012 року Фінансово-економічне управління СБУ надало Головного управлінню ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, яка підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади. Але перерахунок пенсії пенсійним фондом зроблено не було. Пенсійний фонд свої дії обґрунтував тим, що перерахунок провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 2008 року таких рішень не приймалося, і тому відсутні правові підстави для його проведення.

Вважає дії пенсійного фонду такими, що не відповідають вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Основний розмір пенсії йому обчислено виходячи з грошового забезпечення, яке становить 5 806,97 грн. Згідно довідки Фінансово-економічного управління СБУ, яка прийнята пенсійним фондом, розмір грошового забезпечення відповідної посади станом на 01.04.2012 року становить 8 908,35 грн. Дана довідка свідчить про збільшення грошового забезпечення посади, яку він (позивач) обіймав на день звільнення зі служби. А фактичне збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідної категорії є підставою для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2012 року.

Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 23 січня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача про зобов'язання вчинити певні дії в частині визнання відмови відповідача щодо нарахування і виплати пенсії з 01.04.2012 року по 25.05.2013 року залишено без розгляду на підставі ч.1, 2 ст. 99, ст. 100 КАС України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов з вищевказаних підстав.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судовому засіданні не визнав позовні вимоги та заперечував проти їх задоволення, зазначивши, що перерахунок провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 2008 року таких рішень не приймалося, і тому відсутні правові підстави для його проведення.

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права позивача визначені та закріплені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як встановлено у суді, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем, позивач перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В травні 2012 року Фінансово-економічне управління СБУ надало Головного управлінню ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, яка підтверджує фактичне збільшення грошового забезпечення відповідної посади. У зв'язку з чим позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії.

Проте, листом від 19 листопада 2013 року № 28288/12/І-2574 ГУ ПФУ в м. Києві відмовило позивачу у проведені перерахунку пенсії, мотивуючи відмову тим, що перерахунок пенсій відповідно до Постанови 45 провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 01.01.2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На думку суду, враховуючи вимоги чинного законодавства України, Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві неправомірно посилається на те, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій. Рішення інших органів не можуть братися до уваги управліннями ПФУ як підстава для перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Враховуючи на те, що ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії не відповідає вимогам закону.

Як вбачається з вказаної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

В суді було встановлено, що Фінансово-економічним управлінням СБУ було направлено до ГУ ПФУ в м. Києві довідку № 21/3/2-1655/734 від 31 травня 2013 року, з якої вбачається, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав ОСОБА_1 перед звільненням зі служби, збільшено з 01.04.2012 року, що передбачає і перерахування пенсії позивачу.

Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст. 11, 17, 71, 158-163, 186 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 25 травня 2013 року.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 31 травня 2013 року № 21/3/2-1655/734, виданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України, та здійснити відповідні виплати з 25 травня 2013 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів.

Суддя: