Головуючий у 1 інстанції - Труфанова М.О.
Суддя-доповідач - Бишов М. В.
24 січня 2014 року справа №434/9373/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. ОСОБА_2, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Бишова М.В.
суддів Компанієць І.Д., Шальєвої В.А.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 05 грудня 2013 року у справі № 434/9373/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
12.11.2013 року позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просила суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська по відмові у нарахуванні та виплаті пенсії державного службовця в розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань індексації , інших виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки від 11.06.2013р. за №2259/06-09 починаючи з 30.08.2008р. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що з 30.08.2008 року відповідачем їй призначена пенсія як державному службовцю у відповідності зі ст. 37 Закону України "Про державну службу". При призначенні пенсії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська призначило та нараховувало їй пенсію без включення до заробітної плати для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідок Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська від 11.06.2013р. за № 2259/06-09, з яких справлялись внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При її зверненні до УПФУ Артемівського району м. Луганська про здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням зазначених довідок Управління їй відмовило, у зв'язку з чим позивачка вважає дії відповідача неправомірними.
Ухвалою Артемівського районного суду м. Луганська від 05.12.2013 року позовні вимоги щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії за період з 30.08.2008 року по 12.05.2013 року залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 05.12.2013 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_2 з врахуванням інших виплат. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 85 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням здійснених виплат враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації, інших виплат, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки від 11.06.2013р. за №2259/06-09.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управлінням Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 у повному обсязі. (а.с.36). Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, відповідач вказує, що матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону України "Про Державну службу", оскільки дані виплати носять разовий характер та не є складовою заробітної плати. Законних підстав для перерахунку пенсії позивачу не має.
Позивач та представники відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення, що дає суду право розглянути справу у відсутність сторін в порядку письмового провадження на підставі ст.197 ч.1 п.2 КАС України.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська та з 30.08.2008 р. отримує пенсію на підставі ЗУ "Про державну службу". Позивачка до виходу на пенсію працювала на посаді завідуючої сектору кадрового забезпечення та організаційно-інформаційної роботи управління Пенсійного фонду України в Кам'янобрідському районі м. Луганська.
Відповідно довідки №2259/06-09 від 11.06.2013 року про складові заробітної плати (за останні календарні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» всклад заробітної плати позивачки входили індексація заробітної плати у сумі 385,01 грн, матеріальна допомога на оздоровлення 3969,21 грн та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 3907,67 грн (а.с.9-11).
Відповідач листом за №150/111-12 від 17.06.2013 року відмовив позивачці у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів не є складовими заробітної плати державного службовця. (а.с.12-13).
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.5 ст. 33 зазначеного Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Частина 7 ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.
Відповідно до вимог ст.371 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної на вирішення соціально - побутових питань та індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми №5-1 (а. с.09-11).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказана правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та, на підставі ст.2442 КАС України, є обов'язковою для застосування.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в розмірі 85% заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів, згідно довідки від 11.06.2013р. за № 2259/06-09.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 05 грудня 2013 року у справі № 434/9373/13-а - залишити без задоволення.
Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 05 грудня 2013 року у справі № 434/9373/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Колегія суддів М.В. Бишов
В.А. Шальєва
І.Д. Компанієць