22 січня 2014 року Чернігів Справа № 825/23/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Смірнової О.Є.,
за участю секретаря Прокіної А.С.,
представників позивача Лапоши Д.Ю.,
Вовка О.Ю.,
представника відповідача Марцевої Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Менської районної державної адміністрації про зобов'язання виконати вимоги,-
08.01.2014 Державна фінансова інспекція в Чернігівській області (далі - ДФІ в Чернігівській області) звернулась до суду з адміністративним позовом до Менської районної державної адміністрації (далі - Менська РДА) та просить зобов'язати відповідача виконати п. 3 вимог ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429.
Свої вимоги мотивує тим, що посадовими особами ДФІ в Чернігівській області проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Менської РДА за період з 01.01.2011 по 30.06.2013, за результатами якої складено акт ревізії від 28.08.2013 № 25-08-21/12. Ревізією встановлено ряд порушень у зв'язку з чим Менській РДА направлено вимоги ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429. Так, ревізією встановлено, що в порушення п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 заступникам голови Менської РДА в 2012 році, січні-червні 2013 року проводилась виплата допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної загробної плати без рішення органу вищого рівня (Чернігівської обласної державної адміністрації), внаслідок чого заступникам голови Менської РДА зайво нараховано та виплачено допомоги на оздоровлення на загальну суму 4954,51 грн. Внаслідок допущеного порушення зайво проведено нарахування ЄСВ на загальну суму 1798,49 грн. В результаті допущеного порушення Менській РДА завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 6753,00 грн. На момент розгляду справи п. 3 вимог ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429 відповідачем не виконано.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Чернігівській області на II квартал 2013 року та на підставі направлення на проведення ревізії ДФІ в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Менської РДА за період з 01.01.2011 по 30.06.2013.
Ревізія проведена з 27.06.2013 по 28.08.2013 (зупинено з 02.07.2013, поновлено з 19.07.2013) у відповідності до питань програми ревізії, з відома голови райдержадміністрації Соломка А.В. та головного бухгалтера Лойченко С.В.
За результатами проведеної ревізії складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності Менської РДА від 28.08.2013 № 25-08-21/12 (а.с. 5-33).
Ревізією встановлено ряд порушень, тому з метою їх усунення Менській РДА направлено вимоги ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429 (а.с. 64-66).
Так, ревізією дотримання законодавства при встановленні, нарахуванні та виплати працівникам допомоги, премій, інших заохочувальних та компенсаційних виплат працівникам райдержадміністрації за період з 01.01.2011 по 01.07.213 встановлено, що в 2012 році, січні-червні 2013 року заступникам голови райдержадміністрації при надані щорічної основної відпустки відповідно до розпоряджень голови Менської РДА та заяв заступників голови Менської РДА виплачувалась допомога на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 (далі - постанова КМУ № 268) керівникам надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Крім того, відповідно до п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно із пп. 2.3.3 п. 2.3 вищевказаної Інструкції до таких заохочувальних та компенсаційних виплат належить і матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних у п. 3.31 Інструкції). Тобто, допомога на оздоровлення є матеріальною допомогою.
Пунктом 6 постанови КМУ № 268 визначено, що преміювання керівників органів виконавчої влади та інших органів, їх заступників, встановлення їм надбавок, передбачених цією постановою, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірі, установлених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається органом вищого рівня.
Чинне законодавство визначає умови преміювання та надання матеріальної допомоги керівників органів виконавчої влади та інших органів, їх заступників, зокрема за умови прийняття рішення про зазначені виплати органом вищого рівня. При цьому, ані пунктом 6 постанови КМУ № 268, ані жодним іншим законодавчим актом України не визначені конкретні вид або форма вищезазначеного рішення та порядок його прийняття, тобто нормативними документами не встановлено, що рішення органу вищого рівня щодо надання матеріальної допомоги заступнику голови районної державної адміністрації повинно оформлюватися саме розпорядженням обласної державної адміністрації.
Підставою для надання матеріальної допомоги може бути не тільки розпорядження, а й лист-погодження, резолюція керівника органу вищого рівня на письмовому зверненні про надання відпустки та матеріальної допомоги керівників цих органів та їх заступників, відповідний наказ тощо, тобто форма відповідного рішення органу вищого рівня не визначена в нормативних документах.
Таким чином, в порушення п. 6 постанови КМУ № 268 заступникам голови Менської РДА в 2012 році, січні-червні 2013 року проводилась виплата допомоги на оздоровлення в розмірі середньомісячної загробної плати без рішення органу вищого рівня (Чернігівської обласної державної адміністрації), внаслідок чого заступникам голови Менської РДА зайво нараховано та виплачено допомоги на оздоровлення, на загальну суму 4954,51 грн. (різниця між допомогою на оздоровлення в розмірі посадового окладу, яка гарантована Законом України «Про державну службу», та допомогою на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати), в тому числі: за 2012 рік - на суму 2683,37 грн., за січень-червень 2013 року - на суму 2271,14 грн.
Внаслідок допущеного порушення зайво проведено нарахування ЄСВ на загальну суму 1798,49 грн. (за 2012 рік - на суму 974,07 грн., за січень-червень 2013 року - на суму 824,42 грн.).
В результаті допущеного порушення Менській РДА завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 6753,00 грн.
В п. 3 вимог про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429 ДФІ в Чернігівській області просить стягнути 4954,51 грн. зайвих виплат з осіб, які їх отримали безпідставно, або відшкодувати за рахунок винних осіб в порядку та розмірах, встановлених ст. 133-136 Кодексу законів про працю України; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо суми ЄСВ та повернути зайво сплачені кошти в сумі 1798,49 грн. (зарахувати в рахунок майбутніх платежів).
На момент розгляду справи п. 3 вимог ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429 залишається не виконаним.
Суд звертає увагу на те, що вимоги ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429 в судовому порядку не оскаржувались та не скасовані.
Пунктом 7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право органів державного фінансового контролю пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства
Згідно із ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність та обґрунтованість п. 3 вимог ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ДФІ в Чернігівській області є обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Менську району державну адміністрацію виконати п. 3 вимог Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 16.09.2013 № 25-08-18-14/6429.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Є. Смірнова