91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
05.05.09 Справа № 20/6б.
За заявою
кредитора - Державної податкової інспекції в м. Свердловську
Луганської області, м. Свердловськ Луганської області,
до боржника - Колективного сільськогосподарського підприємства «Маяк»,
смт. Ленінське Свердловського району Луганської області,
про визнання грошових вимог
суддя Т.С. Кірпа,
представники:
від кредиторів:
- Абузов Ш.А., дов. №6 від 10.01.09., ДПІ у м. Свердловську Луганської області;
- Яцковський А.В., дов. №5 від 10.01.09., ДПІ у м. Свердловську Луганської області;
ліквідатор Седляр О.П.,
обставини справи: банкрутство, ліквідаційна процедура відповідно до положень ст. 52 Закону України від 14.05.92. №2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», зі змінами та доповненнями, розгляд грошових вимог кредитора, ДПІ у м. Свердловську Луганської області до банкрута, КСП “Маяк”,
Постановою господарського суду Луганської області від 15.03.07. боржника, Колективне сільськогосподарське підприємство “Маяк” визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру терміном на 12 місяців, до 15.03.08. у порядку ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та призначено ліквідатором у справі арбітражного керуючого Седляра О.П.
В подальшому термін ліквідаційної процедури банкрута судом продовжено.
Як вбачається із матеріалів справи, на адресу господарського суду кредитором, Державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області, подано заяву №3697/10 від 18.02.09. про визнання грошових вимог до банкрута, Колективного сільськогосподарського підприємства «Маяк»у сумі 10428 грн. 11 коп.
В обґрунтування поданої заяви кредитор посилається на наступне.
Оскільки грошові вимоги боржником не визнані, ДПІ у м. Свердловську, керуючись ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", просить суд визнати грошові вимоги останнього до Колективного сільськогосподарського підприємства "Маяк", які станом на 01.11.08. складають 10 428 грн. 11 коп. заборгованості зі сплати пені за бюджетними позичками, які надавались відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.97., №220 від 26.02.98., №1956 від 10.12.98., згідно з договорами №11 від 01.10.97.; №21 від 06.10.97.; №25 від 10.10.97.; № 65 від 14.11.97.; № 8 від 27.03.98.; № 10 від 12.02.99.
Так, заборгованість по бюджетним позичкам (пеня), наданим згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.97. складає 7509 грн. 79 коп., заборгованість по бюджетним позичкам (пеня), наданим згідно Постанови Кабінету Міністрів України №220 від 26.02.98. складає 1552 грн. 15 коп., заборгованість по бюджетним позичкам (пеня), наданим згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1953 від 10.12.98. - 1366 грн. 17 коп.
Вказана пеня розраховувалася згідно з п. 4 статті 17 Бюджетного кодексу України у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування, зокрема, наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії. Органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому Законом для стягнення не внесених у строк податків і нeпoдаткових платежів.
Діючий порядок стягнення податкового боргу, визначений Законом України №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Нарахування пені передбачено ст. 16 Закону №2181 та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України №77 від 01.03. 01. та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, яка затверджена наказом Державної податкової адміністрації України від 11.06.03. №290.
Враховуючи зазначене, керуючись ст. 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 20 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI від 28.12.07., кредитор просить суд визнати грошові вимоги ДПІ у м. Свердловську Луганської області у сумі 10428 грн. 11 коп., щодо боржника, Колективного сільськогосподарського підприємства "Маяк".
Відзивом на заяву кредитора від 02.03.09. за №625 ліквідатор банкрута Седляр О.П. заперечує проти заявленої вимоги, посилаючись на те, що кредитором не надіслано на адресу останнього документів до заявленої вимоги, які підтверджують борг (пеню) у сумі 10428 грн. 11 коп.
За клопотанням Державної податкової інспекції в м. Свердловську від 23.03.09. б/н про відкладення розгляду заяви з грошовими вимогами до банкрута, до вирішення пов'язаної з нею справи №12/15ад у Вищому адміністративному суді України, суд, керуючись ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, вважає відклав розгляд заяви кредитора та призначив нове судове засідання.
Як свідчать матеріали справи, на виконання ухвали господарського суду від 23.03.09. №20/6б та Закону, кредитором, Державною податковою інспекцією у м. Свердловську надано ухвалу Вищого Адміністративного суду України від 04.03.09. №12/15пд, згідно якої Постанову господарського суду Луганської області від 12.03.07. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.06.07. скасовано та закрито провадження у справі №12/15ад.
У вказаній ухвалі Вищий Адміністративний суд України зазначив, що оскільки даний спір не є публічно-правовим, на який поширюється компетенція адміністративних судів, а підлягає розгляду господарським судом в порядку господарського судочинства, дану справу не належало розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, на адресу господарського суду 05.05.09. надійшло клопотання ДПІ у м. Свердловську Луганської області від 23.03.09. б/н про наступне.
ДПІ у м. Свердловську заявила грошові вимоги до боржника-банкрута, Колективного сільськогосоподарського підприємства «Маяк», які грунтуються на договорах поворотньої фінансової допомоги (бюджетних позичок), що укладені відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.1997 p., №220 від 26.02.1998 p., №1953 від 10.12.1998 р. Сторонами зазначених договорів є Відділення Державного казначейства у м. Свердловську та боржник. Відповідно до законодавства органи податкової служби є органами стягнення за договорами бюджетних позичок, в тому числі ДПІ у м. Свердловську. Але ДПІ у м. Свердловську не володіє усією інформацією щодо укладення, умов та виконання зазначених договорів, а рішення стосовно розгляду заяви ДПІ у м. Свердловську може вплинути на права та обов'язки сторін договорів.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 22, 27 Господарського процесуального кодексу України, ДПІ у м. Свердловську просить залучити Відділення Державного казначейства у м. Свердловську до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору
З огляду на ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявлять самостійних вимог на предмет спору, можуть вступати у справі на стороні позивача або відповідача (кредитора) до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора, або з ініціативи господарського суду.
Оцінивши доводи і заперечення сторін у їх сукупності, господарський суд, керуючись ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, відхиляє клопотання кредитора, оскільки Відділення Державного казначейства у м. Свердловську не є юридичною особою та за власною ініціативою вважає за необхідне залучити до участі у розгляді заяви кредитора, ДПІ у м. Свердловську Луганської області, з грошовими вимогами до КСП “Маяк” у сумі 10428 грн. 11 коп. у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні кредитора, ДПІ у м. Свердловську Луганської області - Головне управління Державного казначейства України у Луганській області (юридична особа).
Суд зобов'язує Головне управління Державного казначейства України у Луганській області у термін до 25.05.09. надати належні документи, які підтверджують борг Колективного сільськогосподарського підприємства “Маяк” по бюджетній позичці (пеня) які надавались відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.97., №220 від 26.02.98., №1956 від 10.12.98., згідно з договорами №11 від 01.10.97.; №21 від 06.10.97.; №25 від 10.10.97.; № 65 від 14.11.97.; № 8 від 27.03.98.; № 10 від 12.02.99., оригінали -для огляду у судовому засіданні, належним чином засвідчені копії -до справи, а саме, договори, первинні документи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 31, 22-25 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. 27, ч. 4 ст. 65, ст. ст. 77, 86, 87 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Залучити до участі у розгляді заяви кредитора, ДПІ у м. Свердловську Луганської області, з грошовими вимогами до Колективне сільськогосподарське підприємство “Маяк” у сумі 10428 грн. 11 коп. у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні кредитора, ДПІ у м. Свердловську Луганської області - Головне управління Державного казначейства України у Луганській області.
2. Відкласти розгляд заяви кредитора, Державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області, на 01.06.09., на 11 годин 00 хвилин, кімната №333, у приміщенні господарського суду Луганської області.
3. Зобов'язати Головне управління Державного казначейства України у Луганській області у термін до 25.05.09. надати належні документи, які підтверджують борг Колективного сільськогосподарського підприємства “Маяк” по бюджетній позичці (пеня), які надавались відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №1003 від 11.09.97., №220 від 26.02.98., №1956 від 10.12.98., згідно з договорами №11 від 01.10.97.; №21 від 06.10.97.; №25 від 10.10.97.; № 65 від 14.11.97.; № 8 від 27.03.98.; № 10 від 12.02.99., оригінали -для огляду у судовому засіданні, належним чином засвідчені копії -до справи, а саме, договори, первинні документи.
4. Зобов'язати кредитора, Державну податкову інспекцію у м. Свердловську Луганської області, подати до суду на день розгляду заяви оригінали документів, які додані до неї у копіях - для огляду у засіданні суду; письмове уточнення розміру грошових вимог за заявою на день її розгляду у судовому засіданні; детальний розрахунок розміру грошових вимог за видами кредиторської заборгованості, з зазначенням конкретного періоду її виникнення та нарахування; документальне обґрунтування грошових вимог за заявою, надати докази надіслання на адресу ліквідатора заяви з грошовими вимогами до банкрута та доданих до неї документів.
5. Зобов'язати ліквідатора Седляра О.П. подати до суду відзив про результати розгляду заяви кредитора з грошовими вимогами до банкрута, у разі визнання вимог, чи наявності заперечень по них - їх документальне та нормативне підтвердження; докази направлення або вручення відзиву кредитору.
6. Дану ухвалу надіслати: кредитору, банкруту, ліквідатору Седляру О.П., Головному управлінню Державного казначейства України у Луганській області.
7. Явка у судове засідання представника кредитора, Головного управління Державного казначейства України у Луганській області та ліквідатора Седляра О.П. обов'язкова.
Суддя Т.С. Кірпа
Помічник судді М.С. Скрипник
8 прим.:
1 - до справи;
2 - банкруту;
3 - ліквідатору Седляру О.П. (94486, с. Власівка Краснодонського району Луганської області,
кв. Жовтневий, буд. 4);
4 - ДПІ в м. Свердловську Луганської області; вих. №
5 - Луганському обласному відділу з питань банкрутства; 7 прим.
6 - Бугайкову Ю.І. (м. Свердловськ, вул. Гвардійського, 50); 12.05.09.
7 - УПФУ у м. Свердловську Луганської області;
8 - Головному управлінню Державного казначейства України у Луганській області.