ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
04 листопада 2008 р.
Справа № А-13/210
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Шкіндера П.А.
при секретарі судового засідання Кучмі І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ВАТ "Коломийський ДОЗ", вул. Симоненка,2 , м. Коломия,78200
до відповідача: Коломийської оДПІ, вул. Б.Хмельницького,3, м.Коломия,78200
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень
За участю представників сторін:
від позивача: Сахацький І.В. - голова правління, наказ №75-к від 15.11.05
від відповідача: Тропець В.В. - начальник юридичного відділу, довіреність № б/н від 11.02.08
встановив: заявлено позов про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Коломийської оДПІ:
- №0018171820/0 від 24.07.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 4021,90 грн.;
- №0018161820/0 від 24.07.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 444,04грн.;
- №0018201520/0 від 24.07.06. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 456грн.10коп.;
- №0018211520/0 від 24.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 9 870,53грн.;
- №0018181820/0 від 24.07.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по платі за землю в сумі 5 311,12грн.
В попередніх судових засіданях позивач по справі уточнив позовні вимоги, у зв"язку з відкликанням Коломийською оДПІ вище вказаних податкових повідомлень-рішень та направлення нових податкових повідомлень-рішень відповідно до п.5.3 "Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій", затверджених Наказом ДПА України №253 від 21.06.01р., зокрема заявивши усне клопотання про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Коломийської оДПІ:
- №0018171820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 4021,90 грн.;
- №0018161820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 444,04грн.;
- №0018201520/1 від 04.10.06. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 456грн.10коп.;
- №0018211520/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 9 870,53грн.;
- №0018181820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по платі за землю в сумі 5 311,12грн.
Даний факт підтверджується письмовим запереченням відповідача №23846/10/10-009 від 06.11.06р., долучений до матеріалів справи.
Таким чином, предметом оскарження у даному спорі є податкові повідомлення-рішення №0018171820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 4021,90 грн.; №0018161820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 444,04грн.; №0018201520/1 від 04.10.06. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 456грн.10коп.; №0018211520/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 9 870,53грн.; №0018181820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по платі за землю в сумі 5 311,12грн.
28 жовтня 2008р. оголошувалась перерва до 04.11.08р.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і просить суд визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Коломийської оДПІ №0018171820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 4021,90 грн.; №0018161820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 444,04грн.; №0018201520/1 від 04.10.06. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 456грн.10коп.; №0018211520/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 9 870,53грн.; №0018181820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по платі за землю в сумі 5 311,12грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення та висновки Акту в частині застосування вказаних вище фінансових санкцій винесені з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на наявність законних підстав для проведення позапланової перевірки, відповідності винесених податкових повідомлень-рішень, як акту перевірки так і вимогам податкового законодавства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши обгрунтування позовних вимог та заперечення, оцінивши подані представниками сторін докази по справі та надавши їм належної правової оцінки, суд виходить з наступного.
На підставі наказу №144 від 30.09.2005р., що виданий згідно із постановою слідчого прокуратури міста Коломиї, в зв"язку із розслідуванням кримінальної справи №260902, порушеної проти службових осіб ВАТ "Коломийський ДОЗ", Коломийською оДПІ була проведена виїздна позапланова документальна перевірка дотримання товариством вимог податкового та валютного законодавства за період з 2003р. по 2006р. по податку на додану вартість, по платі за землю та комунальному податку.
За результатами перевірки своєчасності сплати узгодженого податкового зобов"язання, що відображені в актах №196 від 18.07.06, №501 та №502 від 14.07.08р. проведення по податку на додану вартість (акт №196) встановлено, що при проведенні розрахунків з бюджетом по ПДВ, комунальному податку та податку за землю ВАТ "Коломийський ДОЗ" за період з 2004-2006р.р. допущено факт несвоєчасності сплати узгодженого податкового зобов"язання, чим порушено вимоги ст.7.7.1 Закону України "Про податок на додану вартість", ст.19 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" №56-93 від 20.05.93 та ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ податкове зобов"язання , самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобов"язаний самостійно сплатити суму податкового зобов"язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за осаннім днем відповідного граничного строку , передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону.
Згідно п.п.17.1.17 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов"язання протягом граничних строків, визначених законодавством, такий платник податків зобов"язаний сплатити штраф.
З врахуванням наведеного вище та абз.4 п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим повідомленням-рішенням №0018211520/1 від 04.10.06р. визначена сума штрафу - 9 870грн.53коп. у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов"язання з податку на додану вартість, сплаченої із затримкою, що є більшою 90 календарних днів та абз.3 п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим повідомленням рішенням №0018211520/1 від 04.10.06 на цих же підставах визначена сума штрафу у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов"язання з податку на додану вартість від 31 до 90 календарних днів включно та складає 456грн.10коп.
Разом з тим, на підставі акту перевірки ВАТ Коломийський ДОЗ" №501 від 14.07.06р. та абз.3 п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим повідомленням-рішенням №0018161820/1 від 04.10.06 визначена сума штрафу у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов"язання з комунального податку від 31 до 90 календарних днів включно та складає 444рн.04коп. та з врахуванням вище вказаного акту та абз.4 п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим повідомленням-рішення №0018171820/1 від 04.10.06 визначена сума штрафу 4 021грн.90коп. у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов"язання з комунального податку, сплаченої із затримкою, що є більшою 90 календарних днів.
На підставі акту перевірки ВАТ Коломийський ДОЗ" №502 від 14.07.06р. та абз.4 п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим повідомленням-рішенням №0018181820/1 від 04.10.06 визначена сума штрафу - 5 311грн.12коп. у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов"язання з комунального податку, сплаченої із затримкою, що є більшою 90 календарних днів.
З огляду наведеного, суд, з врахуванням наявних у матеріалів справи письмових доказів, приходить до висновку про задоволення позову частково, виходячи з наступного..
Неправомірним на думку суду, є застосування податковим органом на підставі п.п.17.1.7. п.17.1. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" штрафу за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 752грн. згідно податкового повідомлення-рішення №0018171820/1 від 04.10.06 та штрафу за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по платі за землю в сумі 2 229грн.17коп. згідно податкового повідомлення-рішення №0018181820/0 від 04.10.06 за порушення строків погашення кредиторських вимог податкового органу, порядок та умови погашення яких визначені мировою угодою, затвердженою судом згідно ухвали від 16.07.03 у справі №Б-9/419 про банкрутство ВАТ "Коломийський ДОЗ", копія якого долучена до матеріалів справи.
За змістом наведеного вище п.п.17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосування штрафу може мати місце у разі несплати платником податків узгодженої суми податкового зобов"язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.
В даному випадку, строки погашення кредиторських вимог податкового органу визначені мировою угодою, що укладена та затверджена судом в порядку Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Правові наслідки невиконання умов мирової угоди врегульовані ст.39 цього Закону, який є спеціальним Законом щодо правовідносин боржника та кредитора в процедурі задоволення вимог останнього, а тому ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" не може застосовуватись до зазначених правовідносин.
За наведених обставин та норм закону, суд приходить до висновку про неправомірність застосування штрафу відповідачем по справі згідно податкового повідомлення-рішення №0018211520/1 від 04.10.06 за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 1 515грн.50коп., виходячи з тих підстав, що сума зменшеного бюджетного відшкодування в розмірі 3 031грн. визначеного повідомленням-рішенням №0000072600/0 від 28.10.05 не є сумою зобов"язання чи штрафною санкцією, яка підлягає сплаті до бюджету і за таку несплату, відповідно, не може бути застосована штрафна санкція.
Щодо заявлення позову в частині визнання нечинними податкових повідомлень-рішень Коломийської оДПІ №0018161820/0 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в сумі 444,04грн., №0018201520/1 від 04.10.06. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в сумі 456грн.10коп., суд вважає таким, що відповідає вимогам п.п.17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами", а тому у суду відсутні правові підстави для задоволення позову в цій частині.
Щодо позовних вимог про неправомірність застосування відповідачем по справі норм закону з приводу нарахування розміру штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов"язань з комунального податку та податку на додану вартість, посилаючись при цьому останнім на той факт, що застосування адміністративно-господарських санкцій за вище вказані порушення передбачено ст.250 гл.27 Господарського кодексу України, суд спростовує наступним.
Відповідно до ст.1 Господарського кодексу України цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб"єктами господарювання, а також між цими суб"єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Відповідно до ст.4 вказаного вище Кодексу не є предметом регулювання цього Кодексу фінансові відносини за участі суб"єктів господарювання, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів.
У преамбулі Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" вказано, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов"язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов"язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Отже, вище вказаний Закон є спеціальним Законом, який регулює відносини зі сплати податків та нарахованих за їх несплату штрафних санкцій.
В даному випадку, як вбачається із матеріалів справи, до платника податків - ВАТ "Коломийський ДОЗ" відповідачем по справі застосовано не адміністративно-господарські санкції, передбачені господарським кодексом України, а штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов"язань, передбачені спеціальним законом з питань оподаткування.
Доводи позивача про те, що відповідачем порушено вимоги п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами", якою передбачено надіслання податковим органом податкових вимог у разі несплати платником податків узгодженої суми податкового зобов"язання в установлені строки в тому числі при самостійному узгодженні такого зобов"язання, не спростовує факту порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов"язання, за яке п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 вказаного вище закону передбачена відповідальність. Обов"язок платника податків сплатити штраф, передбачений п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" не ставиться в залежності від факту надіслання податкових вимог.
Судові витрати по справі слід залишити за позивачем.
Разом з тим, відповідно до п.2 ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору визначається відповідно до підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".
Згідно підпункту "б" пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" розмір ставок державного мита із скарг на неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян становить 0,2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається із долученої до матеріалів справи квитанції №132К-0042 від 05.10.06р. за подання даного позову позивачем по справі оплачено державне мито в сумі 85грн., що перевищує вище вказану норму Декрету Кабінету Міністрів України "Про дежавне мито". В даному випадку державне мито підлягає сплаті в сумі 3грн.40коп.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Декрету у випадку внесення мита в більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством державне мито підлягає поверненню частково, в даному випадку зайво сплаченому.
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, згідно квитанції №132К-0043 від 05.10.06р. за подання даного позову позивачем по справі оплачено витрати на інформаційно-технічне забезпечення в сумі 118грн.
З огляду наведеного, суд приходить до висновку про повернення позивачу зайво сплачене державне мито та витрати сплачені за інформаційно-технічні послуги.
На підстві наведеного та керуючись ст.124 Конституції України, Декретом Кабінету Міністрів України "Про державне мито", п.п.17.1.7 п.17.1. ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України "Про податок на додану вартість", ч.1 ст.72, ст.ст.94, 158-163, ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задоволити частково.
Податкове повідомлення-рішення Коломийської оДПІ №0018171820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по комунальному податку в частині застосування штрафних санкцій в сумі 752грн. - визнати нечинним.
Податкове повідомлення-рішення Коломийської оДПІ №0018181820/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по платі за землю в частині застосування штрафних санкцій в сумі 2 229грн.17коп. - визнати нечинним.
Податкове повідомлення-рішення Коломийської оДПІ №0018211520/1 від 04.10.06 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов"язання по податку на додану вартість в частині застосування штрафних санкцій в сумі 1 515грн.50коп. - визнати нечинним.
В решті позову - відмовити.
Повернути ВАТ "Коломийський ДОЗ" (вул. Симоненка,2 , м. Коломия, код 02500238) з Державного бюджету України (22090200) зайво сплачене державне мито в сумі 81грн.60коп.
ДП “Судовий інформаційний центр” повернути ВАТ "Коломийський ДОЗ" (вул. Симоненка,2, м. Коломия, код 02500238) - 118грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
На постанову господарського суду, яка не набрала законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) постанови через місцевий господарський суд.
Суддя П.А Шкіндер
постанова підписана____________________ Виготовлено в АС "Діловодство суду"
___________________О.В.Кудлейчук