Постанова від 24.03.2009 по справі 2-а-40/09/1223

Головуючий у І інстанції - суддя Ібадова Н.П. Доповідач - Колеснік Г.А.

Ровеньківський міський суд Луганської області

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

24 березня 2009 року справа № 2-а-40/09/1223

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колеснік Г.А.

суддів: Ляшенка Д.В., Шаптала Н.К.,

при секретарі: Агейченковій К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області - про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги при народженні дитині та недоплаченої частини допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

за апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області на постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду першої інстанції з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання призначити та виплатити допомогу при народженні дитини у розмірі 10622 грн., недоотриману суму одноразової виплати при народженні дитини в розмірі 830 грн., недоотриману суму, що сплачується протягом 12 місяців у розмірі 1291, 92 грн. та зобов'язати виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27.11.2007 року по жовтень 2008 року включно у розмірі 4267, 89 грн., а також перераховувати вказану допомогу в подальшому.

Постановою Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління по відмові у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату зазначеної допомоги за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року.

Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Позивач також, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Особи, які беруть участь у справі, письмово просили розглянути справу за їх відсутнісю.

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційних скарг вважає, що апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області необхідно задовольнити частково, а постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач має неповнолітню дитину ОСОБА_2, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується свідоцтвом про народження.

Відповідно до довідки відповідача ОСОБА_1. було сплачено у 2007 році допомогу по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які встановлено Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Колегія суддів вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що при встановленні розміру виплати вказаної допомоги, необхідно керуватися саме Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, з наступних підстав.

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006, № 489-V було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Судом першої інстанції правильно було відмовлено позивачу в частині нарахування зазначеної допомоги за відповідний період у 2008 році, оскільки відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. і ця норма Закону не визнана неконституційною.

Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік виплачена відповідачем відповідно до діючого законодавства.

Крім того, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виплачувати зазначену допомогу у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років по 04 серпня 2010 року також не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчинити певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.

Проте, суд першої інстанції безпідставно в повному обсязі відмовив позивачу у задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача нарахування та виплати допомоги при народженні дитини. Колегія суддів вважає, що ці вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах : допомога при народженні дитини у розмірі 8500 гривень, виплата здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн., решта протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статей 12 та 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 12 та статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по при народженні дитини надається в сумі , кратній 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років , встановленого на день народження дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та дія ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за якою розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не повинен бути меншим за розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Отже, позивач має право на отримання допомоги при народженні дитини в розмірі 2122 грн. ( 470 грн. х 22.6 ) - 8500 грн. = 2122 грн.

Таким чином, колегія суддів, розглянувши апеляційну скаргу в межах апеляційного перегляду, дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню.

Керуючись ст.ст.198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року про часткове задоволення позовних вимог, а саме: визнання неправомірними дій Управління по відмові у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату зазначеної допомоги за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року та відмову у решті позовних вимог - скасувати частково.

Визнати неправомірними дії Управління по відмові у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату зазначеної допомоги за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області по відмові у перерахунку та виплаті недоотриманої допомоги при народженні дитини та зобов'язати провести перерахунок та виплату такої допомоги у розмірі 2122 грн.

В іншій частині постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Н.К. Шаптала

З оригіналом згідно

Суддя: Г.А. Колеснік

Головуючий у І інстанції - суддя Ібадова Н.П. Доповідач - Колеснік Г.А.

Ровеньківський міський суд Луганської області

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

(вступна та резолютивна частини)

24 березня 2009 року справа № 2-а-40/09/1223

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Колеснік Г.А.

суддів: Ляшенка Д.В., Шаптала Н.К.,

при секретарі: Агейченковій К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області - про визнання дій неправомірними, стягнення недоотриманої допомоги при народженні дитині та недоплаченої частини допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

за апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області на постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року,

Керуючись ст.ст.198, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області - задовольнити частково.

Постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року про часткове задоволення позовних вимог, а саме: визнання неправомірними дій Управління по відмові у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату зазначеної допомоги за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року та відмову у решті позовних вимог - скасувати частково.

Визнати неправомірними дії Управління по відмові у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату зазначеної допомоги за період з 27.11.2007 року по 31.12.2007 року.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ровеньківської міської ради Луганської області по відмові у перерахунку та виплаті недоотриманої допомоги при народженні дитини та зобов'язати провести перерахунок та виплату такої допомоги у розмірі 2122 грн.

В іншій частині постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 22 грудня 2008 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Г.А. Колеснік Д.В. Ляшенко Н.К. Шаптала