Справа № 585/153/14-а
Номер провадження 2-а/585/11/14
20 січня 2014 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Сольона Н. М., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Роменської міської ради, треті особи: Управління Держземагентства Роменського району Сумської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконними, скасування рішень органу місцевого самоврядування, як суб'єкта владних повноважень та скасування свідоцтва на право власності на земельну ділянку, що видані на підставі рішення суб'єкта владних повноважень,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом і просить визнати частково недійсним рішення 19 сесії 06 скликання Роменської міської ради від 24.01.2012 року, про надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації, в частині: п.1. Затвердити матеріали вибору міста розташування земельної ділянки і надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відве дення земельної ділянок із земель житлової і громадської забудови (землі запасу); п.1.2 Гр. ОСОБА_2, ОСОБА_3, АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Визнати частково недійсним та незаконним рішення 23 сесії 06 скликання Роменської мі ської Ради від 28.05.2012 року, про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земель них ділянок та технічної документації із землеустрою, в частині: п.7 Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр.ОСОБА_4. ОСОБА_3, АДРЕСА_1. для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд п.7.1 Надати у спільну часткову власність гр. ОСОБА_2, 1/2 частини земельної ділянки від площі 0,0205 га за адресою АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд п.7.2 1 Надати у спільну частко ву власність гр. ОСОБА_3, 1/2 частини земельної ділянки від площі 0,0205 га за адресою АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Визнати недійсним свідоцтво на право власності від 5.04.2013 року на нерухоме майно, земельної ділянки, кадастровий номер якої 5910700000:05:010:0314 і яка знаходиться у приватній спільній власності громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Позов поданий в порядку Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
Відповідно до п.6 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Згідно з п.7 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
З позовної заяви вбачається, що спір виник із земельних відносин, які урегульовані нормами земельного та цивільного права, тому не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п.3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) (далі - КАС), віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо: заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Отже, суд вважає необхідним відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в даній справі.
На основі вищевикладеного і керуючись п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України, Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Роменської міської ради, треті особи: Управління Держземагентства Роменського району Сумської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання незаконними, скасування рішень органу місцевого самоврядування як суб'єкта владних повноважень та скасування свідоцтва на право власності на земельну ділянку, що видані на підставі рішення суб'єкта владних повноважень.
Роз'яснити позивачу його право на звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Суддя: підпис...
Копія вірна:
Суддя Роменського міськрайонного суду Н. М. Сольона