Дата документу 21.01.2014 Справа № 554/616/14-ц
Провадження № 2/554/824/2014
21 січня 2014 року суддя Октябрського районного суду м.Полтави Савченко Л.І., розглянувши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м.Полтаві ради до ОСОБА_2 про стягнення державних коштів, -
Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м.Полтаві ради звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення державних коштів, як надмірно виплаченої допомоги сім»ям з дітьми.
Як вбачається зі змісту п.п.1,3 ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Зі змісту ч.1 ст.17 КАС України вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв»язку із здійсненням суб»єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Згідно п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб»єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Частиною четвертою статті 50 КАС передбачено, що громадяни України можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Такими випадками, наприклад, є: відповідно до частини другої статті 2 та частини першої статті 11 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено суб'єктів здійснення місцевого самоврядування, до яких належить й виконавчі органи ради.
Пунктом 31 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ « Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01 березня 2013 року № 3 встановлено, що відповідно до частини першої статті 5 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Частиною другою статті 22 зазначеного Закону передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Враховуючи наведене, спір виникає за зверненням суб'єкта владних повноважень (управління праці та соціального захисту населення) і не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки спір між сторонами виник з приводу здійснення органом владних повноважень (управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету районної ради), делегованих йому законом, щодо контролю за розподілом бюджетних коштів, справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Зі змісту п.3 ч.2 ст.122 ЦПК України слідує, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Керуючись п.7 ст.12 ГПК України, п.1 ч.2, ч.6,7 ст.122 ЦПК України, -
У відкритті провадження по справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у м.Полтаві ради до ОСОБА_2 про стягнення державних коштів - відмовити, оскільки даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали разом із позовною заявою та всіма доданими до неї документами надіслати позивачу.
Роз»яснити позивачу, що відмова у відкритті провадження по справі перешкоджає повторному зверненню до суду з таким самим позовом.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області протягом п»яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п»яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяЛ.І. Савченко