Копія
Іменем України
Справа № 801/4954/13-а
15.01.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ілюхіної Г.П.,
суддів Яковенко С.Ю. ,
Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Прищепа Н.С.
за участю сторін:
від позивача (Публічного акціонерного товариства "Чексіл"): Табачна Ольга Валентинівна, довіреність № 1 від 02.01.14; Кравченко Василь Олександрович, наказ №135 від 13.04.2000 року,
від відповідача (Сакської районної державної адміністрації АР Крим): ОСОБА_4, довіреність № 01.1-26/780 від 20.09.13,
від третьої особи (ОСОБА_5): не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_6): не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_7): не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_8) : не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_9): ОСОБА_10, довіреність № 277 від 23.10.13
від третьої особи (ОСОБА_11) ОСОБА_10, довіреність № 275 від 23.10.13
від третьої особи (ОСОБА_12): ОСОБА_10, довіреність № 280 від 24.10.01
від третьої особи (ОСОБА_13): ОСОБА_10, довіреність № 276 від 23.10.01
від третьої особи (ОСОБА_14) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_15) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_16) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_17): не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_19) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_20) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_21) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_22) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_23) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_24) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_25) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_26) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_27) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_28) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_29) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_30) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_31) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_32) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_33) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_34) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_35) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_36) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_37) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_38) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_39) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_40) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_50) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_42) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_43) не з'явився,
від третьої особи (ОСОБА_44) не з'явилася,
від третьої особи (ОСОБА_45) не з'явилася,
розглянувши апеляційні скарги Сакської районної державної адміністрації АР Крим, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_12 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В. ) від 21.10.13 у справі № 801/4954/13-а
за позовом Публічного акціонерного товариства "Чексіл"(вул. Щорса, буд.66, м.Чернігів, 14023)
представник позивача: Табачна Ольга Валентинівна: (АДРЕСА_1)
до Сакської районної державної адміністрації АР Крим (вул. Леніна 15, м. Саки, Сакський район Автономна Республіка Крим,96500)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
ОСОБА_5 (АДРЕСА_2,09100)
ОСОБА_6 (АДРЕСА_13)
ОСОБА_7 (АДРЕСА_3)
ОСОБА_8 (АДРЕСА_14)
ОСОБА_9 (АДРЕСА_15)
ОСОБА_14 (АДРЕСА_4)
ОСОБА_15 (АДРЕСА_16)
ОСОБА_11 (АДРЕСА_15)
ОСОБА_16 (АДРЕСА_1)
ОСОБА_12 (АДРЕСА_15)
ОСОБА_17 (АДРЕСА_17)
ОСОБА_13 (АДРЕСА_18)
ОСОБА_19 (АДРЕСА_5)
ОСОБА_20 (АДРЕСА_19)
ОСОБА_21 (АДРЕСА_5)
ОСОБА_22 (АДРЕСА_20)
ОСОБА_23 (АДРЕСА_21)
ОСОБА_24 АДРЕСА_22)
ОСОБА_25 (АДРЕСА_23)
ОСОБА_26 (АДРЕСА_24)
ОСОБА_27 (АДРЕСА_24)
ОСОБА_28 (АДРЕСА_24)
ОСОБА_29 (АДРЕСА_25)
ОСОБА_30 (АДРЕСА_26)
ОСОБА_31 (АДРЕСА_27)
ОСОБА_32 (АДРЕСА_7)
ОСОБА_33 (АДРЕСА_28)
ОСОБА_34 (ОСОБА_47, зем. ділянка, НОМЕР_1, м.Саки, Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)
ОСОБА_35 (АДРЕСА_29)
ОСОБА_36 (АДРЕСА_30)
ОСОБА_37 (АДРЕСА_31)
ОСОБА_38 (АДРЕСА_9,37600)
ОСОБА_39 (АДРЕСА_32)
ОСОБА_40 (АДРЕСА_10,99053)
ОСОБА_50 (АДРЕСА_33)
ОСОБА_42 (АДРЕСА_11)
ОСОБА_43 (АДРЕСА_34)
ОСОБА_44 (АДРЕСА_12)
ОСОБА_45 (АДРЕСА_35)
про визнання незаконним та скасування розпорядження,
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.10.13 позов, - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження Сакської районної державної адміністрації №1476-р від 24.12.2012 р. в частині надання ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_13, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36 ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_50, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безкоштовно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва , розташованих на території Уютненської сільської ради Сакського району.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Чексіл" судовий збір.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено (том 1 арк.с. 293- 295).
Рішення суду мотивовано тим, що у відповідача були відсутні підстави для надання 24.12.2012 третім особам за винятком ОСОБА_12 , ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_14 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва площею по 0,08 га кожному в межах земель, на яких розташовані об'єкти нерухомості (незавершена будівництвом база відпочинку), що належать позивачу, та які не були вільними в наслідок того, що раніше ним наданий дозвіл останньому на розробку проекту землеустрою по їх відведенню в довгострокову оренду строком на 49 років, в тому числі і для обслуговування цієї нерухомості.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач - Сакська районна державна адміністрація АР Крим, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі (том 2 арк.с. 7-8).
Не погодившись з постановою суду, треті особи: ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_12, звернулись до суду з апеляційною скаргою, в якій просять постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення по справі, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі (том 2 арк.с. 3-4).
Доводи апеляції Сакської районної державної адміністрації АР Крим, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_12 мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи; судом першої інстанції не враховані норми статті 118 Земельного кодексу України, в якій вказані суттєві підстави для відмови у прийнятті рішення на видачу дозволу на розробку проекту відведення, а відповідно тільки вони є підставою для скасування даного розпорядження; відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву " від 16.09.2008 року № 509 - VI , внесено зміни до статті 151 Земельного кодексу України, згідно якого термін дії дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки та вимог щодо її відведення становить один рік і може бути продовжений одноразово на такий же термін. У разі якщо протягом зазначеного строку проект відведення земельної ділянки не подано на затвердження до відповідного органу, дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки та вимоги щодо її відведення вважаються анульованими (в редакції що діяла на момент прийняття розпорядження № 1599-р від 12.10.2009 року); таким чином, розпорядження Сакської районної державної адміністрації, яким видано дозвіл на відведення земельної ділянки ПАТ "Чексіл " від 12 жовтня 2009 р., № 1599 -р , (із змінами внесеними розпорядженням 28 квітня 2011 № 421 -р) потрібно розглядати, як розпорядження, термін дії якого визначено пунктом 11 статті 151 Земельного Кодексу України, тобто терміном один рік; згідно з пунктом 11 статті 151 Земельного Кодексу України розпорядження Сакської райдержадміністрації № 1599-р 12 жовтня 2009 року анульовано, ПАТ "Чексіл" не має права вимоги та предмет спору відсутній; представником третіх осіб було подано заперечення з клопотанням призначити повторну будівельно - технічну та землевпорядну експертизу, однак дане клопотання було проігноровано судом і по ньому не було винесено жодної відповідної ухвали, відповідно до статті 133 КАС України.
Також свої доводи Сакська районна державна адміністрація АР Крим мотивувала тим, що у користуванні позивача вказана земельна ділянка ніколи не перебувала, землевпорядна документація в установленому законом порядку не узгоджувалася і на затвердження не передавалася, дана обставина не була оскаржена позивачем; прийняття розпорядження від 12.10.2009 № 1599-р про видачу позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в силу п. 4 Постанови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6, не може вважатися наданням земельної ділянки, цей факт має істотне значення, оскільки, у разі, коли об'єкти збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил, такі об'єкти згідно частини першої статті 376 Цивільного кодексу України, вважаються самочинним будівництвом; на зазначеній земельній ділянці, у встановленому законом порядку позивачем не було створено нерухоме майно, отже, в силу частини третьої статті 331 Цивільного кодексу України, позивач є власником не об'єктів нерухомого майна, а власником будівельних матеріалів, які були використані ним у процесі будівництва; об'єкти незавершеного будівництва, які суд за визначенням експертів визнав об'єктами нерухомості, такими бути не можуть, оскільки вважаються, в силу зазначених норм закону, будівельними матеріалами, самовільно розміщеними на земельній ділянці, що є власністю держави.
До судового засідання від Сакської районної державної адміністрації АР Крим надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи Розпорядження № 858-р від 27.12.2013 "Про розгляд подання Сакського міжрайонного прокурора" (вх. № 33/512 від 15.01.2014) (том 4 арк.с. 177-178).
В судовому засіданні 15.01.2014 представник відповідача: Сакської районної державної адміністрації АР Крим, представник третіх осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 підтримали апеляційні скарги, просять їх задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати по мотивам, викладеним в них, в тому числі, що експертом не розглядались докази та документи третіх осіб.
В судовому засіданні представники позивача заперечували проти задоволення апеляційних скарги просили в їх задоволенні відмовити, вважають рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просять залишити рішення суду першої інстанції без змін.
В судове засідання, призначене на 15.01.2014, треті особи: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_50, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45 явку уповноважених представників не забезпечив, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили (том 2 арк.с. 198-229, том 3 арк.с. 1-234, том 4 арк.с. 1-176).
Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що вищезазначені треті особи викликалися в судове засідання, явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представників третіх осіб за наявними матеріалами.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
Згідно загальних положень п.п. 1.2, 1.6 Статуту позивача він є заснованим Фондом державного майна України та організацією орендарів "Черніговського виробничо - торгівельного текстильно - швейного об'єднання" на підставі Установчого договору від 04.01.1994; Товариство є повним правонаступником майнових прав та обов'язків відкритого акціонерного товариства "Чексіл", Орендного підприємства "Черніговського виробничо - торгівельного текстильно - швейного об'єднання", а також Дочірнього підприємтва "Чексіл- маркет" відкритого акціонерного товариства "Чексіл", яке реорганізовано шляхом приєднання до Товариства на підставі рішення Загальних зборів акціонерів ВАТ "чексіл" (протокол № 15 від 14.04.2005) (том 1 арк.с. 8-27).
18.09.1987 Рішенням Виконавчого комітету Сакської районної ради народних депутатів № 321 затверджено Акт від 16 вересня 1987 по вибору земельної ділянки в селі Уютне Уютненської сільської ради Сакського району, колгосп імені Горького під будівництво табору праці і відпочинку на 300 місць і дозволено виробництво проектно-вишукувальних робіт ( том 1 арк.с. 123).
Агропромисловий комітет Кримської області 22.02.1988 узгодив місце розташування та розмір земельної ділянки, яка намічається для внутрішньогосподарського будівництва табору праці та відпочинку на 300 місць на орієнтовній площі 6,2 га кам'яних земель колгоспу (том 1 арк.с. 108).
Наказом Фонду державного майна України № 56-АТ від 28.12.1993 про затвердження плану приватизації і перетворення державного підприємства "Чексіл" у відкрите акціонерне товариство затверджено План приватизації орендного підприємства "Чексіл"(том 1 арк.с. 54-55, 97-100, 267).
Свідоцтвом про власність від 16.03.1995 реєстраційний номер № П -431 виданому акціонерному товариству відкритого типу "Чексіл"(м. Чернігів), засвідчується те, що майно зазначеного Товариства є колективною власністю акціонерів, які придбали акції відповідно до Закону України" Про приватизацію майна державних підприємств" (том 1 арк.с. 268).
27.08.2008 Рішенням Уютненської сільської ради 32 сесії 5 скликання 2 пленарного засідання № 452 присвоєно юридичний адрес базі відпочинку ВАТ "Чексіл": с. Уютне, вул. Приморська, 26, Сакського района АР Крим, власником якого є : ВАТ "Чексіл"; Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторія" зобов'язано провести правову реєстрацію бази відпочинку по вул. Приморська, 26, Сакського района АР Крим ВАТ "Чексіл" (том 1 арк.с. 96, 145).
Згідно довідки ВАТ "Чексіл" № 01-01-118 від 16.10.2013 з 1993 року на балансі ПАТ "Чексіл", рахунок 15 "Капітальні інвестиції", числиться незавершене будівництво бази відпочинку с. Затишне, на 300 місць, вул. Приморська, 26, Сакського р-ну, АР Крим (том 1 арк.с. 261).
Листом Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації і технічної інвентаризації м. Євпаторії" від 12.02.2013 на замовлення № 13/45-ю повідомлено "ВАТ "Чексіл", що відсоток готовності незакінчених будівництвом об'єктів розташованих за адресою с. Уютне, вул. Приморська, 26, становить: спальний корпус літ. "А" - 48%, спальний корпус літ." Б "- 38%, їдальня літ." В "-26%. ( том 1 арк.с. 109).
Згідно довідки ПАТ "Чексіл" від 01.04.2013 № 01/01-62 на балансі ПАТ "Чексіл", рахунок 15 "Капітальні інвестиції", рахується незавершене будівництво бази відпочинку на 300 місць в селі Уютне, вул. Приморська, 26, Сакського району, АР Крим, загальна балансова вартість складає 74 139, 88 грн., в тому числі: незавершене будівництво спального корпусу літ. "А", площею 654, 6 м.кв., вартістю 35 587, 14 грн.; незавершене будівництво спального корпусу літ. "Б", площею 654, 6 м.кв., вартістю 28 173, 15 грн.; незавершене будівництво їдальні літ. "В", площею 241,0 м. кв., вартістю 10 379, 59 грн. (том 1 арк.с. 53).
Позивачем наданий робочий проект бази відпочинку на 300 місць, колгосп імені Горького Сакського района 1994 м. Євпаторія ( том 1 арк.с. 110); висновок головного архітектора виконавчого комітету сакської районної Ради народних депутатів від 28.12.1993 (арк.с. 111), склад проекту "База праці та відпочинку на 300 місць" в к/з Горького Сакського району № 4562/93.10 (том 1 арк.с. 112 - 113), завдання на проектування "База праці та відпочинку" на 300 місць від 20 квітня 1993 року (том 1 арк.с. 114-116), замовлення № 4662/93.10 від квітня 1993 року (том 1арк.с. 117), зміст комплекту вихідні дані № 4662/93.10 (арк.с. 118), технічні умови на проектування водопостачання та каналізації (том 1 арк.с.119-121), технічні умови на проектування постачання № 430 від 21 серпня 1992 (том 1 арк. с. 122), узгодження місця розміщення та розміру земельної ділянки, яка намічається для внутрішньогосподарського будівництва від 22.02.1988 (том 1 арк.с. 124), зведений план інженерних мереж розроблений на підставі креслення розпланування / лист ГП-2 / (том 1 арк.с. 125 ), відомість житлових і громадських будівель і споруд (том 1 арк.с. 126), відомість посилальних документів, що додаються (том 1 арк.с. 127), конструкції дорожніх одягів (том 1 арк.с128), баланс земляних мас (том1 арк.с . 129), відомість житлових та громадських споруд, відомість елементів озеленення відомість малих форм архітектури (том 1 арк.с. 130), відомість житлових і громадських будівель і споруд, ситуаційний план, техніко-економічні показники (том 1 арк.с. 131), містобудівне обґрунтування для розміщення бази відпочинку для працівників ВАТ "Чексіл" і жителів територіальної громади Сакського району на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим від 2009 (том 1 арк.с. 132-140), статут відкритого акціонерного товариства "Чексіл" (том 1 арк.с.141 -143), рішення Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим № 533 від 23.01.2009 34 сесії 5 скликання про узгодження "Дирекції по будівництву бази відпочинку в селі Уютне" місцерозташування бази відпочинку для жителів територіальної громади Сакського району і працівників ВАТ "Чексіл" на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим (том 1 арк.с. 144), висновок за попереднім погодженням місця розташування бази відпочинку ВАТ "Чексіл" на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим від 18.12.2008 № 2991 (том 1 арк.с. 146), Акт вибору та обстеження земельної ділянки для розміщення бази відпочинку для працівників ВАТ "Чексіл" і жителів територіальної громади Сакського району відкритому акціонерному товариству "Чексіл" на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим від 14.11.2008 (том 1 арк.с. 147- 148), викопіювання з плану території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим (том 1 арк.с. 149), висновок Республіканського комітету охорони навколишнього природного середовища АР Крим Управління екологічної інспекції Західного - Кримського регіону про погодження місця розташування земельної ділянки від 12.12.2008 № 04-13 (том 1 арк.с. 150), свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 101125 Відкритого акціонерного товариства Чексіл" (том 1 арк.с. 151), карта АР Крим (том 1 арк.с. 152), забруднення атмосферного повітря (том 1 арк. с. 153), схема розміщення Уютненської сільської ради (том 1 арк.с. 154), ситуаційна схема (том 1 арк.с. 155), генплан ділянки М 1:1000 (том 1 арк.с. 156-157), виписка з протоколу № 1 засідання архітектурно-містобудівної ради при секторі регіонального розвитку, містобудування та архітектури райгосадміністрації від 17.06.2009(том 1 арк.с. 158), рішення архітектурно-містобудівної ради № 19 від 17.06.2009(том 1 арк.с. 159), технічний паспорт на нежитлові будівлі по вул. Приморська, 26, с. Уютне (том 1 арк.с. 161), зведений оціночний акт по домоволодінню № 26 вул. Приморська, 26, с. Уютне, Сакський район (том 1 арк.с. 162), схематичний план (том 1 арк.с. 163), оціночні акти (том 1 арк.с. 164 - 169), поверховий план на будову літ. "А" (том 1 арк.с. 170-172), поверховий план літ. "Б" (том1 арк.с. 173-176), поверховий план літ "В" (том 1 арк.с. 177), довідка АА № 865505 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 14.03.2013 (том 1 арк.с. 262), Положення про "Дирекцію по будівництву бази відпочинку в с. Уютне, від 1994 (том 1 арк.с. 263-265), довідка про платежі ПАТ "Чексіл" податку на землю Сакському УДК ГУДК України в АР Крим за період з 01.01.2007 по 30.09.2013 (том 1 арк.с. 277-283).
Ухвалою Апеляційного суду АР Крим від 13.11.2006 апеляційну скаргу ОСОБА_52, - відхилено, постанову Сакського міськрайонного суду від 23.05.2006 залишено без змін. Встановлено, що постановою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 23.05.2006 розпорядження Сакської райдержадміністрації №295-р від 15.04.2004 року в частині видачі Державного акту про право приватної власності на землю ОСОБА_52 і Державний акт від 26.04.2004 виданий на ім'я ОСОБА_52 визнані незаконними та скасовані; задовольняючи позовні вимоги ВАТ „Чексіл", суд першої інстанції прийшов висновку, що факт знаходження на земельній ділянці об'єкта нерухомості є тією обставиною, яка свідчить про право інших осіб на землю та є перешкодою для видання Державного акту про право приватної власності на землю; доводи ОСОБА_52 про відсутність у ВАТ „Чексіл" проектно-кошторисної документації на будівництво бази відпочинку у с.Уютне Сакського району АР Крим, а тому позовні вимоги ВАТ „Чексіл" не підлягають задоволенню, є необґрунтованими, оскільки достовірно встановлено, що рішенням виконкому Сакської районної ради від 18.09.1987 року був затверджений Акт від 17.09.1987 по вибору земельної ділянки у с.Уютне Уютненської сільської ради (колгосп ім.Горького) під будівництво табору праці і відпочинку на 300 місць і дозволено проведення проектних робіт; 22.02.1988 Головним державним інспектором по використанню і охороні земель Кримської області було узгоджено місце будівництва табору праці і відпочинку на 300 місць у колгоспі ім.Горького; 27.03.1991 між колгоспом ім.Горького Сакського району Кримської області, Чернігівським ВТТШО, Чернігівським домобудівельним комбінатом і будівельно- монтажним підприємством „Ера-2" було укладено договір про спільну діяльність. Предметом договору було спільне будівництво бази відпочинку на 300 місць в с.Уютне Сакського району на землях колгоспу ім.Горького, це будівництво було розпочато у 1991 році підрядною організацією СПМ „Ера-2" за рахунок фінансування Чернігівського ВТТШО, а колгоспом було виділено 5 га земель; а у 1993 році було складено акт вибору обстеження майданчика під будівництво вказаного об'єкту; крім того, згідно листа генерального директора ВАТ „Чексіл" від 01.03.1994 з 01.03.1994 директором дирекції бази відпочинку, яка будується, було призначено ОСОБА_52, отже судом встановлений факт знаходження на земельній ділянці об'єкта нерухомості. (том 1 арк.с. 285-286).
12.10.2009 Сакською районною державною адміністрацією АР Крим прийнято розпорядження №1599-р, яким затверджені ВАТ "Чексіл" матеріали вибору земельної ділянки загальною площею 6,0 га пасовищ для розміщення та обслуговування бази відпочинку на 300 міст, розташованого на землях запасу за межами населених пунктів на території Уютненської сільської ради Сакського району на відстані 200 м на північний -схід села Уютне з східної сторони автодороги яка йде від автодороги Євпаторія-Молочне до міста Євпаторія (пункт 1); виданий дозвіл на розробку ВАТ "Чексіл" проекту землеустрою по відводу у довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки, загальною площею 6,0 га пасовищ для будівництва та обслуговування бази відпочинку на 300 місць для жителів територіальної громади Сакського району та працівників ВАТ "Чексіл" на якому розташовані будівлі та споруди незавершеної будівництвом бази відпочинку за адресою с. Уютне, вул.Приморська 26, Сакського района АР Крим, яка належить на праві колективної власності акціонерам ВАТ "Чексіл", згідно з балансом на 30 червня 2009 року і оборотно-сальдової відомості по рахунку: 151 інвестиції за липень 2009 року, розташованого на землях запасу за межами населених пунктів на території, на відстані 200 метрів на північний схід від села Уютне зі східного боку автодороги йде від автодороги Євпаторія-Молочне до міста Євпаторія (пункт 2); ВАТ "Чексіл" зобов'язаний надати узгоджений проект землеустрою по відведенню вказаної земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років на затвердження в Сакську районну державну адміністрацію та технічну документацію щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки(пункт 3); вказане розпорядження є дійсним до 01.11.2010(пункт 4) (том 1 арк.с. 28).
28.04.2011 Сакською районною державною адміністрацією АР Крим прийнято розпорядження № 421-р, згідно з яким внесені зміни до розпорядження №1599-р від 12.10.2009 шляхом виключення пункту 4 ( том 1 арк.с. 29).
Позивач здійснив роботи по розробці Проекту землеустрою та надав його для узгодження. Проект землеустрою по відводу земельної ділянки (том 1 арк.с. 32), вихідна земельно-кадастрова інформація (том 1 арк.с. 33), експлікація земельних угідь по проекту (том 1 арк.с. 34), пояснювальна записка (том 1 арк. с. 35), умови відведення земельної ділянки (том 1 арк.с. 36), висновок № 760 про можливість цільового використання земельної ділянки від 03.10.2011 (том 1 арк.с. 37), лист від 05.12.2011 № 3229 (том 1 арк.с. 38), акт обстежень земельної ділянки в натурі, проектованого до відведення відкритому акціонерному товариству "Чексіл" в довгострокову оренду терміном на 49 років для будівництва та обслуговування бази відпочинку на 300 місць для обслуговування жителів територіальної громади Сакського району працівників ВАТ "Чексіл"на території Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим від 06.10.2009 (том 1 арк.с. 39), акт прийому - передачі межових знаків на зберігання від 22.11.2012 (том 1 арк.с. 40), схема суміжних землекористувачів (том 1 арк.с. 41), експлікація земельних угідь (том 1 арк.с. 42), викопіювання з державної кадастрової карти Уютненської сільської ради Сакського району АР Крим (том 1 арк.с. 43 -44 ).
Сакська района державна адміністрація в АР Крим 24.05.2013 № 01.1-15/1301 повідомила, що розглянувши клопотання міськрайонне управління Держземагентства у мм. Євпаторії , Саках і Сакському районі АР Крим про надання інформації щодо звернення ПАТ "Чексіл" про погодження Проекту землеустрою та передачу земельної ділянки в оренду, повідомила, що аналогічне звернення ПАТ "Чексіл" також надійшло на адресу райгосадміністрації, його розгляд призупинено, з огляду на відкриття Окружним адміністративним судом АР Крим (ухвала від 08.09.2013) провадження в адміністративній справі № 801/4954/13-а за позовом ПАТ "Чексіл" до Сакської райдержадміністрації в АР Крим про визнання незаконним та скасування розпорядження райдержадміністрації від 24.12.2012 № 1476 -р; розгляд звернення ПАТ " Чексіл" буде відновлено після прийняття судом відповідного рішення та набрання ним законної сили (том 1 арк.с. 57).
24.12.2012 Сакською районною державною адміністрацією АР Крим прийнято розпорядження № 1476-р , яким виданий дозвіл на складання третіми особами проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва площею по 0,08 га кожному (том 1 арк.с. 30).
30.05.2013 Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим у справі призначено комплексну землевпорядну та судову будівельну експертизу, проведення якої доручено "Кримському Науково-дослідному інституту судових експертиз", експертам постановлені наступні питання:
- чи накладаються земельні ділянки, згоду на складання проекту по відведенню яких надано Сакською районною державною адміністрацією АР Крим Публічному акціонерному товариству "Чексіл" та третім особам;
- чи знаходяться на земельній ділянці, згоду на складання проекту по відведенню якої надано Публічному акціонерному товариству "Чексіл" розпорядженням № 1599-р від 12.10.2009 року, об'єкти незавершеного будівництва? Якщо знаходяться, то які саме об'єкти? Який відсоток їх готовності? Чи можливе віднесення цих об'єктів, до об'єктів нерухомості?;
- яка земельна ділянка необхідна для здійснення добудови та обслуговування в подальшому об'єктів незавершеного будівництва, розташованих на земельній ділянці, згоду на складання проекту по відведенню якої надано Сакською районною державною адміністрацією АР Крим Публічному акціонерному товариству "Чексіл" та третім особам;
- чи накладаються земельні ділянки, згоду на складання проекту по відведенню яких надано Сакською районною державною адміністрацією АР Крим третім особам на земельну ділянку для здійснення добудови та обслуговування в подальшому об'єкту незавершеного будівництва Публічного акціонерного товариства "Чексіл"? Якщо накладаються, то яким чином?;
- зобов'язати учасників процесу представити експерту всі необхідні документи для надання експертного висновку по справі;
- доручити експертній установі залучати до проведення експертизи необхідних спеціалістів, витребувати з установ та організацій матеріали, необхідні для проведення експертизи;
- попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України за відмову від дачі висновку, за дачу свідомо неправдивого висновку ( том 1 арк.с. 78-79).
21.08.2013 наданий Висновок №1588/1589 комплексної судової земельно-технічної та будівельно-технічної експертизи (том 1 арк.с. 81-95).
Експертами встановлено: що поза межами земельної ділянки, запроектованої для відведення позивачу, розташовані земельні ділянки, дозвіл на складання проектів землеустрою по відведенню яких розпорядженням відповідача № 1476-р від 24.12.2012 наданий ОСОБА_12 , ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_14; на земельній ділянці, дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу якої у довгострокову оренду строком на 49 років наданий позивачу розпорядженням № 1599-р від 12.10.2009, знаходяться об'єкти незавершеного будівництва, а саме, спальний корпус літер А, спальний корпус літер Б, їдальня літер В, які можна віднести до об'єктів нерухомості; в результаті проведених розрахунків мінімальна площа земельної ділянки, необхідної для розміщення бази відпочинку на 300 місць, становить 6,0 га.
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Сакської районної державної адміністрації АР Крим, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_11, ОСОБА_16, ОСОБА_12, ОСОБА_17, ОСОБА_13, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, АДРЕСА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_50, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45 про визнання незаконним та скасування розпорядження № 1476- р від 24.12.2012 (том 1 арк.с. 3-5).
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Земельним кодексом УРСР від 08.07.1970, Земельним кодексом України від 18.12.1990, який діє з 13.03.1992, Земельним Кодексом від 25.10.2001, який діє з 01.01.2002, Законом України "Про місцеві державні адміністрації".
Суд першої інстанції здійснив аналіз діючого законодавства України та дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до частини другої статті 8 Основного Закону України Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Згідно з частиною четвертою статті 13 Основного Закону України держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.
Конституція України гарантує право власності на землю, яке набувається і реалізується громадянами, юридичними, особами та державою виключно відповідно до закону.
За Конституцією України кожен має право, зокрема, володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю: право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, право приватної власності є непорушним.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Земельний кодекс Української РСР від 8 липня 1970 року встановлював безстрокове і тимчасове користування землею (стаття 15). Землекористувачами визначалися: колгоспи, радгоспи, інші сільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації і установи; промислові, транспортні, інші несільськогосподарські державні, кооперативні, громадські підприємства, організації та установи; громадяни.
Поняття "користування землею" у Земельному кодексі Української РСР від 18 грудня 1990 року (стаття 7) поряд з постійним (без заздалегідь встановленого строку) передбачалось тимчасове користування (короткострокове - до трьох років і довгострокове - від трьох до десяти років).
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Статтею 118 Конституції України встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами.
Серед передбачених статтею 17 ЗК України повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування ( ст. 116 ЗК України, в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпоряджень ).
Згідно зі статтею 123 ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпорядження щодо надання позивачу згоди на складання проекту відведення земельної ділянки) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно з пункту 12 Перехідних положень ЗК України (в редакції, яка діяла на час прийняття відповідачем розпоряджень) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.
Позивачем надані копія Наказу Фонду державного майна України № 56-АТ від 28.12.1993 про затвердження плану приватизації і перетворення державного підприємства "Чексіл" у відкрите акціонерне товариство, копія плану приватизації орендного підприємства "Чексіл", затвердженого Головою Фонду Державного майна України 23.12.1993, в якому серед об'єктів незавершеного будівництва підприємства зазначена база відпочинку та документи бухгалтерської звітності, які підтверджують ведення обліку незавершеного будівництвом бази відпочинку.
За таких обставин, судова колегія, вважає, що суд першої інстанції вірно прийняв до уваги скасування відповідачем пункт 4 розпорядження № 1599-р від 12.10.2009, погоджується з висновком суду першої інстанції, що у Сакської районної державної адміністрації були відсутні підстави для надання 24.12.2012 третім особам за винятком ОСОБА_12 , ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_14 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва площею по 0,08 га кожному в межах земель, на яких розташовані об'єкти нерухомості (незавершена будівництвом база відпочинку), що належать позивачу, та які не були вільними в наслідок того, що раніше ним наданий дозвіл останньому на розробку проекту землеустрою по їх відведенню в довгострокову оренду строком на 49 років, в тому числі і для обслуговування цієї нерухомості.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що існують підстави для задоволення позову в частині визнання протиправним та скасування розпорядження відповідача №1476-р від 24.12.2012 щодо надання третім особам за винятком ОСОБА_12 , ОСОБА_11, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_14 дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню безоплатно у власність земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва.
Згідно з частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Рішення відповідача зазначеним вимогам не відповідає.
Позивач набув право користування спірною земельною ділянкою по земельному законодавству, яке діяло до 1992 року і має право на його оформлення та переоформлення (рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 у справі № 1-17/2005).
Правова оцінка, яку суд першої інстанції надав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційних скарг щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційних скаргах.
Доводи, мотиви, обґрунтування заявників апеляційних скарг не спростовують вищевикладеного.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24,частиною першою статті 72, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Апеляційні скарги Сакської районної державної адміністрації АР Крим, ОСОБА_11, ОСОБА_13, ОСОБА_9, ОСОБА_16, ОСОБА_12 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.10.13 у справі № 801/4954/13-а залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.10.13 у справі № 801/4954/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складений 20 січня 2014 р.
Головуючий суддя підпис Г.П.Ілюхіна
Судді підпис С.Ю. Яковенко
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна