Ухвала
Іменем України
Справа № 801/8369/13-а
15.01.14 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Ілюхіної Г.П.,
суддів Лядової Т.Р. ,
Яковенко С.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Гаманко Є.О. ) від 12.11.13 у справі № 801/8369/13-а
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
поштова адреса для листування: (АДРЕСА_2)
до Лівадійського міського сектору ГУ ДМС в АР Крим (вул. Сєченова буд. 19/ 24, м. Ялта, Автономна Республіка Крим, 98607)
про визнання протиправною бездіяльність,
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.11.13 року у задоволенні позову відмовлено (арк. с 72- 75).
Рішення суду мотивовано тим, що відсутні правові підстави щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання вимог Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України при розгляді заяв позивача від 17.07.2013, так як він звернувся до Лівадійського міського сектору ГУ ДМС України в АР Крим, який за своїми функціональними обов'язками не розглядає питання щодо встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України.
Не погодившись з рішенням суду, позивач - ОСОБА_2, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення по справі, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (арк. с. 81-82).
Доводи апеляції мотивовані тим, що судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судове засідання, призначене на 15.01.2014 позивач та відповідач явку уповноважених представників не забезпечили, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином та своєчасно.
Від відповідача надійшли заперечення на апеляційну скаргу та клопотання про розгляд справи у відсутність його представників (вх.№244 від 11.01.2014) (арк. с. 109-110).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Розглянувши справу в порядку статей 195, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів встановила наступне.
ОСОБА_2 звернувся до Лівадійського міського сектору ГУ ДМС України в АР Крим з заявами від 17.07.2013 про оформлення приналежності до громадянства України, оформлення придбання громадянства України за народженням (арк.с.4); про втрату або викрадення паспорту та про видання тимчасового посвідчення громадянина України (арк.с.12-13); про видачу паспорта (арк.с.14-15).
26.07.2013 вих. №0121/648 Лівадійський міський сектор ГУДМС в АР Крим надав відповідь на вищезазначені заяви ОСОБА_2, в якому зазначив, що для оформлення тимчасово посвідчення позивачу необхідно надати повний пакет документів до Ялтинського відділу ГУ державної міграційної служби в АР Крим за адресою: м. Ялта, вул. Дзержинського. Буд. 33 каб. №8. Також, у цій відповіді було наведено графік роботи Ялтинського відділу ГУ державної міграційної служби в АР Крим (арк.с.16).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19.03.2013 у справі №2а/0570/16897/2011 встановлено наступне.
ОСОБА_2 отримав паспорт громадянина Союзу Радянських Соціалістичних республік 10 лютого 1987 року НОМЕР_2 із відміткою про громадянство України. Вказаний паспорт у ОСОБА_2 вилучений в 1999 році Ворошиловським ОВС в місці Ростов-на-Дону та в 2001 році знищений, що підтверджується довідкою Федеральної міграційної служби Росії. ОСОБА_2 є громадянином Російської Федерації, що підтверджується паспортом № НОМЕР_1, виданим відділом УФМС Росії по Ростовській області у Ворошиловському районі м. Ростова-на-Дону 12 вересня 2007 року. В постанові також зазначено, що Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області роз'яснено позивачу право звернення до установленого органу щодо отримання громадянства України, в загальному порядку, відповідно до вимог частини першої статті 8 Закону України "Про громадянство України". Що стосується позовних вимог, що викладені у пункті першому прохальної частини позову, суд вважає за необхідне, у задоволенні позову, у цій частині - відмовити (арк. с. 8 - 11).
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Лівадійського міського сек
- невиконання вимог розділу VІІ "Оформлення і видача тимчасового посвідчення" Паспортного Порядку при провадженні за заявою позивача від 17.07.2013р. по формі №10 Паспортного Порядку про видачу тимчасового посвідчення особи;
- невиконання вимог розділу VІ "Видача паспортів замість утрачених або викрадених" Паспортного Порядку при провадженні за заявою позивача від 17.07.2013р. по формі №8, №1 Паспортного Порядку про видачу паспорта (арк.с. 3-4).
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин у справі та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001, № 2235-III, Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215/2001 "Питання організації виконання Закону України "Про громадянство України"", затверджений "Порядок подання заяв та інших документів для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України" (далі - Порядок), Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 13.04.2012 № 320, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 р. за N 1089/2140 (далі- Порядок № 320).
Суд першої інстанції здійснив аналіз діючого законодавства України та дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про громадянство України" громадянами України є: усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав; особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України; особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України. Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Стаття 6 Закону України "Про громадянство України" визначає, що громадянство України набувається: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок прийняття до громадянства; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Відповідно до статті 8 цього Закону,особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Дитина, яка народилася чи постійно проживала на території УРСР (або хоча б один з її батьків, дід чи баба народилися чи постійно проживали на територіях, зазначених у частині першій цієї статті) і є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за заявою одного з батьків або опікуна чи піклувальника. Дитина, яка народилася на території України після 24 серпня 1991 року і не набула за народженням громадянство України та є особою без громадянства або іноземцем, щодо якого подано зобов'язання припинити іноземне громадянство, реєструється громадянином України за клопотанням одного з її законних представників. Іноземці, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, які подали зобов'язання припинити іноземне громадянство, повинні подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації їх громадянами України. Якщо іноземці, маючи всі передбачені законодавством цієї держави підстави для отримання такого документа, з незалежних від них причин не можуть отримати його, вони подають декларацію про відмову від іноземного громадянства. Подання зобов'язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України, а також від осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства.
Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України. Особа, яка набула громадянство України і подала декларацію про відмову від іноземного громадянства, зобов'язується повернути паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави. Вимога про взяття зобов'язання повернути паспорт іноземної держави не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні.
Повноваження центрального органу виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері громадянства визначені статтею 24 цього Закону. Згідно цієї статті до повноважень цих органів віднесені, зокрема, встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.
Відповідно до пункту 2 Порядку, заяви з питань громадянства оформлюються:
про прийняття до громадянства України та про вихід з громадянства України - на ім'я Президента України;
про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі за місцем проживання особи;
про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім'я начальника головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі за місцем проживання особи;
про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи;
про перевірку належності до громадянства України особою, яка перебуває за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем перебування особи;
про оформлення набуття громадянства України особою, яка постійно проживає за кордоном, - на ім'я керівника дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.
Відповідно до пункту 4 Порядку, заяви та інші документи з питань громадянства подаються:
особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем проживання особи в Україні;
особою, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, - до управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення за місцем реєстрації особи;
особою, яка постійно проживає за кордоном, - до дипломатичного представництва чи консульської установи України за місцем постійного проживання особи.
Згідно пункту 14 Порядку, для оформлення належності до громадянства України відповідно до пункту 3 частини першої статті 3 Закону особа подає такі документи:
а) заяву про оформлення належності до громадянства України;
б) копію паспорта громадянина колишнього СРСР із внесеним написом "громадянин України", а якщо паспорт громадянина колишнього СРСР був утрачений, пошкоджений тощо, - довідку органу міграційної служби про перевірку за заявою такої особи на підставі інших документів факту внесення органом міграційної служби напису "громадянин України".
Перелік документів, що подаються для оформлення набуття громадянства України за народженням наведений у пунктах 17-23 Порядку.
Відповідно до п. 89 Порядку, Управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо встановлення або оформлення належності до громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, начальник управління, відділу (сектору) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Згідно з пунктом 128 Порядку, зразки документів, які відповідно до цього Порядку подаються для встановлення чи оформлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, затверджуються Державною міграційною службою України та Міністерством закордонних справ України.
Зразки цих документів затверджені Наказом Міністерства закордонних справ України №185 від 15 вересня 2006.
Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України розроблений відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей", Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року N 2503-XII (п.1.1 Порядку N 320)
Згідно пункту 1.2. Порядку № 320, паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.
Бездомним громадянам паспорти видаються також за місцем перебування.
Видача та обмін паспорта проводяться в місячний строк.
Розділ VI Порядку № 320 з п.п. 6.1. - 6.9 , визначає порядок видачі паспортів замість утрачених або викрадених, а розділ VII з п.п. 7.1 -7.6 - оформлення і видача тимчасового посвідчення.
З вищенаведеного вбачається, що дія Порядку № 320 оформлення і видачі паспорта громадянина України поширюється тільки на громадян України, тоді як позивачем не надано суду належних доказів того, що під час звернення до відповідача з вищенаведеними заявами позивач був громадянином України.
Вимога про оформлення приналежності до громадянства України та вимога про набуття громадянства України за народженням, з урахуванням вищенаведеного наказу Міністерства закордонних справ України, повинні оформлятися різними заявами. При цьому затверджена форма заяви про оформлення приналежності до громадянства України передбачає визначення правових підстав для надання цієї заяви та визначення постійного місця проживання.
З матеріалів справи вбачється, що позивачем подано одну заяву про оформлення приналежності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України за народженням в довільній формі, а не дві різні заяви у формі затвердженого зразка.
Позивачем до його заяви від 17.07.2013 не були наданні документи необхідні для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України та для набуття громадянства України за народженням.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем надано обґрунтовану відповідь позивачу на його заяву про оформлення приналежності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України за народженням від 17.07.2013, не має підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо розгляду цієї заяви.
Також судом першої інстанції вірно зазначено, що позивач у позові не оскаржує ненадання письмової відповіді відповідачем з приводу звернень позивача з метою отримати паспорт та тимчасове посвідчення. Позивачем оскаржується бездіяльність відповідача, яка полягає у невиконанні відповідачем вимог розділів VІ та VII вищенаведеного Порядку, тому суд вважає за необхідне надати оцінку саме бездіяльності відповідача щодо виконання вимог Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.
Щодо позовних вимог, що викладені у пунктах 2 та 3 прохальної частини позову, суд першої інстанції вірно зазначив, що позивачем разом з заявою про оформлення приналежності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України за народженням від 17.07.2013 було подано: заяву про видачу паспорта (а.с.14); заяву до заяви про видачу паспорта (а.с.15); заяву про втрату або викрадення паспорта (а.с.13), заяву про видачу тимчасового посвідчення громадянина України (а.с.12).
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач звернувся до Лівадійського міського сектору ГУ ДМС України в АР Крим, який в загалі за своїми функціональними обов'язками не розглядає питання щодо встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України. Позивачем у одній заяві висуваються дві різні за змістом вимоги, тобто вимога про оформлення приналежності до громадянства України та вимога про набуття громадянства України за народженням.
З письмових пояснень відповідача вбачається, що позивач до своєї заяви, зареєстрованій у Лівадійському МС ГУ ДМС України в АР Крим додав копії стандартних бланків додатка 8 (заява про втрату або викрадення паспорта) та додаток 10 (заява про видачу тимчасового посвідчення громадянина України) до Наказу МВС України №320 від 13.04.2012 року про "Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України". Позивачу було роз'яснено, що заява про втрату або викрадення паспорту за зразком, наведеним у додатку 8 до цього Порядку приймається лише у разі втрати або викрадення паспорта громадянина України, а паспорт колишнього СРСР на ім'я громадянина ОСОБА_2 було вилучено управлінням Федеральної міграційної службою РФ МВС у Ростовській області та знищено у зв'язку з надбанням громадянства Росії.Позивачу роз'яснено, що заява про видачу тимчасового посвідчення громадянина України, що наведена у додатку 10 до вищенаведеного Порядку, приймається тільки у разі та після заведення справи про втрату або викрадення паспорту громадянина України, для оформлення тимчасово посвідчення особа повинна особисто надати повний пакет документів згідно розділу VІ Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України. Одночасно під час прийому громадянину ОСОБА_2 було роз'яснено куди йому слід звернутися з питання встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутні правові підстави щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання вимог Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України при розгляді заяв позивача. ОСОБА_2 слід звернутися з питання встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України до Ялтинського міського відділу Головного управління ДМС України в АР Крим, так як Лівадійський міськоий сектор ГУ ДМС України в АР Крим за своїми функціональними обов'язками не розглядає питання щодо встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України.
Доводи, мотиви та обґрунтування позивача не спростовують вищевикладеного і не можуть бути прийняті до уваги судовою колегією.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції надав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись частиною третьою статті 24, статтями 160, 167, частиною першою статті 195, статтею 197, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.11.13 у справі № 801/8369/13-а
залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 12.11.13 у справі № 801/8369/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Г.П.Ілюхіна
Судді Т.Р.Лядова
С.Ю. Яковенко