16 січня 2014 року Чернігів Справа № 825/4643/13-а
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Баргаміної Н.М.,
за участю секретаря Воєдило Л.П.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Лотоцького А.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення (дій), бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення (дій), бездіяльності службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 неправомірними; зобов'язання посадових і відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 з житлового забезпечення терміново виконати вимоги п.2.12 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої наказом МОУ № 737 щодо внесення відповідних змін до облікової справи по включенню до складу сім'ї зятя ОСОБА_2 та онука ОСОБА_3 .
Свої вимоги мотивує тим, що 26.11.2013 року звернувся до відповідача з заявою про включення до складу сім'ї зятя та онука, але у визначені терміни житлова комісія не розглянула та не вирішила по суті зазначені в заяві питання, чим порушила права позивача.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі, надав суду заперечення, в яких зазначив, що позивачу не було відмовлено у задоволенні його клопотання про включення до складу його сім'ї для отримання житла зятя ОСОБА_2 та онука ОСОБА_3 . Для прийняття відповідного рішення у позивача було витребувано ряд документів, які позивачем не було надано, а тому відповідне рішення буде прийнято житловою комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 після надання позивачем витребуваних документів. Крім того, представником відповідача в судовому засіданні було зазначено, що заява позивача була розглянута в межах строків, встановлених Законом України «Про звернення громадян».
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до довідки № 72/жк від 01.07.2013, яка наявна в матеріалах справи, старший прапорщик запасу ОСОБА_4 перебуває на квартирному обліку у Чернігівському військовому комісаріаті на загальній черзі з 23.03.1999 складом сім'ї чотири особи, а також у списках осіб, які мають право на позачергове отримання житлових приміщень, з 29.09.2000 року
Судом встановлено, що позивач 26.11.2013 звернувся до голови житлової комісії Чернігівського обласного військового комісаріату з заявою, в якій просив включити до складу його сім'ї на отримання житла зятя ОСОБА_2 , онука ОСОБА_3 та змінити склад сім'ї, залишивши на квартирному обліку позивача, його матір ОСОБА_5 , дочку ОСОБА_6 , зятя ОСОБА_2 , онука ОСОБА_3 , і виключити зі складу сім'ї на отримання житла сина ОСОБА_4
17.12.2013 позивачем було надано заяву, в якій останній просив його заяву від 26.11.2013 в частині заявленого прохання щодо виключення зі складу сім'ї сина ОСОБА_4 на отримання житла не розглядати, оскільки він виявив бажання залишитись у складі сім'ї.
На вказані заяви, листом № 94/жк від 26.12.2013 позивача було повідомлено, що для позитивного вирішення питання необхідно надати до житлової комісії Чернігівського обласного військового комісаріату наступні документи: довідку з МБТІ на всіх членів родини позивача; довідку про те, чи перебуває ОСОБА_2 на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчих органах місцевих рад); ксерокопію паспорту ОСОБА_2 , ксерокопію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , копію свідоцтва про шлюб доньки.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Організацію обліку військовослужбовців Збройних Сил України та осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у ЗС України; забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців ЗС України (крім військовослужбовців строкової військової служби), а також осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов; порядку надання жилої площі в гуртожитках; порядку оренди і оплати орендованого житла у ЗС України; порядку виплати грошової компенсації деяким категоріям військовослужбовців за піднайом (найом) ними жилих приміщень; порядку надання місць у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини; порядку створення та роботи житлових комісій; контролю за розподілом жилих приміщень у гарнізонах ЗС України, перевірки правильності оформлення облікових справ військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов визначає Інструкція про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.01.2012 за № 24/20337 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 1.2. Інструкції, організація забезпечення військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, і членів їх сімей жилими приміщеннями полягає у визначенні повноважень посадових осіб МО України і ЗС України, прав і обов'язків військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, членів їх сімей під час вирішення житлових питань.
Пунктом 1.6. Інструкції передбачено, що з метою дотримання вимог чинного законодавства під час ведення обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, розподілу жилої площі, призначеної для постійного проживання, участі в розподілі службового житла та контролю за використанням житла в органах військового управління, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, гарнізонах створюються житлові комісії.
Згідно пункту 2.1. Інструкції, облік військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах, гарнізонах та квартирно-експлуатаційних органах.
В силу пункту 2.12. Інструкції, за наявності змін у складі сім'ї військовослужбовця, особи, звільненої з військової служби, він подає рапорт (заяву), зразок якої наведено у додатку 12 до цієї Інструкції, через нетаємне діловодство військової частини голові (секретарю) житлової комісії військової частини про внесення змін до облікової справи (додаток 7 до цієї Інструкції). До рапорту (заяви) військовослужбовцем додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї (Ф-3); довідка про проходження військової служби з військової частини (Ф-5) (у разі звільнення з військової служби довідка надається військовим комісаріатом); копії документів про зміни у складі сім'ї, завірені підписом командира (начальника штабу) військової частини та печаткою військової частини або засвідчені в нотаріальному порядку або органом, що видав документи (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, свідоцтво про смерть тощо).
Аналізуючи вищевикладені норми права, враховуючи те, що відповідачем не розглянуто по суті заяву позивача від 26.11.2013, а витребувано додаткові документи відповідно до чинного законодавства для об'єктивного розгляду вказаної заяви, які мають вирішальне значення, суд приходить до висновку, що позивачем даний адміністративний позов заявлено передчасно, а тому позовні вимоги про визнання рішення (дій), бездіяльності службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 неправомірними; зобов'язання посадових і відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 з житлового забезпечення терміново виконати вимоги п.2.12 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої наказом МОУ № 737 щодо внесення відповідних змін до облікової справи по включенню до складу сім'ї зятя ОСОБА_2 та онука ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідачем у визначені терміни не розглянуто заяву від 26.11.2013, оскільки Інструкцією не встановлено строків розгляду таких заяв, а відповідачем правомірно розглянуто заяву у порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення (дій), бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, необхідно відмовити повністю за необгрунтованістю.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Баргаміна