Справа № 815/8479/13-а
16 січня 2014 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Свириді Х.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії.
В судовому засіданні 16.01.2014 року позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що він під час проходження служби в ОВС на посаді слідчого СВ Южненського МВ ГУ МВС України в Одеській області захворів та був змушений звільнитись зі служби за власним бажанням, оскільки не міг виконувати обов'язки служби. Після проходження лікування позивач звернувся до керівництва ГУ МВС України в Одеській області з проханням направити його на обстеження та проходження військово-лікарняної комісії на предмет пов'язаності перенесеного ним захворювання із проходженням служби в ОВС на що йому було протиправно відмовлено. Представники відповідача - ГУ МВС України в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог пославшись на те, що під час звільнення зі служби в ОВС позивач відмовився від проходження лікарської комісії та на теперішній час відсутні правові підстави для направлення для проходження обстеження на військово-лікарську комісію осіб, які вже звільнені та не проходять службу в ОВС.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:
Позивач проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ України, що згідно положень п.15 ч.1 ст.3 КАС України відноситься до поняття публічної служби, спори щодо проходження якої, у тому числі й спори щодо прийняття, звільнення з неї, отримання відповідних компенсацій, пов'язаних з її проходженням згідно п.2 ч.2 ст.17 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
Позивач з 15.08.2005 року проходив публічну службу в органах МВС України та на останній посаді слідчого Слідчого відділення Южненського МВ ГУ МВС України в Одеській області.
Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області №115 о/с від 22.03.2012 року ОСОБА_1, старшого лейтенанта міліції, слідчого відділення Южненського МВ ГУМВС України в Одеській області було звільнено у запас Збройних Сил за власним бажанням з 30.03.2012 року.
У вересні 2012 року, після проведення повного обстеження з'ясувалося, що швидка втомлюваність та втрата у вазі позивача була внаслідок захворювання - пухлини товстого кишечника, внаслідок чого 05.10.2012 року його було прооперовано, а 18.03.2013 року висновком Спеціалізованої онкологічної медико-соціальної експертної комісії його було визнано інвалідом II групи.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про міліцію» особовий склад міліції складається з працівників, що проходять державну службу в підрозділах міліції, яким відповідно до чинного законодавства присвоєно спеціальні звання міліції.
У відповідності до ч.1 ст.18 Закону України «Про міліцію» порядок та умови проходження служби в міліції регламентується Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114, особи, яким присвоєно спеціальне звання старшого лейтенанта міліції, відносяться до середнього начальницького складу.
Згідно п.3 Положення на службу в органи внутрішніх справ приймаються на добровільних засадах особи, які досягли 18-річного віку, здатні за особистими якостями, освітою і станом здоров'я виконувати покладені на них обов'язки.
У відповідності до п.6 Положення посади середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ комплектуються особами, які мають вищу або спеціальну середню освіту і відповідають вимогам служби в органах внутрішніх справ.
Відповідно до п.8 Положення дострокове звільнення зі служби осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, які не досягли граничного віку перебування на службі в органах внутрішніх справ, провадиться за станом здоров'я - відповідно до висновків військово-лікарської комісії.
Згідно п.1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України, затвердженого Наказом МВС України №85 від 06.02.2001 року, військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів - спеціалістів, які створюють в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України, осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України, курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.
Відповідно до п.1.3.5 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України основним завданням військово-лікарської комісії є проведення військово-лікарської експертизи з метою визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у осіб рядового й начальницького складу ОВС, що проходять службу, при їх звільненні та осіб рядового і начальницького складу, що звільнилися зі служби.
Аналогічні положення містяться у п.1.1.5 Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.02.2001 року №85 та входять до коло питань, що підлягають вирішенню цією експертизою.
Таким чином, зазначені вище правові норми свідчать про те, що позивач, як колишній працівник ОВС має право на проходження обстеження та військово-лікарської експертизи на предмет пов'язаності його захворювання із проходження ним служби в органах внутрішніх справ.
Реалізуючи вказане право позивач 06.11.2013 року звернувся з відповідною заявою (а.с.15) до начальника ГУ МВС України в Одеській області з проханням направити його на проходження обстеження та експертизи.
Відповіддю ГУ МВС України в Одеській області від 12.11.2013 року №9/Ш-921 (а.с.16) йому було відмовлено у цьому, з огляду на те, що правової підстави для видачі вказаного направлення не має, оскільки позивач вже звільнений з ОВС.
Але така позиція є помилковою з огляду на те, що наведені вище правові норми дають право на проходження вказаного обстеження та військово-лікарської комісії як особам, які проходять службу в ОВС, так й тим, що тільки бажають поступити на цю службу чи у учбовий заклад МВС, а також колишнім військовослужбовцям чи особам рядового і начальницького складу МВС, які вже звільнені зі служби та мають намір підтвердити наявні у них поранення, травми, каліцтва чи захворювання з проходженням служби в ОВС,
Відповідно до п.1.4 Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом МВС України від 06.02.2001 року №85 направлення на проходження обстеження здійснюють відповідні підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ.
Таким чином, позивач має право на проходження вказаного обстеження та військово-лікарської експертизи, подав відповідну заяву до компетентного органу, але отримав безпідставну відмову у цьому, що є порушенням його прав співробітника ОВС з боку відповідача, в зв'язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області (65014, м.Одеса, вул..Єврейська 12) видати направлення колишньому слідчому Слідчого відділення Южненського МВ ГУ МВС України в Одеській області ОСОБА_1 на проходження обстеження та проведення військово-лікарської експертизи до поліклініки МВС України (м.Одеса, провулок Каркашадзе 3) для встановлення наявності причинного зв'язку виникнення наявного у нього захворювання (діагноз згідно довідки Одеського обласного онкологічного центру від 15.10.2013 року) із проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 21 січня 2014 року.
Суддя Єфіменко К.С.