ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
20 січня 2014 року 11:23 № 826/17376/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Аблова Є.В., Федорчука А.Б. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доДержавної служби інтелектуальної власності України
прозобов'язання утриматись від вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивачі) звернувся з позовом до Державної служби інтелектуальної власності України (далі по тексту - відповідач) про зобов'язання відповідача утриматися від затвердження складу громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України, сформованої на установчих зборах 30.10.2013р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України обрано осіб, які не мають відношення до діяльності у сфері охорони інтелектуальної власності.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що дії відповідача щодо затвердження протоколу Установчих зборів від 30.10.2013р. призупинені до моменту розгляду скарг.
В судовому засіданні 18.12.2013р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
30 жовтня 2013 року в Державній службі інтелектуальної власності України відбулись установчі збори Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України.
На засіданні були присутні Голова та заступник Голови державної служби та 66 осіб, делегованих інститутами громадянського суспільства відповідно до поданих заяв для участі в Установчих зборах з формування складу Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України, та відповідних документів.
Серед вищевказаних осіб були присутні члени Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів з формування складу Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України, зокрема ОСОБА_1.
За результатами складено Протокол установчих зборів.
Згідно з даними Протоколу, прийняти Участь в установчих зборах виявили бажання 85 претендентів, які подали відповідні заяви до Ініціативної групи. За результатами розгляду заяв долучитися до роботи засідання ініціативної групи запрошено 81 представника інститутів громадянського суспільства. Іншим чотирьом претендентам відмовлено.
На початок Установчих зборів зареєструвались 66 кандидатів до складу Громадської ради.
Ухвалено визначити кількісний склад Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України - 66 осіб. Сформовано склад Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України з усіх зареєстрованих учасників Установчих зборів - згідно Списку зареєстрованих учасників Установчих зборів від 30.10.2013 з формування складу Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на Установчих зборах не відбулось рейтингового голосування, що призвело на думку останнього до того, що до Громадської ради було обрано всіх бажаючих і в підсумку членами Громадської ради стали особи, які не мають прямого відношення до діяльності у сфері охорони інтелектуальної власності.
Крім того, строк прийому документів завершився 20.10.2013р., а до складу Громадської ради потрапили особи, що подали заяви після вказаного терміну.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як визначає пункт 1 Положення про Державну службу інтелектуальної власності України, затверджене Указом Президента України від 8 квітня 2011 року №436/2011, Державна служба інтелектуальної власності України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра освіти і науки України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері інтелектуальної власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 № 996 затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, київській та Севастопольській міській, районній, районній у м. Києві та Севастополі державній адміністрації (далі - Типове положення).
Відповідно до пункту 1 Типового положення Громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській держадміністрації є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.
Склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатури, які добровільно заявили про бажання брати участь у роботі громадської ради та внесені інститутами громадянського суспільства (пункт 7 типового положення).
Порядок формування складу громадської ради, визначений пунктом 11 Типового положення, відповідно до якого склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатури, які добровільно заявили про бажання брати участь у роботі громадської ради та внесені інститутами громадянського суспільства.
Орган затверджує склад громадської ради на підставі протоколу установчих зборів (пункт 9 Типового положення).
Представником відповідача надані суду пояснення відповідно до яких, на адресу відповідача надійшли та продовжують надходити скарги стосовно формування складу Громадської ради, порядку обрання секретаря та прийому документів, а саме заяв для участі в установчих зборах.
У зв'язку зі скаргами на порушення проведення, зокрема, процедури голосування, під час формування складу громадської ради, протокол Установчих зборів від 30 жовтня 2013 року не затверджений Державною службою інтелектуальної власності України у відповідності до пункту 9 Типового Положення, до моменту розгляду зазначених скарг.
Дії відповідача щодо затвердження протоколу Установчих зборів від 30.10.2013р. призупинені до моменту розгляду зазначених скарг.
Відповідач листом від 04.12.2013р. №1-14/9412 звернувся до Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України для уникнення можливості затвердження протоколу установчих зборів від 30 жовтня 2013 року з порушенням вимог чинних нормативно-правових актів, про надання пояснень по суті питань, викладених в скаргах членів Громадської ради.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що позивачем не доведено яким чином порушені його права Державною службою інтелектуальної власності України, оскільки він включений до списку членів Ініціативної групи з підготовки Установчих зборів з формування складу Громадської ради при Державній службі інтелектуальної власності України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 20.01.2014 р.
Головуючий суддя В.В. Амельохін
Судді: Є.В. Аблов
А.Б. Федорчук