Постанова від 12.05.2009 по справі 3/157-08-3178

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2009 р.

№ 3/157-08-3178

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Т. Дроботової - головуючого

Н. Волковицької

Л. Рогач

за участю представників:

позивача

Бондаренко І.О. -довіреність від 04.02.2009 р.

відповідача

не з'явилися ( про час та місце судового засідання повідомлено належно)

третьої особи

не з'явилися ( про час та місце судового засідання повідомлено належно)

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу

Управління обласної ради з майнових відносин

на постанову

від 25.12.2008 р. Одеського апеляційного господарського суду

у справі

№ 3/157-08-3178 господарського суду Одеської області

за позовом

Управління обласної ради з майнових відносин

до

1. Виконавчого комітету Одеської міської ради;

2. Одеської міської ради

за участю третьої особи

Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості"

про

скасування свідоцтва про право власності та визнання права власності

Ухвалою від 19.03.2009 р. колегією суддів Вищого господарського суду у складі: головуючий -Дроботова Т.Б., судді Волковицька Н.О., Рогач Л.І., касаційна скарга була прийнята до провадження та призначена до розгляду на 05.05.2009 р.

Ухвалою від 28.04.2009 р. розгляд справи було відкладено на 12.05.2009 р. колегією суддів у складі: головуючий -Дроботова Т.Б., судді Волковицька Н.О., Гоголь Т.Г., утвореному розпорядженням В.о. Голови судової палати Вищого господарського суду України від 27.04.2009 р.

У зв'зку з виходом з відпустки судді Рогач Л.І., у судовому засіданні 12.05.2009 р. справа розглядалась по суті колегією суддів Вищого господарського суду України у постійному складі: головуючий -Дроботова Т.Б., судді Волковицька Н.О., Рогач Л.І., згідно із розпорядженням Заступника Голови Вищого господарського суду України від 12.05.2009 р.

Про вказані обставини представників сторін було повідомлено на початку судового засідання 12.05.2009 р.

Відводів складу колегії суддів не заявлено.

ВСТАНОВИВ:

Управління обласної ради з майнових відносин звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради та Одеської міської ради, за участю третьої особи -КП "Одеське МБТІ та РОН" про скасування свідоцтва про право власності на будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Львівська, 16, видане територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради виконавчим комітетом міськради 26.09.2007 р. та визнання права власності на вказані будівлі та споруди за територіальними громадами сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради, посилаючись на приписи статті 320 Цивільного кодексу України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що свідоцтво про право власності на будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Львівська, 16, яке було видане відповідачу є незаконним та підлягає визнанню недійсним оскільки вказаний об'єкт належить до спільної власності територіальних громад області, а не до комунальної власності територіальної громади м. Одеси.

Рішенням господарського суду Одеської області від 22.10.2008 р. (суддя Д"яченко Т.Г.) позовні вимоги задоволені частково, визнано право власності на будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Львівська, 16 за територіальними громадами сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради.

В частині вимог про скасування свідоцтва про право власності провадження у справі припинено на підставі пункту 11 статті 80 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю предмету спору, з огляду на те, що КП "Одеське МБТІ та РОН" була проведена відміна реєстрації та виключення з реєстру прав власності спірної нежитлової будівлі та споруди.

Мотивуючи рішення в частині задоволення позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку щодо їх доведеності та обґрунтованості.

За апеляційною скаргою Одеської міської ради Одеський апеляційний господарський суд (судді: Бандура Л.І., Поліщук Л.В., Туренко В.Б.), переглянувши рішення господарського суду Одеської області від 22.10.2008 р. в апеляційному порядку. постановою від 25.12.2008 р. скасував його, у задоволенні позовних вимог відмовив.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що в частині позовних вимог про скасування свідоцтва про право власності слід відмовити з огляду на те, що згідно з вимогами чинного законодавства свідоцтво про право власності не є правочином, а є лише документом, яким оформлюється відповідне право, а тому в розумінні пункту 2 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України не може виступати предметом спору, тобто позивач обрав невірний спосіб захисту.

Відмовляючи в частині позовних вимог про визнання права власності суд апеляційної інстанції зазначив, що право власності позивача на спірні об'єкти відповідачами не оспорювалось, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Управління обласної ради з майнових відносин подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25.12.2008 р. скасувати, а рішення господарського суду Одеської області від 22.10.2008 р. залишити без змін, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Скаржник, зокрема, зазначив, що дії щодо скасування реєстрації права власності на спірний об'єкт за Одеською міською радою були вчинені відповідачами після звернення позивача до суду, що свідчить про визнання відповідачами позову, а тому висновок суду апеляційної інстанції не відповідає обставинам справи.

Заслухавши доповідь судді -доповідача та пояснення присутнього в судовому засіданні представника позивача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, рішенням № 406--ХХІІІ від 11.01.2002 р. Одеська обласна рада дала згоду на передачу цілісних майнових комплексів спеціальних загальноосвітніх шкіл -інтернатів з комунальної власності територіальної громади м. Одеси у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області, у тому числі допоміжну загальноосвітню школу -інтернат для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку № 34, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Львівська, 16.

Рішенням Одеської міської ради № 3386- ХХІІІ від 14.01.2002 р. передано з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області цілісних майнових комплексів інтернатних закладів освіти спеціального призначення цілісний майновий комплекс зазначеної школи № 34.

Передача об'єкту оформлена актом приймання -передачі від 11.03.2002 р.

Рішенням Одеської обласної ради № 154- ХХІV від 24.04.2003 р. затверджено Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада, станом на 01.04.2003 р., до якого, зокрема, увійшла школа -інтернат № 34.

22.09.2006 р. рішенням Одеської облради № 73- V затверджено нову редакцію переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада, станом на 01.09.2006 р., до якого ввійшла школа-інтернат № 34.

На підставі рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 756 від 26.07.2007 р. "Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси", яким зобов'язано КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" провести технічну інвентаризацію та зареєструвати за Одеською міською радою об'єкти нежитлового фонду комунальної власності, згідно з додатком, Одеській міській раді видано свідоцтво про право власності від 26.09.2007 р. на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Львівська, 16.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Управління обласної ради з майнових відносин про визнання права власності на будівлі та споруди, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Львівська, 16 за територіальними громадами сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради та скасування свідоцтва про право власності на вказані будівлі, видане територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради виконавчим комітетом міськради 26.09.2007 р.

Згідно зі статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.

Відповідно до пункту 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 26 даного Закону встановлена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, а пунктом 31 цієї норми передбачено, що прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Статтею 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Одеської обласної ради від 10.11.2006р. № 109-V затверджено Положення про управління обласної ради з майнових відносин, пунктом 6.1 якого передбачено право Управління укладати договори, набувати майнових та немайнових прав, бути позивачем і відповідачем у суді.

Рішенням Одеської обласної ради № 573- V від 06.06.2008 р. внесені зміни до Положення про управління обласної ради з майнових відносин та доповнено його пунктом 6.1.1, за яким Управління має право виступати від імені та в інтересах обласної ради у суді, господарському, адміністративному та третейському судах, бути її представником.

Проте, здійснюючи судовий розгляд справи за позовом Управління обласної ради з майнових відносин про визнання права власності на будівлі та споруди за територіальними громадами сіл, селищ, міст області в особі Одеської обласної ради, а ні суди першої, а ні судом апеляційної інстанції не досліджувалось питання стосовно об'єму компетенції та повноваження Управління щодо пред'явлення вимоги про визнання права власності за обласною радою, надання обласною радою повноважень Управлінню на звернення з такими вимогами до суду.

Крім того, за приписами статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

При цьому, правовий статус позивача у спірних правовідносинах судами з'ясований не був, правова оцінка вказаним обставинам не надавалась.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного суду України, викладених у пункті 1 Постанови від 29.12.1976 № 11 "Про судове рішення", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, рішення у справі підлягає скасуванню, а справа -направленню на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно перевірити доводи, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, і в залежності від установлених обставин вирішити спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Керуючись пунктом 3 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Одеської області від 22.10.2008 р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25.12.2008 р. у справі № 3/157-08-3178 скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Касаційну скаргу задовольнити частково.

Головуючий суддя Т. Дроботова

Судді: Н. Волковицька

Л. Рогач