16 січня 2014 року справа № 823/4072/13-а
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області, Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання відмови щодо повернення безпідставно отриманих коштів протиправною та стягнення коштів,
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області, Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області, в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати відмову управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області щодо повернення безпідставно отриманих коштів протиправною та стягнути з Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області на користь позивача безпідставно отриманий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1972 грн. 10 коп.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явились. Позивач просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідачі до суду також не з'явились, проте надали суду заперечення на адміністративний позов та клопотання щодо розгляду справи без їх участі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
24 листопада 2009 року ОСОБА_1 придбав автомобіль
ЗАЗ Lаnos вартістю 78 884 грн.
При реєстрації автомобіля в органах ДАІ позивачем за вимогою працівників ДАІ сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні автомобіля 3% у розмірі 1972 грн. 10 коп.
Вважаючи, що при реєстрації автомобіля ОСОБА_1 не повинен був сплачувати збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 3 % вартості автомобіля, він у грудні 2009 року звернувся до управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області із заявою про повернення помилково сплачених коштів, у задоволенні якої було відмовлено.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 7 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №400/97-ВР) (в редакції на час сплати збору) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 346 ЦК України із відчуженням власником свого майна у нього припиняється право власності. Тобто, відчуження це процес, при якому власник втрачає право на річ. Законом №400/97-ВР встановлено, що платником збору є особа, яка втрачає право власності на легковий автомобіль, тоді як підзаконним нормативно-правовим актом встановлено, що платниками збору є особи, які набувають право власності на легковий автомобіль.
Відповідно до Указу Президента України від 31.08.98 р. N 957 "Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій" Кабінет Міністрів України своєю постановою від 03.11.98 № 1740 затвердив Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Згідно з ст. 3 Закону №400/97-ВР збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Статтею 6 Закону №400/97-ВР саме на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок прийняти рішення, спрямовані на виконання цього Закону.
Таким чином, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 03.11.1998 року № 1740 «Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» в межах своєї компетенції та на виконання покладених на нього повноважень. Вказаною постановою фактично розроблено механізм стягнення збору. Проте, визначаючи порядок сплати збору, Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями змінювати особу платника збору, передбачену Законом.
Отже, на час виникнення спору положення вказаного Порядку суперечили вимогам Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» в частині регулювання правовідносин зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У роз'ясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в постанові від 1 листопада 1996 року № 9 (пункт 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Згідно з ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.
Таким чином сплачений помилково ОСОБА_1, як набувачем автомобіля, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1972 грн. 10 коп. підлягає поверненню.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області щодо повернення безпідставно отриманих коштів збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні автомобіля в сумі 1972 грн. 10 коп. - протиправною.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) помилково сплачений 27.11.2009 року збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1972 грн. 10 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий С.О.Кульчицький