h
справа № 2-а-9351/08
категорія 2.31.1
24 березня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Хаюка С.М. ,
при секретарі - Савчук Є.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства Овруцький Гірничо-збагачувальний комбінат "Кварцит", Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про стягнення 23542,40 грн.,-
встановив:
Позивач 30 березня 2006 року звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що протягом 2003-2006 років йому не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що призвело до порушення його прав. Заборгованість по доплаті до заробітної плати особам,які працюють на територіях радіоактивного забруднення (ст.39), доплати в зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування (ст..37) позивач визначив в розмірі 23542,4грн. Посилався на те, що отримував відповідні доплати та допомоги у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року, тоді як Законом визначені інші, значно більші, їх розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивач просить справу розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у передбаченому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено , що позивач працював з ІНФОРМАЦІЯ_1 року в ВАТ"Овруцький Гірничо-збагачувальний комбінат "Кварцит" та проживає в АДРЕСА_1, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення і є потерпілим від аварії на ЧАЕС 3 категорії .
Відповідно до ст.39 Закону України“Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, заробітна плата особам які працюють на території гарантованого добровільного відселення, повинна була підвищуватись на дві мінімальні зарплати, а щомісячна грошова допомога в зв”язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва (ст.37) виплачується в розмірі 40% мінімальної заробітної плати.
Проте в спірний період часу ці доплати та допомоги виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,а саме 2.10 грн. допомоги в зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва(ст.37) та 10,50 грн. доплати до заробітної плати (ст.39),а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплат в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивача.
З часу прийняття Кабінетом Міністрів України зазначеної постанови, встановлені нею розмірі допомоги в зв"язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва та доплати до заробітної плати не змінювались, в той час як розмір мінімальної заробітної плати неодноразово зростав, щорічно затверджувався новий бюджет.
Статтею 1 Закону України "Про встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2003 рік" від 26.12.2002 року розмір мінімальної заробітної плати встановлений з січня 2003 року у розмірі 185грн. на місяць, з 1 грудня 2003 року 205 грн. на місяць.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державний Бюджет України на 2003 рік" від 25.11.2003 року розмір мінімальної зарплати встановлений з 1 січня 2004 року -205 грн. на місяць,з 1 листопада 237грн.
Законом України "Про державний бюджет України на 2005 рік" від 23.12.2004 року розмір мінімальної заробітної плати встановлений з 1 січня 2005 року у розмірі 262 грн. на місяць, з 1 квітня 2005 року 290 грн.,з 1 липня -310грн. , з 1 вересня - 332 грн.
Однак, позов підлягає частковому задоволенню, оскільки дію ст.37 , абзацу третього частини першої статті 39 зупинено на 2006 рік в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати згідно із Законом N 3235-IV( 3235-15 ) від 20.12.2005. Стягненню підлягають кошти за 2003-2005 роки , так як справа була направлена на новий розгляд в зв"язку з ухвалою Вищого Адміністративного Суду України від 10.04.2008 року після касаційного оскарження.
З врахуванням викладеного вище та розмірів мінімальної заробітної плати в Україні в спірний період часу заборгованість перед позивачем за період з 1.01.2003 року по 31.12.2005 року становить ( по ст..39 Закону):
--за 2003 рік 4110грн.(185 грн.х2х10=3700грн., 205грн.х2х1=410грн.),
--за 2004 рік 5176грн. (205 грн.х2х8=3280грн., 237грн.х2х4=1896грн.),
-- за 2005 рік 7208грн. (262грнх2х3=1572грн., 290грн.х2х3=1740грн., 310грн.х2х2=1240грн., 332грн.х2х4=2565грн.),
а всього 16126,5грн. ( 16494грн. - 367,5грн.(отриманих згідно ПКМ України) відповідно до довідки №82 від 30.01.2006 року (а.с.7).
По ст.37 Закону заборгованість становить: 3298,8грн. (185 грн.х40%х10=740грн., 205 грн.х40%х1=82грн.,205грн.х40%х8=656грн., 237 грн.х40%х4=379,2грн., 262 грн.х40%х3=314,4грн., 290 грн.х40%х3=348грн., з 310 грн.х40%х2=248грн., 332 грн.х40%х4=531,2грн.), а всього 3225,2грн. (3298,8грн.-73,6грн. отриманих згідно постанови)
Суд,при розгляді даного позову прийшов до висновку,що відповідач при здійсненні нарахувань та виплаті коштів передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діяв всупереч Закону , а тому відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, виходить за межі позовних вимог і визнає дії відповідача неправомірними.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, суд стягує заборгованість з нього, а позові до інших відповідачів відмовляє.
Керуючись ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. ст. 94, 158 -163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 16126,5 грн.(ст..39) заборгованості доплати до заробітної плати та 3298,8грн. допомоги в зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва.(ст..37).
В задоволенні позову до Відкритого акціонерного товариства Овруцький Гірничо-збагачувальний комбінат "Кварцит" відмовити за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: С.М. Хаюк