Справа №2а/1522/3109/11
13 грудня 2013 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого - судді Свяченої Ю.Б.
при секретарі - Шеян І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі заяву представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочку виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Соціального захисту населення в Приморському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати до виплати разову щорічну грошову допомогу,-
До Приморського районного суду м. Одеси надійшла заява про відстрочку виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Соціального захисту населення в Приморському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати до виплати разової щорічної грошової допомоги, з посиланнями на те, що вказану постанову не виконано і її виконання не може бути здійснено у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень на здійснення відповідних виплат.
Сторони у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомляли.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає заяву представника Департаменту праці та соціальної політики ОМР необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2011 року позовні вимоги по вищезазначеній адміністративній справі були задоволені частково, визнано дії Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 сум щорічної допомоги на оздоровлення неправомірними, що суперечать ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси здійснити дії по перерахунку та виплаті недоплаченої ОСОБА_1 суми щорічної допомоги на оздоровлення з 25 червня 1996 року як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» по день винесення рішення з урахуванням проведених виплат.
13 листопада 2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі ст.ст. 17, 19, 21, 25, 75 Закону України «Про виконавче провадження».
У Відділі примусового виконання рішень УДВС ГУЮ в Одеській області знаходиться на виконанні виконавчий лист № 2а1522/3109/11 від 06 листопада 2013 року виданий Приморським районним судом м. Одеси про зобов'язання Департаменту праці та соціальної політики ОМР здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2010-2011 рр. з урахуванням виплачених сум.
У заяві про відстрочення виконання постанови від 11 липня 2011 року представник Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради вказує, що Департамент є бюджетною установою та здійснює видатки тільки в межах асигнувань, затверджених кошторисами. Таким вказує, що виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган (орган місцевого самоврядування), шляхом списання Державною казначейською службою України коштів з рахунків такого органу може бути здійснене лише у разі наявності відповідних бюджетних призначень такому державному органу, а саме для виконання рішення суду.
Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Однак, відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Таким чином, приймаючи до уваги все вищевикладене, суд вважає заяву представника Департаменту праці та соціальної політики ОМР необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст. 160, 165, 263 КАС України, -
В задоволенні заяви представника Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочку виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 11 липня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Соціального захисту населення в Приморському районі міста Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати до виплати разову щорічну грошову допомогу, - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Ю.Б.Свячена