Постанова від 17.12.2013 по справі 522/8306/13-а

17.12.2013

Cправа № 522/8306/13-а

провадження 2-а/522/1030/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді Свяченої Ю.Б.

при секретарі Шеян І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з приводу того, що він вважає незаконним рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови провести перерахунок пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року який виданий на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, з урахуванням зміни посадового окладу відповідних категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України та у зв'язку з підвищенням розміру щомісячної премії з 10% до 90% посадового окладу у складі грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців відповідно до наказу Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року. Просить зобов'язати відповідача - Головне Управління пенсійного фонду України в Одеській області, провести перерахунок його пенсії на підставі вказаних наказів та довідки, наданої у травні 2012 року Одеським обласним військовим комісаріатом, в якої враховані вимоги наказів Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року, з урахуванням змін посадового окладу та щомісячної премії у грошовому забезпеченні відповідних категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України.

Крім того, просить зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, нарахувати та виплатити на його користь частину неправомірно невиплаченої пенсії, право на отримання якої настало з 01 квітня 2012 року, а також зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахування та виплати пенсії у повному об'ємі. Постанову просить звернути до негайного виконання у повному розмірі заборгованої суми.

При цьому позивач посилається на те, що він є військовим пенсіонером та отримує пенсію через установу Пенсійного Фонду України, що підтверджено відповідними документами. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром Оборони України 28.07.2008 року був виданий наказ № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України". Цей наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції України встановленим порядком 18 серпня 2008 р. за № 761/15452. Згідно цього наказу розмір посадового окладу відповідної посади категорій військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів Збройних Сил України збільшився.

Крім того, відповідно та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року Міністром Оборони України 28.07.2008 року був виданий наказ № 355 від 25.06.2011 року «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50», в якому йдеться про підвищення розміру щомісячної премії з 10 до 90 відсотків посадового окладу у складі грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

Відмовивши йому в перерахунку пенсії, відповідач порушив вимоги ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач також вважає, що в період з 01 квітня 2012 року, по день фактичного розрахунку, відповідач зобов'язаний виплатити йому неправомірно невиплачену частини пенсії.

Представник позивача Мусояна Р.Т. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку зі збільшенням посадового окладу та щомісячної премії відповідних категорій військовослужбовців викладацького складу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 17 листопада 2005 року був звільнений з посади у запас із Збройних Сил за станом здоров'я. Йому призначено пенсію, основний розмір якої станом на січень 2013 року становить 3 560,32 грн., із соціальними надбавками, з урахуванням посадового окладу в розмірі 1 380,00 грн. та щомісячної премії у розмірі 10 відсотків посадового окладу.

Позивач у березні 2013 року звернувся до військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_2 про надання йому довідки про розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців викладацького складу відповідно до наказів Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року станом на 01.04.2012 року та до керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року та довідки з Одеського ОВК, наданої в травні 2012 р.

Проте відповідні довідки йому надані не були.

Крім того, позивач надав до суду листа з ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому зазначається, що Одеським обласним військовим комісаріатом на адресу Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області в травні 2012 року надана довідка форми № 2 постанови КМУ № 45-2008 р., в якої враховані вимоги наказів Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та № 355 від 25.06.2011 року про підвищення посадового окладу та розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців станом на 01 квітня 2012 року.

Керуючись статтею 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства, і не може виходити за межи позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно зробити для повного захисту прав,свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд прийшов до висновку, що при вирішенні даного спору необхідно виходити із загальних засад пріоритетності Законів над підзаконними актами. Тому при вирішенні питання перерахунку раніше призначеної пенсії військовому пенсіонерові, передбаченого частиною 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» про те, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Як з'ясував суд під час судових засідань, грошове забезпечення відповідних позивачу категорій військовослужбовців, збільшено за рахунок підвищення складових частин загального грошового забезпечення: посадового окладу та щомісячної премії на підставі відповідних наказів Міністра оборони України.

Відповідно до вимоги частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 ст. 51 цього Закону. Ця норма Закону України є нормою прямої дії. Тому суд вважає, що виконання цієї правової норми, є обов'язком відповідача, а не його правом.

Частиною 1, підпункту 1, пункту 5, постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» була передбачена можливість прийняття Міністром Оборони України нормативного акту щодо встановлення (зміни) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, розмірів посадових окладів військовослужбовців, в тому числі і військових навчальних закладів. На виконання даної постанови Міністром Оборони України були видані накази: № 377 від 28.07.2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" та наказ № 355 від 25.06.2011 року «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 р. № 50». Згідно цих наказів посадовий оклад відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів збільшився. Крім того значно підвисився розмір щомісячної премії у складі грошового забезпечення цих категорій військовослужбовців.

Судом також встановлено, що відповідач - Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, був зобов'язаний зробити перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2012 року у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців, тобто з того часу, коли Одеським обласним військовим комісаріатом на адресу Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області була надана довідка форми № 2 постанови КМУ № 45-2008 р., в якої враховані вимоги наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року та наказу № 355 від 25.06.2011 року про підвищення посадового окладу та розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Однак судом встановлено, що згідно до частини 2 Постанови № 355 Міністерства оборони України зобов'язанні забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови № 1294 станом на 01 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393».

На виконання зазначеної постанови та виходячи з довідки про розмір грошового забезпечення наданої Одеським обласним військовим комісаріатом позивачу проведені наступні підвищення пенсії: 01 липня 2012 року на 11% від основного розміру пенсії (11% від 3 226, 50 = 354, 92 грн.); з 01 вересня 2012 року на 23 % від основного розміру пенсії (23% від 3 226, 50 = 742, 10 грн.). З 01 січня 2013 року позивачу проведено підвищення пенсії на 35 % від основного розміру пенсії (35% від 3 226, 50 = 1 129, 28 грн.)

Отже, всі передбачені законодавством підвищення головним управлінням були здійсненні, оскільки основний розмір пенсії позивача з урахуванням доплати до розміру пенсії зафіксованої індексації здійснений.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині проведення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії згідно наказу Міністра оборони України № 355 від 25.06.2011 року про підвищення посадового окладу та розміру щомісячної премії у складі грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, не підлягають задоволенню.

В преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 року, визначається, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який ґрунтується на Конституції і не суперечить їй.

Суд застосовує до вимог адміністративного позову положення ст. 99,100 КАС України, на яку звертає увагу відповідач в запереченнях. Правова норма ст. 99 КАС України встановлює строк звернення до суду протягом шести місяців.

Тому суд вважає, що строк звернення позивача до адміністративного суду, слід встановити з 04 жовтня 2012 року, як зазначене у статті 99 КАС України. Тому вимоги адміністративного позову з 01 квітня 2012 року по 03 жовтня 2012 року суд залишає задоволення.

Зважаючи на те, що частина третя статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення, заперечення відповідача на позов у цій справі не відповідає вимогам закону.

Затверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому відповідно до ст. 6 ч.2, ст. 19 ч.2, ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Відповідно до приписів статті 2 Закону України № 2050-3 від 19.10.2000р. «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам.

Законодавець зазначає, що під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Приймаючи до уваги те, що суб'єктом владних повноважень не нараховувалась до виплати частина пенсії, суд вважає доцільним відмовити у задоволенні позовних вимог позивача стосовно зобов'язання нарахувати позивачеві компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків перерахування раніше призначеної пенсії та її виплати в повному обсязі.

Крім того суд вважає, що задовольняючи частково позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованої частини пенсії у визначеній позивачем конкретній сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, на який покладені таки повноваження.

Керуючись статтями 19, 68 Конституції України, ч.2 ст. 51, 52, ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», наказом МОУ № 377 від 28.07.2008 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 160-163, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у своєчасному перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки форми № 2 з ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка видана у травні 2012 року на запит Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відповідно до вимог наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, який виданий у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - № 20987385) провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - № НОМЕР_1 ) з 04 жовтня 2012 року відповідно до отриманої довідки з Одеського обласного військового комісаріату станом на жовтень 2012 року, з урахуванням вимог наказу Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року, який виданий у відповідності та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з урахуванням зміни посадового окладу та щомісячної премії у розмірі 90 відсотків посадового окладу у складі грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів та зобов'язати виплатити заборговану частину пенсії з 04 жовтня 2012 року по час фактичного розрахунку.

Звернути постанову суду до негайного виконання.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.163 КАС України встановити Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області місячний строк, з моменту набрання постанови законної сили, для подачі до суду звіту про виконання даної постанови.

В іншій частині позову - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Ю.Б. Свячена