про залишення заяви про перегляд судового рішення
за нововиявленими обставинами без руху
10 січня 2014 рокуСправа №827/1279/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши матеріали за скаргою ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2, неповнолітнього ОСОБА_3 до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономної Республіці Крим, Державної казначейської служби України, Севастопольського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері радника юстиції Некрилова Г.Г. про перегляд справи № 827/1279/13-а за нововиявленими обставинами, -
ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2, неповнолітнього ОСОБА_3 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя із скаргою до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономної Республіці Крим, Державної казначейської служби України, Севастопольського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері радника юстиції Некрилова Г.Г. про перегляд справи за нововиявленими обставинами та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 10 січня 2014 року позовні вимоги заявника ОСОБА_1 були роз'єднанні у самостійні провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додаються копії заяви відповідно до кількості осіб, які брали участь у справі, та документ про сплату судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI ( далі - Закон № 3674) судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3.4 таблиці (за подання адміністративного суду) ставок судового збору та суми судового збору відповідно до Закону № 3674, за подання заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами справляється 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми (34, 41 грн.).
Проте, позивачем до заяви взагалі не надано документу про сплату судового збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява про перегляд; 2) ім'я (найменування), поштова адреса особи, яка подає заяву, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) судове рішення, про перегляд якого за нововиявленими обставинами подається заява; 4) обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, під час вирішення справи; 5) обґрунтування з посиланням на докази, що підтверджують наявність нововиявлених обставин, та зміст вимог особи, яка подає заяву, до суду; 6) перелік документів та інших матеріалів, які додаються.
В порушення вимог ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, заявником ОСОБА_1 не вказане яке саме рішення підлягає перегляду за нововиявленими обставинами, та не зазначено обставини, що могли вплинути на судове рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подається в письмовій формі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до суду саме зі скаргою про перегляд справи за нововиявленими обставинами. Проте, частиною першою статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до суду подається безпосередньо заява про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
Відповідно до ч. 3 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 248 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з положенням ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов підлягає залишенню без руху з наданням заявнику строку для усунення недоліків
Керуючись ст.ст. 108, 165, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити скаргою ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2, неповнолітнього ОСОБА_3 без руху.
2. У строк до 20.01.2014 року усунути вказані недоліки, а саме:
- надати суду документ про сплату судового збору
- привести заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі невиконання цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду. Ухвала набирає законної сили у порядку та строки передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.І. Майсак