ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
25 грудня 2013 року 13:15 № 826/17818/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., суддів Аблова Є.В., Амельохіна В.В., при секретарі судового засідання Паньків В.В. розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській
області
до Міністерства освіти і науки України
про зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача: Боліщук І.Ю.
від відповідача: Дорофеєв М.Ю.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25.11.2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач, в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області, звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства освіти і науки України про визнання регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області (код ЄДРПОУ 13989432, 33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, 77) органом управління Державного підприємства Науково-виробничого об'єднання «Потенціал-Еко» (ЄДРПОУ 22555721, м. Рівне, вул. Київська, 106).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Позивач неодноразово звертався до відповідача з Листами погодити Зведений акт інвентаризації та повідомлення регіональне відділення ФДМ щодо згоди на прийняття до сфери свого управління, проте Відповідач в супереч законодавству не погодив Зведений акт інвентаризації та не повідомив про результати розгляду звернень Позивача.
Відповідач проти позовних вимог заперечує в повному обсязі з підстав викладених в письмових поясненнях на позовну заяву.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Судом встановлено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області (орендодавцем) та Відкритим акціонерним товариством "Рівненське автотранспортне підприємство-15607" (орендар) було укладено договір оренди державного майна від 31.12.2004 р. № 279-2004, згідно з яким, Орендарю передано в строкове платне володіння та користування цілісний майновий комплекс державного підприємства Науково виробничого об'єднання "Потенціал-Еко".
Договір був нотаріально посвідчений 12.02.2005р. приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Рівненської області ОСОБА_4, зареєстрований в реєстрі за № 30 ( надалі по тексту - договір № 279-2004).
Згідно із пунктом 2 даного Договору № 279-2004, Орендар вступив у строкове платне володіння та користування підприємством у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі підприємства, тобто договір підписаний 12.02.2005р., акт прийому-передачі підписаний 31.12.2004р. Пунктом 10.1 визначено, що цей договір діє з 31.12.2004р. до 31.12.07р..
Між сторонами 11.09.2007р. було укладено додаткову угоду до договору оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства Науково-виробничого об"єднання "Потенціал-Еко" (договір посвідчений приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу ОСОБА_4 від 12.02.2005р.), яка посвідчена приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу ОСОБА_4 11.09.2007р. та зареєстрована в реєстрі за № 999.
Відповідно до даної додаткової угоди, пункт 10.1 договору було викладено у наступній редакції: "Цей договір вступає в силу з моменту його нотаріального посвідчення та державної реєстрації і діє до 31.12.2010 року включно." Усі інші умови договору залишаються без змін і сторони підтверджують по них свої зобов'язання. Дана додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди цілісного майнового комплексу Державного підприємства Науково-виробничого об'єднання "Потенціал-Еко", який був посвідчений приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу ОСОБА_4 від 12.02.05 за реєстровим номером № 30.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 16.09.2010 р. по справі №18/129 за позовом регіонального відділення Фонду державного майна України по Рівненській області до Відкритого акціонерного товариства «Рівненське автотранспортне підприємство 15607», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Міністерство освіти та науки України, - Договір оренди державного майна від 30.12.2004р. №279-2004 розірвано та зобов'язано ВАТ «Рівненське АТП-15607» повернути регіональному відділенню Фонду державного майна України по Рівненській області об'єкт оренди - цілісний майновий комплекс державного підприємства Науково-виробничого об'єднання «Потенціал-Еко», що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Київська, 106, по акту приймання-передачі.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також, норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про обґрунтування позовних вимог виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Фонд державного майна України" N 4107-VI від 9 грудня 2011 року (надалі по тексту Закон N 4107-VI) Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
У відповідності до ч. 1 ст. 4 вищезазначеного Закону до основних завдань Фонду державного майна України належать: 1) реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; 2) організація виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства та здійснення контролю за їх виконанням; 3) управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план приватизації або план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; 4) захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також корпоративних прав держави на території України та за її межами; 5) здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління; 6) державне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; 7) сприяння процесу демонополізації економіки і створенню умов для конкуренції виробників; 8) співробітництво з міжнародними організаціями у реалізації державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна у межах покладених на нього повноважень, управління корпоративними правами держави, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" істотними умовами договору оренди є, зокрема: об'єкт оренди ( склад і вартість майна з урахуванням її індексації), орендна плата з урахуванням її індексації, виконання зобов'язань, страхування орендарем взятого ним в оренду майна.
Механізм передачі державного майна визначається Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання)» від 03.03.1993 № 158 (далі - Положення про інвентаризацію майна) та Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997р № 847 (далі - Порядок повернення), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України.
Відповідно до п. 1.1. Статуту Державного підприємства Науково-виробничого об'єднання «Потенціал - Еко» (надалі по тексту ДП НВО), ДП НВО створене на підставі наказу Міністерства освіти України №122 від 28.04.1994р. шляхом реорганізації державного підприємства науково-інженерний центр «Потенціал» і державного дослідно-виробничого підприємства «Учприлад». Міністерство освіти України уповноважене здійснювати управління майном, що є у загальнодержавній власності.
Як вже було встановлено судом, Рішенням господарського суду Рівненської області від 16.09.2010 р. Договір оренди державного майна від 30.12.2004р. №279-2004 було розірвано та зобов'язано ВАТ «Рівненське АТП-15607» повернути регіональному відділенню Фонду державного майна України по Рівненській області об'єкт оренди - цілісний майновий комплекс державного підприємства Науково-виробничого об'єднання «Потенціал-Еко», що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Київська, 106, по акту приймання-передачі.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі, зокрема, розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Частиною 1 ст. 785 ЦК України також визначено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
У відповідності до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі припинення договору оренди за обставин, зазначених у частині першій цієї статті, орендар окремого індивідуально визначеного майна зобов'язаний повернути це майно відповідному підприємству, господарському товариству, створеному в процесі приватизації (корпоратизації), або його правонаступнику. У разі припинення за цих же обставин договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу орендар за згодою орендодавця передає об'єкт оренди органу, який до укладення договору оренди здійснював повноваження з управління відповідним майном. Зазначений орган або його правонаступник зобов'язаний протягом тридцяти днів прийняти об'єкт оренди в своє управління. У разі якщо правонаступник органу, який до укладення договору оренди здійснював повноваження з управління відповідним майном, не визначений, об'єкт оренди, не заборонений до оренди чи приватизації, може бути переданий в оренду орендодавцем, зазначеним в абзацах другому і третьому статті 5 цього Закону, або приватизований в установленому законом порядку, якщо вивчення попиту не виявило потенційних орендарів.
Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Рівненській області наказом №263 від 04.10.2012р., з метою підготовки об'єкта до передачі органу, який здійснював повноваження з управління відповідним майном, створено інвентаризаційну комісію.
Листами № 07-002-02557 від 21.09.2012р. та № 07-06-02733 від 09.10.2012р. регіональне відділення повідомляло Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України повідомило, що інвентаризаційна комісія проводитиме повну інвентаризацію майна ЦМК ДП НВО «Потенціал-Еко» станом на 31.10.2012р. та запрошували представника Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України прийняти участь у проведенні інвентаризації вищезазначеного майна.
Відповідно до вимог Положення про інвентаризацію, Порядку повернення та наказу регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області №263 від 04.10.2012р. інвентаризаційною комісією проведено повну інвентаризацію майна.
У відповідності до ч. 3 пункту 50 Положення про інвентаризацію майна, регіональним відділенням листом від 10.01.2013р. № 07-06-00093 було направлено на погодження Міністерству освіти, науки, молоді та спорту України Зведений акт інвентаризації майна ЦМК ДП НВО «Потенціал - Еко».
Однак, регіональним відділенням не отримано погодженого акту та не отримано зауважень чи пропозицій щодо даного акту.
Листом №07-07-00637 від 01.03.2013р. регіональне відділення повторно звернулося до Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України з пропозицією погодити Зведений акт інвентаризації. Крім того, в даному листі зазначалось, що відсутність погодження Зведеного акту інвентаризації та повідомлення регіонального відділення ФДМУ по Рівненській області в місячний термін щодо згоди на прийняття до сфери свого управління, буде вважатися як ненадання згоди на прийняття об'єкту до сфери управління.
Позивач зазначає, що погодженого Зведеного акту інвентаризації та відповіді регіональне відділення не отримало.
Відповідно до ч.3 п.50 Положення у разі закінчення строку дії договору оренди, зведений акт інвентаризації затверджується орендодавцем за погодженням з державним органом, до сфери управління якого належить передане в оренду майно державного підприємства або організації у семиденний строк.
У відповідно до ч.2 п. 22 Порядку повернення (із змінами та доповненнями), у разі відсутності згоди органу управління відповідним державним майном на прийняття майна до сфери свого управління, орендодавець за поданням зазначеного органу може прийняти інше рішення щодо подальшого використання або приватизації цього майна у порядку, визначеному чинним законодавством.
Крім того, Позивач просить з метою збереження державного майна та у зв'язку з відсутністю згоди Міністерства щодо прийняття ДП НВО «Потенціал - Еко» до сфери свого управління, необхідно визнати регіональне відділення ФДМУ по Рівненській області органом управління ДП НВО «Потенціал-Еко» для прийняття законних рішень щодо подальшого використання майна.
В матеріалах справи міститься лист без дати від Міністерства освіти та науки України, в якому повідомляється, що майно було передано Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Рівненській області.
Проте, В матеріалах справи відсутні докази того, що Відповідач передав спірне майно Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Рівненській області.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. (ч.1) В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. (ч.2) Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи. (ч.3) Суд може збирати докази з власної ініціативи. (ч.5) Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. (ч.6 ст.71 КАС України).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються доказами, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.69, 70, 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати регіональне відділення Фонду державного майна України по Рівненській області (код ЄДРПОУ 13989432, 33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, 77) органом управління Державного підприємства Науково-виробничого об'єднання «Потенціал-Еко» (ЄДРПОУ 22555721, м. Рівне, вул. Київська, 106).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.Б. Федорчук
Судді Є.В. Аблов
В.В. Амельохін