24 грудня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/5968/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Єресько Л.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Січевської Т.С.,
представника позивача - Недосіки М.М.,
представника відповідача - Чігріної Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області до Броварківської сільської ради про стягнення переплати пенсії, -
15 жовтня 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області (надалі - позивач, УПФУ в Глобинському районі) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Броварківської сільської ради (надалі - відповідач) про стягнення переплати пенсії в сумі 26 014,08 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказував на те, що на обліку в УПФУ в Глобинському районі перебуває громадянка ОСОБА_3, якій призначена пенсія державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон № 3723-XII), яку остання і отримує з 21.06.1997 на підставі довідки Броварківської сільської ради.
Під час ревізії використання бюджетних коштів, проведеною Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією, виявлено нарахування пенсії ОСОБА_3 у завищених розмірах та переплату їй пенсії. Зустрічною звіркою, проведеною цим же органом в Броварківській сільській раді встановлено розбіжності між первинними документами та довідкою по обчисленню і перерахунку пенсії. У зв'язку з подальшою заміною довідок Броварківською сільською радою на достовірні за рекомендацією пенсійних органів, останніми прийнято рішення про перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_4 Проведений перерахунок призвів до переплати пенсії особі в розмірі 26 014,08 грн. Для стягнення такої переплати, УПФУ в Глобинському районі звернувся з даним позовом до суду.
24.12.2013 позивачем через канцелярію суду подано заяву про зменшення позовних вимог у зв'язку з утриманням переплати пенсії ОСОБА_3 за період з жовтня 2013 року по грудень 2013 року, просили стягнути залишок переплати в сумі 24 840,85 грн. Дана заява прийнята судом до розгляду.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на не належне виконання посадовими особами позивача щодо приймання, перевірки та поверненні пенсійних справ на дооформлення у разі виявлення помилок.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Глобинському районі перебуває громадянка ОСОБА_3 (надалі - ОСОБА_3), якій призначена пенсія державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII. Дану пенсію особа отримує до сьогодні.
21.06.1997 Броварківською сільською радою Глобинського району (код ЄДРПОУ 21062933) громадянці ОСОБА_3 видана довідка без номера та дати про те, що остання на день виходу на пенсію перебувала на державній службі, працюючи на посаді секретаря Броварківської сільської ради, має 12 ранг, стаж державної служби складає 11 років. Заробіток громадянки ОСОБА_3 станом на 20.06.1997 склав в загальній сумі - 186,60 крб, з них:
посадовий оклад - 70,00 крб.,
доплата за ранг - 18,86 крб.,
надбавка 40 %, за вислугу років - 35,54 крб.,
надбавка за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи в розмірі 70 %, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.1996 № 1295 в розмірі 62,20 крб.(а.с.42).
Згодом Броварківською сільською радою така довідка була замінена на іншу довідку про заробіток для обчислення пенсії від 29.03.2005р. №13 згідно ст.37 Закону України "Про державну службу (а.с.37) з наданням пояснень Броварківською сільською радою такої заміни від 21.02.2005р. №5. В поясненнях зазначалось, що при виході на пенсію ОСОБА_3 призначена надбавка в розмірі 70 % по постанові КМУ від 24.10.1996 № 1295, якою проводилось підвищення заробітної плати працівникам бюджетних установ, а не по постанові КМУ від 04.10.1995 № 783,згідно якої виплачувалась така надбавка (а.с.41).
29.07.2013 Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією на підставі повідомлення про проведення ревізії від 19.07.2013 № 01-14/2250 (а.с.19), статті 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993р. №2939-12 проведена ревізія використання бюджетних коштів, передбачених Пенсійному фонду України на дотації на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами та покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України для виплати пенсій в Управлінні Пенсійного фонду України. Під час такої ревізії виявлено нарахування пенсії ОСОБА_3 у завищених розмірах та переплату їй пенсії, в зв'язку з наданням Броварківською сільською радою до УПФУ в Глобинському районі недостовірних даних про заробітну плату для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 26 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 20.04.2006р. №550 - з метою підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку об'єкта контролю контролюючими органами можуть проводитися зустрічні звірки на підприємствах, в установах та організаціях.
Так, 05.09.2013р. на підставі направлення на проведення зустрічної звірки від 02.09.2013р. №372 провідним державним фінансовим інспектором Кременчуцької об'єднаної державної фінансової інспекції Корніловою В.В. проведена зустрічна звірка в Броварківській сільській раді, за результатами якої складено довідку від 05.09.2013 №01-21/166-3 (а.с.21-26). Довідка підписана сільським головою Броварківської сільської ради Пиркало О.В. та головним бухгалтером Броварківської сільської ради Нейла В.М. і не оскаржувалась в судовому порядку.
Звіркою встановлено, що заробітна плата ОСОБА_4 секретаря сільської ради станом на 01.01.2006 складала 1 044,00 грн, з них посадовий оклад - 810,00 грн., доплата за ранг (12) - 60,00 грн., доплата за вислугу років (20 %) - 174,00 грн.
За період з 01.06.1995 по 31.05.1997 нараховано надбавку за високі досягнення та премії всього на загальну суму 1 260,07 грн.
Крім того, заробітна плата ОСОБА_3 секретаря сільської ради станом на 01.06.1997 складала 168,78 грн., з них:
Посадовий оклад - 70,00 грн.,
Доплата за ранг - 18,86 грн., доплата за вислугу років (20 %) - 17,72 грн.
Таким чином, в ході перевірки встановлені розбіжності між довідкою від 29.03.2005 № 13 про заробіток для обчислення пенсії згідно ст. 37 Закону № 3723-XII, довідками про заробітну плату, що передавались для перерахунку пенсії ОСОБА_3 та первинними бухгалтерськими документами.
На рекомендацію перевіряючих органів, Броварківською сільською радою до УПФУ в Глобинському районі надано лист від 12.09.2013 № 452/03-26 про заміну довідок про складові заробітної плати ОСОБА_3 в зв'язку з помилковими даними, а саме:
довідку без номера та дати на довідку №433/03-26 від 09.09.2013р., якою завищено посадовий оклад на 9 грн. та завищено надбавку за вислугу років на 20% (а.с.28-29),
довідку №31 від 22.05.2006 на довідку №445/03-26 від 10.09.2013р., якою завищено надбавку за вислугу років на 20% (а.с.30-31),
довідку без номера та дати на довідку №446/03-26 від 10.09.2013р., якою завищено надбавку за вислугу років на 20% (а.с.32-33),
довідку №542 від 04.09.2009 на довідку №447/03-26 від 10.09.2013р., якою завищено надбавку за вислугу років на 20% (а.с.34-35),
довідку №13 від 29.03.2005 на довідку №450/03-26 від 10.09.2013р., якою завищено надбавку за вислугу років на 20% (а.с.36-37),
довідку №91 від 13.06.2006 на довідку №449/03-26 від 10.09.2013р., якою завищено надбавку за вислугу років на 20% (а.с.44-45).
На підставі вірно виданих довідок Броварківської сільської ради, Управлінням Пенсійного фонду України в Глобинському районі прийнято рішення про перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_3
Перерахунок пенсійної виплати ОСОБА_3 проводився відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі №135606 від 13.09.2013 та №135606 від 16.09.2013. Згідно такого перерахунку утворилась переплата пенсії ОСОБА_3 в розмірі 26 014,08 грн., про що свідчить наданий розрахунок, у зв'язку з наданням Броварківською сільською радою до пенсійних органів недостовірних даних про заробітну плату.
У зв'язку з вищевикладеним, управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області звернулося до суду з позовом про стягнення з відповідача суми переплати пенсії.
Вирішуючи позовні вимоги, суд виходить із наступного.
Статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №384/2011, основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, призначення (перерахунок) пенсій та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій; ефективне та цільове використання коштів.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, визначено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до положень частини 1 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Під час ревізії використання бюджетних коштів, проведених Кременчуцькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією з 29.07.2013, а також зустрічної звірки в Броварківській сільській раді, за результатами якої складено довідку від 05.09.2013 № 01-21/166-з, виявлено нарахування пенсії ОСОБА_3 у завищених розмірах та переплату їй пенсії, розбіжності між первинними документами, на підставі яких видавались довідки та власне довідкою по обчисленню і перерахунку пенсії.
З висновків перевірок та документами, наявними у справі вбачається, що Броварківською сільською радою видано довідку про заробіток для обчислення пенсії згідно статті 37 Закону № 3723-XII без номера і дати за якою станом на 20.06.1997 ОСОБА_3 працювала секретарем сільської ради Броварківської сільської ради, мала 12 ранг, стаж державної служби - 11 років, заробіток її складав: посадовий оклад - 70,00 крб, доплата за ранг - 18,86 крб., надбавка 40% за вислугу років - 35,54 крб., надбавка за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи в розмірі 70 %, визначеному постановою КМУ від 24.10.1996 № 1295 - 62,20 крб.
Порядок призначення та перерахунку пенсії державним службовцям передбачено Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (надалі - Закон № 3723-XII)
Згідно частини 5 статті 33 Закону № 3723-XII надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Однак в усіх довідках виконавчого комітету Броварківської сільської ради наданих вперше для перерахунку пенсії відповідно до Закону № 3723-XII надбавка за вислугу становить 40 % замість належних 20 %.
На підставі вищевикладеного та з аналізу первинних документів, на підставі яких відповідачем видавались спірні довідки про призначення і перерахунок пенсії (накази про призначення розміру заробітної плати, премій, надбавок тощо) секретарю сільської ради ОСОБА_3 (а.с. 190-204), судом підтверджено невідповідність між вперше поданими до пенсійного органу довідками та довідками поданими на їх заміну.
А відтак, вищеперелічені довідки, видані Броварківською сільською радою для призначення пенсії громадянці ОСОБА_3 та її подальшого перерахунку, містили недостовірні відомості щодо надбавки за вислугу років, що в кінцевому рахунку призвело до переплати пенсії зазначеній особі.
Частиною першою статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до частини 2 статті 101 Закону України " Про пенсійне забезпечення" підприємства, організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Судом відхиляються доводи представника відповідача з посиланням на не належне виконання посадовими особами позивача щодо приймання, перевірки та поверненні пенсійних справ на дооформлення у разі виявлення помилок, оскільки цим управлінням УПФУ кілька разів проводилися перевірки наданих для призначення пенсій колишнім працівникам, в т.ч. і гр. ОСОБА_3, на відповідність їх первинним документам відповідача, за наслідками яких не було встановлено порушень, з огляду на принцип індивідуальності відповідальності.
Матеріалами справи підтверджується, що переплата пенсії гр. ОСОБА_3 у вищевказному розмірі виникла саме із надання Броварківською сільською радою недостовірних довідок і доводи відповідача не звільняють останнього від відповідальності за такі дії його посадових осіб, які підписувалися керівником і посвідчувалися печаткою установи.
А тому суд вважає, що відповідальність за видачу недостовірних довідок для призначення і перерахунку пенсії повинна нести Броварківська сільська рада, які допустили таке порушення, а не перекладати відповідальність за власні протиправні дії на працівників пенсійного органу.
В судовому засіданні 24.12.2013 представником позивача подано заяву про зменшення розміру позовних вимог у зв'язку з прийнятим рішенням від 25.09.2013 № 137 УПФУ в Глобинському районі про утримання переплати пенсії ОСОБА_3 в розмірі 20 % щомісячно до повного погашення (а.с.212).
20.12.2013 у зв'язку з розглядом даної справи Полтавським окружним адміністративним судом пенсійний орган прийняв рішення від 20.12.0213 № 183, яким припинено відрахування пенсії в розмірі 20 %.(а.с.213). Таке рішення представник позивача пояснив тим, що гр. ОСОБА_3 не зверталася до УПФ в Глобинському районі із заявою про добровільне повернення зайвоотриманої пенсії, та з метою уникнення подвійного стягнення розміру переплаченої пенсії.
За період з вересня по грудень 2013 року з гр.ОСОБА_3 було утримано 1 173,23 коп.
Сума переплаченої пенсії, що залишалась не повернутою, становить 24 840,85 грн. згідно довідки (а.с.214).
Таким чином, сума неповернутої переплаченої пенсії, що виникла внаслідок переплати позивачем пенсії гр. ОСОБА_3 підлягає відшкодуванню відповідачем, як страхувальником, яким видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, що містить недостовірні відомості.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги про відшкодування відповідачем суми переплати пенсії є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі до Броварківської сільської ради Глобинського району про стягнення переплати пенсії задовольнити.
Стягнути з Броварківської сільської ради (ідентифікаційний код 21062933) на користь управління Пенсійного фонду України в Глобинському районі Полтавської області (вул. Леніна, 271, м.Глобине, Полтавська область, 39000) суму переплати пенсії у розмірі 24 840,85 грн. (двадцять чотири тисячі вісімсот сорок гривень вісімдесят п'ять копійок) на р/р 25604306275 в філії Полтавське обласне АТ Ощадбанк м.Полтави, МФО 331467, код 22534541.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.
Повний текст постанови складено 30 грудня 2013 року.
Суддя Л.О. Єресько