27 грудня 2013 року м. Київ справа № 800/964/13
Суддя Вищого адміністративного суду України Швед Е.Ю., перевіривши на предмет відповідності вимогам чинного законодавства матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Президента України, в якому просив визнати незаконною бездіяльність Президента України Януковича Віктора Федоровича при розгляді його звернень та зобов'язати Президента України розглянути його звернення і надати відповідь.
Перевіривши матеріали позовної заяви на предмет відповідності Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.
Пунктом 6 частини першої статті 3 КАС України передбачено, що адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач вказує на незаконну бездіяльність Президента України, однак позивач не зазначає в чому саме полягає вказана незаконна бездіяльність, тобто, що Президент України повинен був вчинити згідно з покладених на нього повноважень, але не вчинив, в чому полягає порушення особистого права позивача, його свободи та інтересу з боку Президента України та яким чином наведена бездіяльність впливає на його права, як безпосереднього суб'єкта правовідносин, також відсутнє правове обґрунтування позовних вимог у цій частині.
Крім того, відповідно до статті 15 КАС України мова адміністративного судочинства визначається статтею 14 Закону України «Про засади державної мовної політики».
Згідно з частиною третьою статті 14 Закону України «Про засади державної мовної політики» № 5029-VI від 03 липня 2012 року (далі - Закон № 5029-VI) сторони, які беруть участь у справі, подають до суду письмові процесуальні документи і докази, викладені державною мовою. У межах території, на якій поширена регіональна мова (мови), що відповідає умовам частини третьої статті 8 цього Закону, допускається подача до суду письмових процесуальних документів і доказів, викладених цією регіональною мовою (мовами), з перекладом, у разі необхідності, на державну мову без додаткових витрат для сторін процесу.
Статтею 10 Конституції України та статтею 6 Закону № 5029-VI визначено, що державною мовою України є українська мова.
Оскільки подана позовна заява викладена не українською мовою, вона не відповідає вимогам статті 15 КАС України.
Також частиною четвертою статті 18 КАС України передбачено, що Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Частиною п'ятою статті 1711 КАС України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:
1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;
2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії.
Зазначені норми закону визначають вичерпний перелік спорів, віднесених до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції.
Зі змісту наведених норм вбачається, що Вищий адміністративний суду України як суд першої інстанції може, зокрема, визнати дії чи бездіяльність Президента України протиправними та зобов'язати його вчинити певні дії, в той же час може визнати акт Президента України незаконним. З урахуванням викладеного, вимоги позивача, викладені в його позовній заяві підлягають уточненню.
Отже, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до вимог статті 106 КАС України, з урахуванням положень статті 1711 КАС України, зазначити обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, належним чином обґрунтувати позовні вимоги, вказавши конкретні порушені права позивача, як суб'єкта правовідносин, у яких виник спір, з боку Президента України і викласти позовну заяву державною мовою.
Слід звернути увагу позивача на те, що захисту підлягає фактично порушене право особи у публічно-правових правовідносинах з відповідачами і саме при здійсненні ним чітко визначених чинним законодавством владних управлінських функцій.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху з наданням строку, достатнього для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 КАС України.
Керуючись статтями 106, 108, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Президента України про визнання незаконної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк до 13 січня 2014 року для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Попередити позивача, що в разі не усунення недоліків позовна заява буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Е.Ю. Швед