Ухвала від 19.09.2013 по справі 872/10164/13

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" вересня 2013 р. справа № 333/1061/13-а (2-а/333/71/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новоженіна І.Є.,

без представників сторін;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 01 квітня 2013 р. у справі № 333/1061/13-а (2-а/333/71/13)

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

"12" лютого 2013 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу, виходячи з його нового розміру: з 01.01.2012 року - 8 584,00 грн., з 01.04.2012 року - 8 752,00 грн., з 01.07.2012 року - 8 816,00 грн., з 01.10.2012 року - 8 944,00 грн., з 01.12.2012 року - 9 072,00 грн., з 01.01.2013 року - 11 470,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій відповідача щодо виплати пенсії без врахування зміни розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.

Постановою Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 01 квітня 2013 р. у справі № 333/1061/13-а (2-а/333/71/13) адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій - задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії, у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу, виходячи з нового розміру: з 01.07.2012 року - 8 816,00 грн., з 01.10.2012 року - 8 944,00 грн., з 01.12.2012 року - 9 072,00 грн., з 01.01.2013 року - 11 470,00 грн.

Постанову суду в частині задоволення мотивовано встановленням того факту, що відповідно до Законів України «Про судоустрій та статус суддів» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено право позивача на перерахунок пенсії. Відповідачем не надано доказів правомірності та обґрунтованості своєї бездіяльності.

Не погодившись з постановою суду, подано апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 01 квітня 2013 р. у справі № 333/1061/13-а (2-а/333/71/13), як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував того, що позивач отримує пенсію як військовослужбовець, а вимоги про перерахунок пенсії ґрунтуються на зміні розміру посадового окладу судді. Крім того, скаржник зазначає, що ОСОБА_2 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому норми Закону України «Про судоустрій та статус суддів» не можливо застосовувати під час вирішення спірних правовідносин.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників сторін суду не повідомлені.

З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Судом встановлено, що позивач звільнений з військової служби у відставку та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Під час проходження військової служби позивач обіймав посаду судді військового місцевого суду Запорізького гарнізону. На даний час ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Запорізькій області.

В грудні 2012 року позивач звернувся до Головного УПФУ в Запорізькій області щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу судді. Листом №1956/А-9 від 27.12.2012 року відповідач відмовив в проведенні перерахунку, мотивуючи відмову тим, що нарахування пенсії ОСОБА_2 здійснюється відповідно до норм чинного законодавства, Кабінетом Міністрів України постанови про перерахунок пенсії не прийнято та відповідно відсутні правові підстави для здійснення перерахунку.

Вважаючи відмову протиправною та такою, що порушує законні права пенсіонера на соціальне забезпечення, ОСОБА_2 звернувся до суду.

Дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає вірним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забеспечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" пенсій провадиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На час набуття позивачем права на пенсію за вислугу років, діяв Закон України «Про судоустрій країни» від 07.02.2002 року. ст. 19 якого передбачала, що в системі судів загальної юрисдикції створюватися загальні та спеціалізовані суди окремих судових юрисдикцій, та військові суди належали до загальних судів і здійснювали правосуддя у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, створених відповідно до закону. Причому, ст.21 зазначеного Закону, передбачала, що місцевими загальними дами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди, а також військові суди гарнізонів.

Відповідно до ч. 2 ст.44 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 року, встановлено, що розміри посадових окладів суддів встановлювалися Кабінетом Міністрів України. Згідно ч.1 ст.63 Закону України "Про судоустрій" від 07.02.2002 року судді військових судів перебували на військовій службі і входили до платної чисельності Збройних Сил України.

Таким чином, до 01.01.2012 року, посадові оклади суддям судів загальної юрисдикції встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 року №865 «Про оплату праці та грошове утримання суддів», залежно від кількості розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої у розмірі 332 гривні, яка в подальшому не підвищувалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 року № 1243.

На теперішній час позивач отримує пенсію виходячи з посадового окладу у розмірі 2656 грн., встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 року №865 «Про оплату праці та грошове утримання суддів» для судді місцевого загального суду.

Законом України «Про судоустрій та статус суддів» з 01.01.2012 року фактично підвищено рівень грошового забезпечення позивача, оскільки в ч. 2 п. 3 ст. 129 вказаного Закону встановлено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених Законом, що запроваджується поетапно, а саме з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат.

Аналізуючи викладене, колегія суддів вважає, що відповідно до наведених нормативно-правових актів, з 01.01.2012 року позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

При цьому, суд не приймає доводів відповідача про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу в зв'язку з відсутністю рішення Кабінету Міністрів України, яке на даний час не прийнято, оскільки частина третя ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Посилання скаржника на те, що йому не надходило жодних довідок про зміну розміру грошового забезпечення позивача, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення категорій осіб, які мають право на пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, законодавство не вимагає вчинення будь-яких дій з боку інших суб'єктів владних повноважень чи інших третіх осіб.

Таким чином, відмова Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії позивачу є неправомірною, а вимоги позивача є обґрунтованими та підлягали задоволенню.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції дано доводам сторін вірну оцінку, постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки викладені в судовому рішенні не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 01 квітня 2013 р. у справі № 333/1061/13-а (2-а/333/71/13) - залишити без задоволення.

Постанову Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 01 квітня 2013 р. у справі № 333/1061/13-а (2-а/333/71/13) - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко