Справа № 819/2716/13-a
25 грудня 2013 року
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Мельник Н.М.
за участю представника позивача - директора малого приватного підприємства "Роммар" Слободяна Ю.Я..
представника відповідача - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області Осядача В.Б., довіреність від 04.02.2013 року № 01.15/208
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою малого приватного підприємства "Роммар" до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про скасування припису та постанов про накладення штрафу, -
Мале приватне підприємство "Роммар" звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, в якому просить скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.12.2013 року, складеного за результатами перевірки будівництва цеху по виготовленню металовиробів по вул. Ст. Бандери, 118 "Б" у м. Заліщики Тернопільської області, скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №121/2375 від 31.10.2013 року та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №122/2376 від 31.10.2013 року.
В судовому засіданні представник позивача малого приватного підприємства "Роммар" позовні вимоги підтримав повністю, з мотивів викладених у адміністративному позові та просить задовольнити.
Представник відповідача - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області позову не визнав, проти його задоволення заперечив, свою позицію виклав у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Просить в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін, свідка, суд встановив такі обставини.
Згідно акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів і правил від 24 жовтня 2013 року встановлено, що замовником МПП "Роммар" при будівництві цеху по виготовленню металовиробів по вул. Бандери,118 "Б" у м. Заліщики Тернопільської області наведено недостовірні дані в п.15 декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 23.09.2013 року № ТП 143132660329, а саме проектною документацією (25-"С"-ГП/1100-12) аркуш 2, аркуш 3 передбачено мощення бетонною плиткою-178,0 м кв., асфальтоване покриття Тип 1 - 170300 м кв., асфальтове покриття Тип 4 - 202 м кв. на час проведення перевірки дані роботи не виконано. По периметру будинку не виконано відмостку шириною 1 м товщиною 50 мм з асфальтобетону по щебеневій підготовці товщиною 150 мм, (лист 25-С-10-АБ/1100-12) арк. 2. Проектною документацією передбачено утеплення стін та покрівлі мінватою (25-С-10-АБ/1100-12) аркуш 7, аркуш 8, аркуш 15, аркуш 16 на час перевірки роботи з утеплення стін від відмітки + 2.900 до відмітки + 7.820 та покрівлі не завершено. Не завершено роботи з облицювання бетонною плиткою темно - сірого кольору цоколя як це передбачено робочим кресленням АБ (аркуш 9) затвердженої проектної документації, чим порушено ч.10 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.9 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об 'єктів".
Замовником МПП "Роммар" протягом семи календарних днів з дня реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації письмово не проінформовано виконавчий орган Заліщицької міської ради або місцеву держадміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про готовність об'єкта до експлуатації, про що свідчить відсутність копії письмового повідомлення, чим, порушено ч. 11 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461.
24 жовтня 2013 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме до 22.11.2013 року усунути порушення ч.11 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 з представленням копій повідомлень про інформування.
Крім того, 24 жовтня 2013 року враховуючи вчиненні порушення, працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області складено два протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постановою №121/2375 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.10.2013 року мале приватне підприємство "Роммар" визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого п.9 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 5735,00 грн.
Постановою №122/2376 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.10.2013 року мале приватне підприємство "Роммар" визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого абз.4, п.6 ч.2 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 103230,00 грн.
Частиною 12 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" визначено, що у разі вчинення суб'єктами містобудування двох або більше правопорушень штрафи накладають за кожне вчинене правопорушення окремо.
Пунктом 1 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Крім цього, замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката. (п.10 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності")
Також, замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта письмово поінформувати про це місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва. (п.11 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності")
Згідно п.14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461 замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня прийняття в експлуатацію об'єкта:
подати копію декларації або сертифіката місцевому органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта для подання такими органами інформації про прийнятий в експлуатацію об'єкт до органу державної статистики за формами, передбаченими звітно-статистичною документацією;
поінформувати державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про введення в експлуатацію об'єкта.
На об'єкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно із державними будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання.
На об'єкті виробничого призначення, на якому встановлено технологічне обладнання, повинні бути проведені пусконалагоджувальні роботи згідно з технологічним регламентом, передбаченим проектом будівництва, створено безпечні умови для роботи виробничого персоналу та перебування людей відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, пожежної та техногенної безпеки, екологічних і санітарних норм. (п.9 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами інспекцій відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень.
Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи інспекції, який затверджується керівником відповідної інспекції.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.
В судовому засіданні встановлено, що планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів і правил будівництва цеху по виготовленню металовиробів по вул. Бандери,118 "Б" у м. Заліщики Тернопільської області проводилась за наданими ОСОБА_3 документами, без присутності представника МПП "Роммар" за місцем розташування об'єкта.
Довіреність №1 від 21.10.2013 року за вих. №17 видана МПП "Роммар" ОСОБА_3 згідно наказу №7 від 21 жовтня 2013 року була скасована.
Як пояснила в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 вона відмовилась їхати в м. Заліщики Тернопільської області, надавши документи по об'єкту будівництва за місцем знаходження інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області вул. Шпитальна, 7 в м. Тернополі.
Згідно поданих документів директор МПП "Роммар" Слободян ю.Я. в період з 21 жовтня по 31 жовтня 2013 року знаходився у відрядженні в м. Кривий Ріг.
Відповідно до свідоцтв про право власності на нерухоме майно МПП "Роммар" належить на праві приватної власності цех по виготовленню металовиробів за адресою Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. С. Бандери, буд. 118 "Б" і нежиле приміщення (склад металовиробів) за адресою Тернопільська область, Заліщицький район, м. Заліщики, вул. С. Бандери, буд. 116 "в"/1.
В журналі реєстрації перевірок МПП "Роммар" відсутні відомості про проведення перевірки інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області 24.10.2013 року будівництва цеху по виготовленню металовиробів по вул. Ст. Бандери, 118 "Б" у м. Заліщики Тернопільської області.
Таким чином, суд приходить до висновку про недостовірність проведення перевірки дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності при проведенні будівельних робіт з будівництва цеху по виготовленню металовиробів по вул. Бандери, 118 "Б" у м. Заліщики Тернопільської області.
За таких встановлених обставин, постанови винесені 31.10.2013 року інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області №121/2375 і №122/2376 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на мале приватне підприємство "Роммар" у розмірі 5735 грн. і 103230 грн. відповідно на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності будівельних норм, державних стандартів і правил від 24.10.2013 року підлягають скасуванню.
Водночас враховуючи, що вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме до 22.11.2013 року усунути порушення ч.11 ст.39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п.14 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №461 з представленням копій повідомлень про інформування виконавчого органу Заліщицької міської ради або місцеву держадміністрацію за місцем знаходженням об'єкта будівництва, а також державні органи у сфері пожежної та техногенної безпеки про готовність об'єкта до експлуатації виконані, то в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Скасувати постанову інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області №121/2375 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31.10.2013 року на мале приватне підприємство "Роммар" у розмірі 5735 грн.
Скасувати постанову №122/2376 винесену інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності 31.10.2013 року на мале приватне підприємство "Роммар" у розмірі 103230 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.