Ухвала від 23.04.2013 по справі 9101/142579/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" квітня 2013 р. справа № 0870/5463/12

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.

суддів: Нагорної Л.М. Чепурнова Д.В.

за участю секретаря судового засідання: Шелепової Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кільце» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2012 року

у адміністративній справі № 0870/5463/12 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кільце» про стягнення недоїмки по сплаті відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за списком №2, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2012 року задоволено позов Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області, та стягнуто з ТОВ «Кільце» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському Запорізької області плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за період березень - травень 2012 року у сумі 14012,41 грн..

Не погоджуючись з зазначеною постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та не врахування обставин, які мають значення для правильного вирішення спору у цій справі, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволені вимог позивача.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Кільце» зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області як платник страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-ІV, та є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Предметом спору у цій справі стосується стягнення витрат на виплату і доставку пенсій колишнім працівникам ТОВ «Кільце» пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, та ОСОБА_12, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та яким управлінням Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області було призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до п.п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»

Матеріали справи не містять в собі доказів оскарження відповідачем відповідних рішень про призначення вказаним вище особам пільгових пенсій або дій з їх виплати.

Відповідно до п.2 абз.1 Прикінцевих положень Закону "України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України ( 36-2003-п ), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Законом, який діяв до набрання чинності Закону № 1058-ІV, та який передбачав порядок покриття витрат пов'язаних з виплатою та доставкою пенсій на пільгових умовах є Закон № 400/97-ВР.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону № 400/97-ВР встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

В абзаці 4 частини 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Порядок відшкодування фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій передбачений Інструкцією про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. за № 64/8663 /далі Інструкція/.

Відповідно до п.6.1 вказаної Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Пунктами 6.8, 6.9 Інструкції, передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" .

Згідно з п.6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Проте, як встановлено судом, відповідач в період з березня по травень 2012 року не сплачував фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, в зв'язку з чим має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в м. Мелітополі та Мелітопольському районі Запорізької області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України відповідно до п. п.«б»-«з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі 11282,62 грн.

Наявність та розмір заборгованості позивача в сумі 11282,62 грн., підтверджується довідками, що підтверджує пільговий стаж пенсіонерів, що працювали на підприємстві відповідача, розрахунками стажу цих пенсіонерів, та протоколами про призначення їм пенсій. Відповідачу направлялися позивачем Розрахунки про суми фактичних витрат на виплату пільгової пенсій за період з березня по травень 2012 року (включно), але заборгованість не сплачена.

Діюче законодавство, що регулює спірні правовідносини, не містить виключень щодо наявності умов за яких у підприємств та організацій не виникає обов'язку відшкодовувати понесені пенсійним фондом витрати щодо доставки та виплати пенсій особам, пенсії яким призначені за Списками № 1 та № 2, законом не визначена залежність моменту виникнення права пенсійного фонду на відшкодування витрат від часу здійснення таких витрат, не встановлено обмежень щодо строку протягом якого УПФУ має право звертатися до суду із позовами про стягнення вказаних спірних витрат, а тому судова колегія зазначає про правильність висновків суду 1 інстанції про обґрунтованість позовних вимог УПФУ так як відповідач своєчасно, в добровільному порядку не відшкодував відповідні витрати за пред'явленою в установленому порядку вимогою.

Таким чином, судом першої інстанції обґрунтовано визнано, що всупереч вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і відповідної Інструкції, відповідач своєчасно, в добровільному порядку не відшкодував витрати на виплату та доставку пенсій особам, які мають право на пільгову пенсію за пред'явленою в установленому порядку вимогою позивача, а тому суд першої інстанції правомірно задовольнив позов у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального права, тому судова колегія залишає без задоволення апеляційну скаргу відповідача, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Кільце» - залишити без задоволення

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 03 вересня 2012 року - залишити без змін

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку і строки, що визначені ст.212 КАС України.

Головуючий: С.В. Сафронова

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: Д.В. Чепурнов