Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 грудня 2013 р. Справа №805/17886/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 05 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаш Г.П.
при секретарі Громоклицькому Є.О.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Ярового Д.О. за дов. від 19.12.2013 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Красноармійської об,єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-277-17 від 06.12.2013 року,-
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Красноармійської об,єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про встановлення статусу фізичної особи - підприємця, який є пенсіонером та визнання протиправною і скасування вимоги №Ф-277-17 від 06.12.2013 року.
В обґрунтування позову зазначив, що він зареєстрований як приватний підприємець, здійснює діяльність відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та є платником єдиного податку.
06.12.2013 року Красноармійською об,єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області була прийнята вимога про сплату недоїмки № №Ф-277-17 на суму 2388,06 грн.
Позивач зазначає, що в зв,язку з тим, що він є пенсіонером за віком та звільнений від сплати єдиного внеску відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов,язкове державне пенсійне страхування», то не є платником єдиного внеску.
Позивач просив встановити статус фізичної особи - підприємця, який є пенсіонером та визнати протиправною і скасувати вимогу №Ф-277-17 від 06.12.2013 року.
Ухвалою суду від 26.12.2013 року позовну заяву в частині встановлення статусу фізичної особи - підприємця, який є пенсіонером було залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись, зокрема на те, що у зв,язку з тим, що позивач отримує пенсію, призначену на пільгових умовах і йому не виповнилось 60 років, він не є пенсіонером за віком у розумінні понять статті 26 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування».
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон - 2464).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивач - ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, зареєстрований як платник єдиного внеску та перебуває в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області на обліку як пенсіонер за віком.
В зв,язку з тим, що у позивача мається заборгованість зі сплати єдиного внеску, 06.12.2013 року Красноармійською об,єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області була прийнята вимога про сплату недоїмки № Ф-277-17 на суму 2388,06 грн.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування являє собою консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Платники єдиного внеску, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики, про що зазначено у пунктах 1, 4 частини 2 статті 6 вищевказаного Закону.
Згідно підпункту 3 частини 1 статті 7 та частини 11 статті 8 Закону 2464 фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховують єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка на суми, самостійно визначені, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" від 07 липня 2011 року статтю 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнено частиною четвертою такого змісту: "Особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування". Зазначений Закон набрав чинності 06 серпня 2011 року.
Таким чином, стаття 4 Закону № 2464 в редакції, яка діє з 06 серпня 2011 року, виключає з числа платників єдиного соціального внеску фізичних осіб - підприємців, які є пенсіонерами за віком та отримують пенсію або соціальну допомогу, окрім випадків добровільної участі цих осіб в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 07.10.2009 року, копія якого наявна в матеріалах справи позивач отримує пенсію за віком.
Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серії НОМЕР_2 позивач з 01.01.2012 року перебуває на спрощеній системі оподаткування, що свідчить про наявність підстав для звільнення позивача від сплати єдиного соціального внеску.
Згідно довідки № 3258/04 від 10.12.2013 року позивачу була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Суд зазначає, що оскільки наявними в матеріалах справи документами підтверджено призначення позивачу пенсії та оподаткування доходів від здійснюваної підприємницької діяльності на умовах спрощеної системи оподаткування, із врахуванням відсутності в частині 4 статті 4 Закону № 2464 обмежень її застосування до осіб, яким пенсію за віком призначено на пільгових умовах, він дійшов висновку про те, що в позивача відсутній обов'язок щодо сплати єдиного соціального внеску.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Красноармійської об,єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-277-17 від 06.12.2013 року підлягають задоволенню.
Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 172,06 грн., що підтверджується квитанцією.
Витрати по сплаті судового збору у сумі 172,06 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов фізичної особи - підприємця фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Красноармійської об,єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування вимоги №Ф-277-17 від 06.12.2013 року - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Красноармійської об,єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 06.12.2013 року №Ф-277-17 на суму 2388,06 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 172,05 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 26 грудня 2013 року, повний текст постанови виготовлений 31 грудня 2013 року.
Суддя Бабаш Г.П.