Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 грудня 2013 р. Справа №805/17681/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Абдукадирової К.Е.,
при секретарі судового засідання Пономаренко В.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька
Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінтра»
про стягнення коштів з рахунків в банківських установах, які обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінтра» в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю в розмірі 47 590,22 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: Василько Г.О. - за дов. від 20.07.2013р.;
від відповідача: не з'явився.
Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінтра» про стягнення коштів з рахунків в банківських установах, які обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінтра» в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю в розмірі 47 590,22 грн..
Правовою підставою стягнення коштів з банківських рахунків представник заявника під час розгляду справи вважає приписи ст.ст. 14, 20, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що податковий борг у відповідача виник на підставі не сплати самостійно нарахованих податкових зобов'язань з земельного податку на підставі поданої відповідачем податкової декларації. Відповідно до пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити позов.
Представник позивача у судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце був повідомлений належним чином.
Відповідно до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України повістка вручається під розписку. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Оскільки в матеріалах справи наявне розписка про вручення відповідачу судової повістки, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін, відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінтра» зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради 19.10.2001р., про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 12661070002008560, ідентифікаційний код 31688678, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області з 19.10.2001р. (арк. справи 8, 16, 17, 18 том 1).
Підпунктом 19-1.1.1 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., передбачено, що податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.
Згідно із пп. 19-1.1.15, 19-1.1.33 п. 19-1.1. ст. 19-1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби здійснюють контроль за погашенням податкового боргу з податків та зборів платників податків, у тому числі тих, майно яких перебуває у податковій заставі; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених цим Кодексом та законами України, за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Відповідно до пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 287 ПК України, а саме пунктів 287.1, 287.2, 287.3 власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. 63.1 ст. 63 ПК України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Як встановлено судом, згідно довідки та розрахунку про податкову заборгованість станом на 27.11.2013 ТОВ «Лінтра» має податкову заборгованість по орендній платі за землю у розмірі 47 590,22 грн. (у т. ч. за основним платежем - 27 474,24 грн., штрафні санкції -17 811,36 грн., пеня - 2 304,62 грн.), яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень від 05.10.2012 № 0004491541 про донарахування податкового зобов'язання на загальну суму 44 945,60 грн. (у т.ч. за основним платежем - 27474,24 грн., штрафні санкції - 17 471,36 грн.) та № 0004501541 про донарахування штрафних санкцій на суму 340,00 грн., що прийняті на підставі акту документальної невиїзної перевірки від 20.09.2012 № 2368/1541/31688678 (арк. справи 10, 11, 23-26 том 1).
Вказані податкові повідомлення-рішення не були оскаржені Відповідачем ані в адміністративному, ані в судовому порядках.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошовим зобов'язанням платника податків є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податковим боргом, відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено суму грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником в строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків, відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України.
Таким чином, судом встановлено, що в порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п. 46.1 ст. 46, п. 57.1 ст. 57 ПК України ТОВ «Лінтра» самостійно не сплачено суму податкових зобов'язань з орендної плати за землю.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником в строки, визначені ст. 57 ПК України, визнається сумою податкового боргу платника податків, відповідно до п.п. 14.1.175 .п. 14.1 ст. 14 ПК України.
Податковою вимогою відповідно до пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПК України є письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно п. 59.1. ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв'язку з чим, позивачем, реалізовуючи вимоги п. 59.1 ст. 59 ПК України, на юридичну адресу відповідача надіслано податкову вимогу форми «Ю» від 10.04.2013 № 142-19. (арк. справи 19 том 1). Проте, прийняті ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України визначено, що контролюючи органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки податкові зобов'язання є узгодженими, термін сплати вказаних зобов'язань минув, у добровільному порядку відповідач їх не сплатив, у ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовом про стягнення заборгованості до бюджету на загальну суму 47 590,22 грн..
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
Як встановлено судом, зазначені вище заходи, які були вжиті податковим органом не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позові доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінтра» про стягнення коштів з рахунків в банківських установах, які обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінтра» в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю в розмірі 47 590,22 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лінтра» кошти з рахунків в банківських установах, які обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю «Лінтра» в рахунок погашення податкового боргу з орендної плати за землю в розмірі 47 590,22 (сорок сім тисяч п'ятсот дев'яносто гривень двадцять дві копійки) грн..
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 23 грудня 2013 року. Постанова у повному обсязі складена 24 грудня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.