Постанова від 23.12.2013 по справі 805/17499/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2013 р. Справа № 805/17499/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючий суддя: Буряк І.В.

розглянувши у письмовому провадженні

позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя

Головного управління Міндоходів у Донецькій області

про визнання незаконним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі - відповідач) про:

- визнання незаконним та скасування рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 18.09.2013 №188857/05-17-01 про відмову включення до свідоцтва платника єдиного податку нового виду діяльності, а саме надання позик за рахунок власних грошових коштів;

- зобов'язання відповідача включити до свідоцтва платника єдиного податку вид діяльності - надання позик за рахунок власних грошових коштів.

ОСОБА_1 в обґрунтування вказаної позовної заяви, зазначає, що відповідач порушує нормативні приписи Податкового кодексу України.

Позивач у судове засідання від 24.12.2013 не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, зазначив у позові про розгляд справи без участі позивача.

Відповідач надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких проти позову заперечує та вважає дії Жовтневої ОДПІ такими, що відповідають нормам діючого законодавства України.

У судове засідання від 24.12.2013 представник відповідача не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду клопотання (вх.№41922/13 від 20.12.2013), відповідно до якого просить розглянути справу без участі представника відповідача.

Таким чином, керуючись ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 надав до Жовтневої МДПІ заяву про застосування спрощеної системи оподаткування вх.№7185/Б від 16.09.2013, відповідно до якої зазначає внесення змін до видів господарської діяльності в свідоцтво платника єдиного податку №34108 від 13.03.2012, а саме до раніше обраних видів діяльності додати види діяльності - 64.99 надання позик за рахунок власних коштів, 64.92 інші види кредитування.

Розглянувши вказану заяву Жовтнева МДПІ на адресу позивача направила лист від 18.09.2013 №18857/05-81-17-01, відповідно до якого відмовилась включити до свідоцтва платника єдиного податку вид діяльності - надання позик за рахунок власних грошових коштів.

Згідно п.291.2 ст.291 Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Відповідно до п.291.3 ст.291 ПКУ юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

У відповідності до п.299.12 ст.299 ПКУ, до раніше виданого свідоцтва платника єдиного податку в день подання платником єдиного податку заяви органом державної податкової служби вносяться зміни щодо:

1) найменування суб'єкта господарювання (для юридичної особи) або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);

2) податкової адреси суб'єкта господарювання;

3) місця провадження господарської діяльності;

4) видів господарської діяльності.

Пунктом 299.8 ст. 299 Податкового кодексу України встановлено, що у разі відмови у видачі свідоцтва платника єдиного податку орган державної податкової служби зобов'язаний надати протягом 10 календарних днів з дня подання суб'єктом господарювання заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.

Відповідно до пп.299.9.1 п.299.9 ст.299 Податкового кодексу України, підставами для прийняття органом державної податкової служби рішення про відмову у видачі суб'єкту господарювання свідоцтва платника єдиного податку є невідповідність такого суб'єкта господарювання вимогам статті 291 цієї глави.

Підпунктом 6 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України передбачено, що не можуть бути платниками єдиного податку суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу.

Тобто, Податковим кодексом України встановлено обмеження на застосування спрощеної системи оподаткування суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність в сфері фінансового посередництва.

Відповідно до пояснень відповідача, код 64.92 «Інші види кредитування» та код 64.99 «Надання інших фінансових послуг крім страхування та пенсійного забезпечення» які входять до групи 64.9 «Надання інших фінансових послуг крім страхування та пенсійного забезпечення» Національного класифікатору України «Класифікація видів економічної діяльності» ДК 009:2010 (діє з 01.01.2012р.) відповідають коду 65.22 «Надання кредитів» та коду 65.23 «Інше фінансове посередництво» групи 65.2 «Фінансове посередництво секції J «Фінансова діяльність» Національного класифікатору України «Класифікація видів економічної діяльності» ДК 009:2005 (діє до 31.12.2012) та не підлягає здійсненню за спрощеною системою оподаткування.

Підпунктом 14.1.258 п.14.1 ст.14 ПКУ фінансовий кредит - кошти, що надаються банком-резидентом або нерезидентом, що кваліфікується як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами і нерезидентами, які мають згідно з відповідним законодавством статус небанківських фінансових установ, а також іноземною державою або його офіційними агентствами, міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами - нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент.

Згідно пп.14.1.267 п.14.1 ст.14 ПКУ позика - грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.

Фінансовими послугами відповідно до п.5 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» є - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Таким чином, спрощена система оподаткування відповідно до положень Податкового кодексу України не може бути застосована при здійсненні діяльності у сфері фінансового посередництва.

Враховуючи вищенаведене, суд робить висновок, що позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 18.09.2013 №188857/05-17-01 про відмову включення до свідоцтва платника єдиного податку нового виду діяльності, а саме надання позик за рахунок власних грошових коштів; зобов'язання відповідача включити до свідоцтва платника єдиного податку вид діяльності - надання позик за рахунок власних грошових коштів - не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. У позові Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м.Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області - відмовити повністю.

3. Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України.

4. Постанова прийнята та підписана 23 грудня 2013 року.

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Буряк І. В.