ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
26 грудня 2013 року № 813/8709/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Чернявської О.Д.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Гордона Е.С.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати наказ №316 «Про проведення документальної позапланової перевірки ФОП ОСОБА_3», виданий 10.10.2013 року ДПІ в Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області та визнати протиправними дії ДПІ у Сихівському районі м. Львова Міндоходів у Львівській області в частині направлення 12 вересня 2013 року ФОП ОСОБА_3 запиту про надання інформації № 2424/10/17-20/127, з порушенням вимог, встановлених пунктом 73.3. статті 73 Податкового кодексу України та пункту 10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого 27 грудня 2010 року постановою КМУ № 1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом.»
Свої вимоги представник позивача мотивує тим, що 10.10.2013 року ФОП ОСОБА_3, прийнято рішення, яке оформлене наказом №312 від 10.10.2013 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3». В наказі зазначено провести перевірку на підставі пп. 20.1.4 ст. 20, пп. 78.1.1.1, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 та ст. 82 Податкового кодексу України, однак положення з таким номером у Податковому кодексі України не існує. Крім того, вказує, що запит про надання інформації підписано посадовою особою державного органу, якого не існувало на момент підписання запиту, та що податковий оран просить надати інформацію стосовно підприємства, з яким позивач не здійснював господарської діяльності. За таких обставин представник позивача вважає наказ №312 від 10.10.2013 року протиправним та таким, що належить скасувати, а дії Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області в частині направлення 12 вересня 2013 року ФОП ОСОБА_3 запиту про надання інформації № 2424/10/17-20/127 протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що спірний наказ прийнятий у спосіб, в межах повноважень та відповідно до вимог Податкового кодексу України, дії податкового органу є правомірними, а вимоги, викладені в позовній заяві, є безпідставними.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в позові необхідно відмовити з наступних підстав.
Згідно із п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно із п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Відповідно до п. 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 27.12.2010 року № 1245, у разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області направлено запит від 12.09.2013 року №2424/10/17-20/127, яким податковий орган повідомляє, що у зв'язку із виявленням фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства потрібно надати пояснення та їх документальне підтвердження щодо взаємовідносин з ТзОВ «Інтеграл Фй-Ті» у 2012 році, ТзОВ «БТК «Євробуд» у 2011 році.
Позивач в позовній заяві сам зазначає, що ним не надано пояснення та належним чином завірені копії документів, які запитувались листом податкового органу від 12.09.2013 року №2424/10/17-20/127, оскільки запит підписано посадовою особою державного органу якого, станом на 12.09.2013 року, не існує та в запиті вимагається надати документальне підтвердження взаємовідносин з ТзОВ «Інтеграл Фй-Ті», однак позивач не здійснював жодних господарських операцій з таким підприємством.
Як вбачається із вказаного запиту, він дійсно підписаний заступником начальника ДПІ в Сихівському районі м. Львова Львівської області ДПС В.В.Климків, однак як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, це є технічною помилкою, адже на бланку запиту вказано правильне найменування державного органу. Також, що стосується найменування контрагента, представник відповідача вказав, що це теж є технічною помилкою і випадкового замість ТзОВ «Інтеграл Ай-Ті» вказано ТзОВ «Інтеграл Фй-Ті».
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно із пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Згідно із пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Вказане зумовлюється тим, що не надання пояснень та документів у повному обсязі не надає можливості податковому органу виконати покладені на нього завдання, щодо контролю за правомірністю та повнотою сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів до бюджету суб'єктом господарювання, що у свою чергу зумовлює до необхідності проведення перевірки такого платника податків.
Відповідно до п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно із пп. 1.2.1 п. 1.2 наказу ДПС України № 948 від 31.10.2012 року «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків» рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки приймається керівником органу ДПС відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу із зазначенням суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки тощо, яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.
Так, відповідно до вищевказаних положень Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області реалізувало свої повноваження та прийнято рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3, яке оформлено наказом від 10.10.2013 року №316. 11.10.2013 року виписано направлення на перевірку №312.
Направлення на проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 11.10.2013 року №312 та копія наказу від 10.10.2013 року №316 отримані позивачем 10.10.2013 року та 11.10.2013 року відповідно, про що свідчать відмітки на направленні.
Згідно із п. 78.5 ст. 78 Податкового кодексу України допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Так, працівниками Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 та ст. 82 Податкового кодексу України, відповідно до наказу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області від 10.10.2013 року №316 та направлення від 11.10.2013 року №312 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_3, про що складено акт від 22.10.2013 року №351/17-20/НОМЕР_1.
Тобто, в даному випадку позивачем допущено до перевірки посадових осіб Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно прийнято наказ від 10.10.2013 року №312 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_3 та за наявності передбачених податковим законодавством підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, як необгрунтовані.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.
Повний текст постанови виготовлено 30.12.2013 р.