Постанова від 24.12.2013 по справі 816/7076/13-а

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2013 року м.ПолтаваСправа № 816/7076/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевякова І.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Мандрика Х.С.,

представника позивача - Семенко Б.М. ,

представника відповідача - Няйко А.М. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської сільської ради про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 грудня 2013 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської сільської ради про зобов'язання вчинити дії.

Позивач просив зобов'язати Підгорянську сільську раду Кобеляцького району Полтавської області виконати пункти 1,2,3, 4 Вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 25.07.2013 року №01-14/990, а саме:

п.1. Стягнути кошти до бюджету сільської ради, а саме: недоотриману орендну плату за землю в сумі 9383,09 грн. (ФОП ОСОБА_3) у відповідності до чинного законодавства. Здійснювати постійний контроль за надходженням коштів до сільського бюджету від здачі в оренду земельних ділянок;

п.2. Стягнути кошти до спеціального фонду бюджету сільської ради, зокрема кошти цільового фонду в сумі 15 635,95 грн. (з ФОП ОСОБА_4 - 3821,85 грн. , з ФГ "Громада" - 11 814,10 грн.) ;

п. 3. Повернути зайво виплачену заробітну плату у загальній сумі 1,48 тис.грн.В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти у відповідності до законодавства ;

п.4. Провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 810,32 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що за результатами планової виїзної ревізії виконання сільського бюджету Підгорянської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.05.2013 року, що оформлена актом ревізії від 18.07.2013 року № 01-21/49, на адресу відповідача направлено Вимогу про усунення виявлених ревізією порушень від 25.07.2013 року №01-14/990. Оскільки на момент подання позовної заяви інформація про виконання відповідачем вказаної вимоги в повному обсязі у позивача відсутня, останній скористався правом звернення до суду з позовом про зобов'язання Підгорянську сільську раду вчинити дії, а саме: виконати п.п.1,2,3,4 Вимоги від 25.07.2013 року №01-14/990.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на безпідставність заявлених вимог. Стверджував, що Підгорянською сільською радою виконано п.1,3 Вимоги від від 25.07.2013 року №01-14/990 у повному обсязі, повернуто суми надлишково виплачених коштів, що підтверджується долученими до матеріалів справи меморіальними ордерами, заявою про вирахування надлишково сплаченої заробітної плати в сумі 326,96 грн. з ОСОБА_5, банківськими виписками та відомостями коригування заробітної плати посадових осіб відповідача. Посилався, що питання про стягнення до цільового фонду коштів в сумі 15 635,95 грн. з ФОП ОСОБА_4 в розмірі 3821,85 грн. та з ФГ "Громада" в розмірі 11 814,10 грн. не врегульовано на законодавчому рівні, тому виконання такої вимоги тимчасово призупинено.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Кобеляцькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією у Полтавській області (надалі по тексту Кобеляцька МДФІ у Полтавській області) на виконання п. 6.3.6.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Полтавській області на II квартал 2013 року проведено планову виїзну ревізію виконання сільського бюджету Підгорянської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.05.2013 року.

За результатами ревізії складено акт від 18.07.2013 року № 01-21/49, який підписано сільським головою Підгорянської сільської ради А.М. Няйко та головним бухгалтером Ю.В. Ліонською без заперечень.

На підставі вищевказаного акту ревізії Кобеляцькою МДФІ на адресу відповідача було направлено вимогу "Про результати планової виїзної ревізії виконання сільського бюджету Підгорянської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.05.2013 року" від 25.07.2013 року №01-14/990, пунктами 1-4 якої зобов'язано відповідача :

п.1. Стягнути кошти до бюджету сільської ради, а саме: недоотриману орендну плату за землю в сумі 9383,09 грн. (ФОП ОСОБА_3) у відповідності до чинного законодавства. Здійснювати постійний контроль за надходженням коштів до сільського бюджету від здачі в оренду земельних ділянок;

п.2. Стягнути кошти до спеціального фонду бюджету сільської ради, зокрема кошти цільового фонду в сумі 15 635,95 грн. (з ФОП ОСОБА_4 - 3821,85 грн. , з ФГ "Громада" - 11 814,10 грн.) ;

п. 3. Повернути зайво виплачену заробітну плату у загальній сумі 1,48 тис.грн.В іншому випадку стягнути з осіб, винних у зайвих грошових виплатах, кошти у відповідності до законодавства ;

п.4. Провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 810,32 грн.

Вимогою встановлено термін подання інформації про виконання вказаних пунктів вимоги до 25 серпня 2013 року.

Оскільки, на думку позивача, у встановлений строк відповідачем пункти 1-4 вимоги від 25.07.2013 року №01-14/990 в повному обсязі не виконано, Державна фінансова інспекція у Полтавській області звернулася до суду з позовом до Підгорянської сільської ради Кобеляцького району про зобов'язання вчинити дії.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог Державної фінансової інспекції у Полтавській області , суд виходить з наступного.

Статтею 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" встановлено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно частини 1 статті 4 цього Закону, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Судом встановлено, що вході ревізії було виявлено порушення посадовими особами Підгорянської сільської ради норм чинного законодавства, в результаті чого завдано бюджету сільської ради збитків, які на момент звернення до суду відповідачем повернуті не були.

Вказані порушення зафіксовані в Акті планової виїзної ревізії виконання сільського бюджету Підгорянської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.05.2013 року від 18.07.2013 року № 01-21/49, який підписано сільським головою Підгорянської сільської ради А.М. Няйко та головним бухгалтером Ю.В. Ліонською без заперечень.

Зокрема, у ході ревізії, було встановлено та зафіксовано факт передачі ФОП ОСОБА_3 природних ресурсів у користування (в оренду) без оформлення договірних відносин. При цьому, ФОП ОСОБА_3 оплата орендної плати за землю (72,10 га) за січень-квітень 2013 року не проводилась. Внаслідок чого недоотримано бюджетом доходів від оренди за січень-квітень 2013 року в сумі 9383,09 грн., чим порушено ст.125 Земельного кодексу України, ст.288 Податкового кодексу України та ст. 21 Закону України «Про оренду землі».

Внаслідок допущених порушень завдано матеріальної шкоди (збитків) бюджету Підгорянської сільської ради на суму 9383,09 грн.

Крім того, в ході ревізії встановлено, що з метою покращення соціально-економічного розвитку населених пунктів Підгорянської сільської ради 4 березня 2011 року сесія сільської ради вирішила укласти соціальні угоди з фізичними та юридичними особами. На виконання рішення № 24 4 сесії 6 скликання від 04 березня 2011 року Підгорянською сільською радою, в особі сільського голови Няйка Анатолія Миколайовича, укладено угоди про участь в економічному і соціальному розвитку території Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області з ФОП ОСОБА_4 (угода № 2 від 11.05.2011 року), ФГ «Громада» (угода № 4 від 17.05.2011 року), ФОП ОСОБА_3 (угода № 1 від 04.05.2011 року).

Відповідно до п.З вищевказаних угод, ФОП ОСОБА_4, ФГ «Громада», ФОП ОСОБА_3 починаючи з 2011 по 2015 роки включно перераховують щорічно до 15 вересня на розвиток соціальної сфери Підгорянської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області кошти та надають будівельні матеріали на загальну суму відповідно 3821,85 грн., 16814,10 грн. та 945,00 грн. Термін дії угод: з моменту підписання їх обома сторонами і до 31 грудня 2015 року, а в частині розрахунків - до повного їх виконання.

Ревізією виконання умов вищевказаних угод встановлено, що протягом 2011-2012 років від ФОП ОСОБА_4, ФГ «Громада», ФОП ОСОБА_3 на рахунок сільської ради повинно було надійти коштів у загальній сумі 43 161,90 грн.. (2011 рік - 21 580,95 грн., 2012 рік - 21 580,95 грн.).

За даними бухгалтерського обліку сільської ради фактично протягом 2011-2012 років надійшло коштів у сумі 26 535,95 грн. ( у 2011 році від ФОП ОСОБА_4 - 3 821,85 грн., ФГ «Громада» - 21 814,10 грн., ФОП ОСОБА_3 - 900,00 грн.).

Отже ревізією встановлено, що в результаті не виконання умов договорів сільською радою недоотримано кошти спеціального фонду бюджету за кодом 501100 «Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади», в загальній сумі 16 625,95 грн., а саме від ФОП ОСОБА_4 - 3 821,85 грн., ФГ «Громада» - 11 814,10 грн., ФОП ОСОБА_3 - 990,00 грн. (2011 рік -45,00 грн., 2012 рік - 945,00 грн.), чим порушено ст. 629 Цивільного кодексу України та ст.193 Господарського кодексу України.

Внаслідок допущених порушень сільському бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 16625,95 грн.

На момент подання позову сума невідшкодованих порушень складала 15 635,95 грн.

Крім того, у ході ревізії було встановлено, що відповідно до розпорядження сільського голови № 49 від 30 листопада 2012 року «Про преміювання апарату виконкому Підгорянської сільської ради», потрібно преміювати працівників апарату виконкому Підгорянської сільської ради у розмірі 100 % до основних виплат заробітної плати, тоді як секретарю сільської ради ОСОБА_7 виплачено премію у розмірі 108,8 %, спеціалісту II категорії ОСОБА_5 - 114,53% та головному бухгалтеру сільської ради ОСОБА_8 - 112,79 %, що призвело до зайвого нарахування премії працівникам апарату виконкому сільської ради на загальну суму 648,00 грн. (ОСОБА_7 -216,00 грн., ОСОБА_5 - 216,00 грн., ОСОБА_8 - 216,00 грн.), в результаті чого зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 235,22 грн., чим порушено розпорядження сільського голови № 49 від 30 листопада 2012 року, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", п.1 ст.З, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Внаслідок допущених порушень сільській раді завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 7352,02 грн.

В ході ревізії порушення усунуто, шляхом утримання із заробітної плати в сумі 6 468,80 грн.

Вибірковою ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам сільської ради відпускних встановлено, що при нарахуванні відпускних працівникам сільської ради у 2012 році включено до розрахунку середньомісячної заробітної плати суму премій виплачених до свят, які є одноразовими виплатами, що були нараховані та виплачені у липні-серпні 2012 року, чим порушено п.4 розділу 3 Постанови Кабінету Міністрів України « Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 року № 100. В результаті даного порушення працівникам сільської ради надлишково нараховано та виплачено відпускних на суму 647,41 грн. (секретарю сільської ради ОСОБА_7 - 188,96 грн., спеціалісту II категорії ОСОБА_5 - 110,96 грн., головному бухгалтеру ОСОБА_8 - 347,49 грн.) та зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано внесків до державних цільових фондів в сумі 235,01 грн.

Внаслідок допущених порушень сільській раді завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 882,42 грн.

Крім того в ході ревізії встановлено, що загальна сума нарахованої заробітної плати колишньому головному бухгалтеру ОСОБА_8 по розрахунково - платіжній відомості за серпень 2011 року становила 2294,76 грн., тоді як оклад - 1281,00 грн., ранг - 70,00 грн., премія - 486,36 грн., тобто всього нараховано заробітної плати на загальну суму 2107,56 грн. Отже ревізією встановлено зайве нарахування та виплата заробітної плати колишньому головному бухгалтеру ОСОБА_8 у серпні 2011 року на загальну суму 187,20 грн., та як наслідок зайве нарахування та перерахування внесків до державних цільових фондів на суму 67,95 грн., чим порушено п.1 ст.З, ст.9, ст.11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ (із змінами).

Вказане порушення встановлено шляхом перевірки розрахунково-платіжних відомостей, розпоряджень сільського голови за 2010-2012 роки.

Внаслідок допущених порушень сільській раді завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 255,15 грн.

В результаті включення до розрахунку матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань надлишково нарахованих та виплачених коштів, що включаються до розрахунку середньомісячної заробітної плати в порушення п. 1 ст. З Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996 - ХІУ колишньому головному бухгалтеру ОСОБА_8 в жовтні 2011 року надлишково нараховано матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 93,60 грн. та зайво нараховано на заробітну плату і перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 33,98 грн.

Крім того, в ході ревізії встановлено, що у жовтні 2012 року в результаті не правильного розрахунку середньомісячної заробітної плати для виплати матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби колишньому бухгалтеру ОСОБА_8 зайво нараховано та виплачено матеріальної допомоги в сумі 297,98 грн., та зайво нараховано на заробітну плату і перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 108,17 грн., чим порушено п.8 Постанови Кабінету Міністрів України « Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 року № 100, п.1 ст.З, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ (зі змінами).

Ревізією встановлено, що у жовтні 2012 року в результаті включення до розрахунку матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань виплат, що не враховуються при розрахунку середньомісячної заробітної плати, секретарю сільської ради ОСОБА_7 зайво нараховано та виплачено матеріальної допомоги на загальну суму 252,15 грн., та зайво нараховано на заробітну плату і перераховано внесків до державних цільових фондів на суму 91,53 грн., чим порушено п.4 розділу 3 Постанови Кабінету Міністрів України « Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 року № 100, п.1 ст.З, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІУ (зі змінами).

Внаслідок допущених порушень сільській раді завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 877,41 грн.

На момент подання позову сума невідшкодованих порушень складала 2,29 тис. грн.

На підставі вищевказаного акту ревізії Кобеляцькою МДФІ на адресу відповідача було направлено вимогу "Про результати планової виїзної ревізії виконання сільського бюджету Підгорянської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.05.2013 року" від 25.07.2013 року №01-14/990, пунктами 1-4 якої зобов'язано відповідача усунути вищезазначені виявлені ревізією порушення.

Суд звертає увагу на те, що у матеріалах справи відсутні докази оскарження та скасування вимоги від 25.07.2013 року №01-14/990, відтак вони є чинна, не скасована та обов'язкова до виконання.

Разом з тим, у ході розгляду справи представник відповідача заперечив проти позову, посилаючись на безпідставність заявлених вимог. Зокрема наголошував на тому, що ним у повному обсязі виконано п.1,3 вимоги від від 25.07.2013 року №01-14/990. Зокрема стверджував, що 29.11.2013 року було повернуто заборгованість у зв'язку з надлишковою виплатою заробітної плати колишньому головному бухгалтеру ОСОБА_8 в сумі 900,25 грн. Надлишково сплачену заробітну плату спеціалісту II категорії ОСОБА_5 в сумі-326.96 грн. вираховано із заробітної плати 30.09.2013 року. Надлишково сплачену заробітну плату секретарю Пищиті Ірині Іванівні в сумі-536.58 грн. повернуто 30.07.2013 року.

Відшкодування витрат за використаний бензин в минулих періодах в сумі 1 872, 06 грн. та відшкодування витрат за бензин на відновлення касових видатків по КЕКВ-2010 в сумі 187,22 грн. сільським головою Няйко Анатолієм Миколайовичем сплачено 17.07.2013 року.

Відшкодування за оренду землі ФОП ОСОБА_3 в сумі 9 383,09 грн. сплачено 26.11.2013 року.

Відшкодування за орендну плату з ФГ «Громада-Агро» в сумі 20 310, 20 грн. сплачено в червні 2013 року.

На підтвердження вказаного суду було надано меморіальні ордери, банківські виписки, копію заяви ОСОБА_5, довідки про коригування заробітної плати посадових осіб Підгорянської сільської ради.

Разом з тим, суду не було надано доказів стягнення коштів до спеціального фонду бюджету сільської ради, зокрема коштів цільового фонду в сумі 15 635,95 грн. (з ФОП ОСОБА_4 - 3821,85 грн. , з ФГ "Громада" - 11 814,10 грн.) та доказів проведення перерахунку та відповідних взаємозвірок щодо сум внесків до Фондів, повернення зайво сплачених коштів в сумі 810,32 грн. Невиконання означеного не заперечував і представник відповідача, який посилався на відсутність врегулювання спірних правовідносин відповідними нормами закону.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем виконано п.1,3 вимоги від 25.07.2013 року №01-14/990, відтак відсутні підстави для зобов'язання Підгорянської сільської ради виконати означені пункти та для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В даному випадку відповідач не надав доказів на підтвердження виконання у повному обсязі п.2,4 вимоги від 25.07.2013 року №01-14/990, таким чином позов підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Зобов'язати Підгорянську сільську раду Кобеляцького району Полтавської області

виконати пункти 2,4 Вимоги про усунення виявлених плановою виїзною ревізією виконання сільського бюджету Підгорянської сільської ради за період з 01.01.2010 року по 01.05.2013 року від 25.07.2013 року №01-14/990, а саме:

п.2. Стягнути кошти до спеціального фонду бюджету сільської ради, зокрема кошти цільового фонду в сумі 15 635,95 грн. (з ФОП ОСОБА_4 - 3 821,85 грн. , з ФГ "Громада" - 11 814,10 грн.) ;

п.4. Провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фондів та повернути зайво сплачені кошти в сумі 810,32 грн.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 27 грудня 2013 року.

Суддя І.С. Шевяков