Ухвала від 18.12.2013 по справі 806/3201/13-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" грудня 2013 р. Справа № 806/3201/13-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Охрімчук І.Г.,

при секретарі Кошиль О.Ю. ,

за участю представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Радчанської сільської ради на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" серпня 2013 р. у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області до Радчанської сільської ради про зобов'язання вжити заходи щодо відшкодування втрат бюджетних коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Радчанської сільської ради, у якому просив зобов'язати Радчанську сільську раду вжити заходи щодо відшкодування втрат бюджетних коштів у сумі 63571,00 грн. за нестачу основних фондів, які фактично відсутні, але рахуються на балансі Радчанської сільської ради. В обґрунтування позову зазначає, що в ході проведення планової ревізії фінансово - господарської діяльності Радчанської сільської ради за період з 01.08.2008 року по 01.11.2012 року виявлено окремі порушення та недоліки, про що складено акт ревізії від 18.01.2013 року № 65-09/01. За підсумками ревізії та на підставі Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" Радчанській сільській раді пред'явлені обов'язкові для виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з фінансових питань від 30.01.2013 року № 65-17/127. Станом на 13.03.2013 року відповідачем виконання законних вимог органів державної фінансової інспекції забезпечено не було, а саме сільською радою не забезпечено виконання підпункту 5 пункту 3 вимоги щодо відшкодування сум незаконних втрат у розмірі 63571,00 грн.. Внаслідок цього позивач просить зобов'язати відповідача вжити заходів щодо відшкодування втрат бюджетних коштів у сумі 63571,00 грн. в судовому порядку.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 1 серпня 2013 року позов задоволено.

Зобов'язано Радчанську сільську раду виконати підпункт 5 пункту 3 вимоги Овруцької міжрайонної фінансової інспекції Державної фінансової інспекції у Житомирській області від 30.01.2013 року № 65-17/127 "Про усунення виявлених у Радчанській сільській раді порушень законодавства з фінансових питань", а саме: - пред'явити цивільні позови до колишніх Радчанських сільських голів ОСОБА_4 та ОСОБА_5, щодо стягнення заподіяної матеріальної шкоди від нестач будівель, споруд та інших нерухомих об'єктів Радчанської сільської ради, зокрема ОСОБА_4 на суму 24492,00 грн. та ОСОБА_6 на суму 39079,00 грн.; у разі пропуску встановленого строку - відшкодувати порушення за рахунок сільського голови (ст.133 КЗпП України).

Не погоджуючись з даною постановою сільська рада звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити .

Представник сільської ради підтримав апеляційну скаргу.

Представник фінансової інспекції апеляційну скаргу не визнав.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до п. 6.3.6.1 плану контрольно-ревізійної роботи Овруцької міжрайонної державної фінансової інспекції на IV квартал 2012 року та на підставі направлення на проведення ревізії від 30.11.2012 року № 133, виданого заступником начальника Овруцької міжрайонної державної фінансової інспекції Невмержицькою Л.В., головним державним фінансовим інспектором Овруцької міжрайонної державної фінансової інспекції Ніщуком О.Л. проведено планову ревізію сільського бюджету та фінансово - господарської діяльності Радчанської сільської ради за період з 01.08.2008 року по завершений звітний період 2012 року.

За результатами складено акт ревізії сільського бюджету та фінансово-господарської діяльності Радчанської сільської ради за період з 01.08.2008 року по завершений звітний період 2012 року № 65-09/01 від 18 січня 2013 року, який підписано сільським головою та головним бухгалтером без зауважень та заперечень.

У акті ревізії, зокрема, зафіксовано, що за результатами інвентарізації шляхом співставлення між фактичним залишками з даними бухгалтерського обліку відповідно до п.14.1, 15.1 Інструкції з інвентарізації основних засобів, нематеріальних активів, таворно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів, розрахунків та інших статей балансу, затвердженої управлінням Державного казначейства України від 30.10.1998 року №90 встановлена нестача основних засобів , які фактично відсутні, а відображені в бухгалтерському обліку, а саме в 15 господарствах 44 господарські будівлі та споруди на загальну суму 63571 грн. По 9-ти прийнятих господарствах колишніх сільським головою ОСОБА_4 нестача становить - 24492,00 грн. та 5-ти господарствах прийнятих колишнім сільським головою ОСОБА_5 на суму 39079,00 грн. Відповідне порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на суму 63571,00 грн.

30 січня 2013 року Овруцькою міжрайонною державною фінансовою інспекцією було сформовано вимогу № 65-17/127 про усунення виявлених у Радчанській сільській раді порушень законодавства з фінансових питань, що відображені в акті ревізії від 18 січня 2013 року № 65-09/01. У цій вимозі контролюючий орган, з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, керуючись п. 7 ст. 10 Закону, вимагав, зокрема, у підпункті 5 пункту 3: пред'явити цивільні позови до колишніх Радчанських сільських голів ОСОБА_4 та ОСОБА_5, щодо стягнення заподіяної матеріальної шкоди від нестач будівель, споруд та інших нерухомих об'єктів Радчанської сільської ради, зокрема ОСОБА_4 на суму 24492,00 грн. та ОСОБА_6 на суму 39079,00 грн.; у разі пропуску встановленого строку - відшкодувати порушення за рахунок сільського голови (ст.133 КЗпП України).

Інформацію про вжиті заходи і виконання вимоги по пункту 3 було зобов'язано відповідача надіслати в термін до 1 березня 2013 року на адресу інспекції разом з копіями завірених первинних, розпорядчих та інших документів.

Вимога від 30.01.2013 року за № 65-17/127 отримана сільським головою Радчанської сільської ради Бортник Н.В. 01.02.2013 року.

Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що Радчанською сільською радою до 1 березня 2013 року інформацію про вжиті заходи і виконання підпункту 5 пункту 3 вимоги від 30.01.2013 року № 65-17/127 до Овруцької міжрайонної державної фінансової інспекції надано не було. Вимога № 65-17/127 від 30.01.2013 року у встановленому порядку визнана незаконною також не була, а тому, відповідно до положень ст. 15 Закону, є обов'язковою до виконання відповідачем у повному обсязі, а тому позов Державної фінансової інспекції в Житомирській області про зобов'язання вжити заходів щодо відшкодування втрат бюджетних у сумі 63571, 00 грн. є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Оцінюючи таку позицію суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" (далі Закон №2939-XII) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно зі статтями 10, 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, а підрозділам КРУ надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Отже, під час розгляду позовів Державної контрольно-ревізійної служби суди повинні пересвідчитися у законності вимог позивача, що передбачає перевірку обґрунтованості розрахунків запропонованих до стягнення грошових сум, не зважаючи та ту обставину, чи була оскаржена вимога в судовому порядку.

Із матеріалів справи вбачається , що всі зазначені в акті перевірки господарства знаходяться в селах: Нова Радча , Радча , Тичків, Грезля, Вільхова, Стара Радча, які віднесені до зони гарантованого добровільного відселення згідно з Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей , віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи" затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1206 від 23.07.1991 року.

На вказаній території дії спеціальний режим щодо умов проживання, ведення господарства, трудової діяльності, розпорядження власністю.

Як вбачається із актів прийомки житлового фонду, всі зазначені в акті перевірки, житлові будинки та господарські споруди були прийняті на баланс Радчанської сільської ради в зв"язку з переселенням їх власників в чисту місцевість.

В окремих випадках житлові будинки надавались для тимчасового проживання громадянам, інші залишались не заселеними.

20 березня 2013 року інвентаризаційною комісією Радчанської сільської ради було вирішено рекомендувати Радчанській сільській раді провести списання майна, яке відсутнє в зв"язку з 100% фізичним зношенням на суму 63571 грн., згідно з додатком №2 (а.с.73-98).

Рішенням Радчанської сільської ради від 4.04.2013 року №218 двадцять третьої сесії У1 скликання було надано дозвіл Радчанській сілській раді на списання коштів (а.с. 72).

Вказане рішення на час звернення до суду 8.05.2013 року і на даний час , ніким не оскаржене і є діючим, а тому колегія суддів прийшла до висновку, що вимоги фінансової інспекції щодо пред'явлення цивільних позовів до колишніх Радчанських сільських голів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 по стягненню заподіяної матеріальної шкоди від нестач будівель, споруд та інших нерухомих об'єктів Радчанської сільської ради, зокрема ОСОБА_4 на суму 24492,00 грн. та ОСОБА_6 на суму 39079,00 грн.; у разі пропуску встановленого строку - відшкодувати порушення за рахунок сільського голови (ст.133 КЗпП України) є безпідставними , а тому в задоволені позову необхідно відмовити.

Відповідно до ст.198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової постанови.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Радчанської сільської ради задовольнити.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" серпня 2013 р. скасувати.

В задоволені позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук

І.Г. Охрімчук

Повний текст виготовлено 23.12.2013 року

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк

Повний текст cудового рішення виготовлено "23" грудня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Державна фінансова інспекція в Житомирській області м-н С.П.Корольова,12,м.Житомир,10014

3- відповідачу/відповідачам: Радчанська сільська рада вул. Перемоги,2,с.Радча,Народицький район, Житомирська область,11411