Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
іменем України
"05" грудня 2013 р. Справа № 817/1444/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" липня 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього сина до Рівненського міського управління юстиції Реєстраційної служби, Комунального підприємства "Рівненське міське бюро технічної інвентаризації" про скасування державної реєстрації ,
ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з позовом у своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції (далі - Відповідач 1), Комунального підприємства "Рівненське міське бюро технічної інвентаризації" (далі - КП "РМБТІ", Відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, Спільне підприємство "Мехагробуд" (далі - СП "Мехагробуд") про скасування державної реєстрації.
З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивачі просили суд зобов'язати Реєстраційну службу Рівненського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності СП "Мехагробуд" на квартиру АДРЕСА_1 в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позовні вимоги обґрунтовували тим, що право власності на спірну квартиру зареєстроване на підставі рішення господарського суду Рівненської області від 13.10.2003 р. у справі №15/434, яке скасовано постановою Вищого господарського суду від 10.05.2005 р., а сама справа згідно ухвали від 16.06.2005 р. закрита.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17.07.2013 р. у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції, Комунального підприємства "Рівненське міське бюро технічної інвентаризації" про скасування державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відмовлено повністю.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням ОСОБА_3 звернулась до суду із апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просила скасувати зазначену постанову та прийняту нову якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи. З урахуванням приписів ч.4 ст.196 та п.2 ч.1 ст. 197 КАС України розгляд апеляційної скарги колегією суддів здійснюється за відсутності сторін та в порядку письмового провадження.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 постійно проживають та зареєстровані у квартирі АДРЕСА_1.
Вказана квартира була отримана ними на підставі спільного рішення адміністрації і профкому УМБ "Облміжколгоспбуд" від 27.01.1990 та ордера, виданого на підставі цього ж рішення.
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.10.2003 у справі №15/434 за СП "Мехагробуд" визнано право власності на квартиру АДРЕСА_1.
На підставі вказаного рішення Господарського суду Рівненської області КП "РМБТІ" 01.12.2003 зареєстровано право колективної власності на спірну квартиру за СП "Мехагробуд", що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 01.12.2003 №2145178.
Як вбачається з відповіді КП "РМБТІ" на депутатське звернення від 04.02.2013 р. №94, свідоцтво про право власності, технічний паспорт на цю квартиру не виготовлялися, її інвентаризаційна вартість не обчислювалася.
Постановою Вищого господарського суду України від 10.05.2005 у справі №15/434 зазначене рішення Господарського суду Рівненської області від 13.10.2003 скасовано, справу скеровано на новий розгляд до Господарського суду Рівненської області.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16.06.2005 провадження у справі №15/434 припинено.
Після отримання належним чином завіреної копії ухвали Господарського суду Рівненської області від 16.06.2005 позивач ОСОБА_3 звернулася із заявами до КП "РМБТІ" та Реєстраційної служби Рівненського районного управління юстиції про скасування реєстрації права власності СП "Мехагробуд" на квартиру АДРЕСА_1.
У скасуванні реєстрації права власності СП "Мехагробуд" на вказану квартиру позивачу було відмовлено.
В обґрунтування відмови, у відповіді КП "РМБТІ" від 05.03.2013 р. №248 вказано, що згідно з Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" реєстрацію (відповідно і скасування реєстрації) права власності на нерухоме майно проводить реєстраційна служба. З 01.01.2013 повноваження КП "РМБТІ" щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно припинено.
Перевіривши висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості такої відмови колегія суддів звертає увагу на наступне.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулює Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 р. N1952-IV (далі - Закон N1952-IV).
За визначенням статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Законом України від 11.02.2010 р. N1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (далі - Закон N1878-VI) було викладено в новій редакції Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004р. N1952-IV, якою змінено назву закону та порядок проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень.
На виконання вказаного Закону в Україні було створено систему органів державної реєстрації. Зокрема, Указом Президента України від 06.04.2011 №401/2011 затверджено Положення про Державну реєстраційну службу України (Укрдержреєстр), згідно з пп.10 п.4 якого саме на Укрдержреєстр та його структурні підрозділи покладено обов'язок здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
В силу вимог п.2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону N1878-VI, державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, почала здійснюватися з 1 січня 2013 року.
Відтак, з 01.01.2013 р. державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону здійснюють органи Державної реєстраційної служби України та нотаріуси як спеціальні суб'єкти, на яких покладаються функції державного реєстратора, а БТІ позбавлені повноважень щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. №703 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок №703) та Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Порядок надання інформації).
Законом N1952-IV та Порядком №703 передбачено проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, інших речових прав за заявочним принципом шляхом подання уповноваженому суб'єкту відповідної заяви про державну реєстрацію, форму і вимоги до якої встановлює Міністерство юстиції України (ч.4 ст.15 Закону, п.7 Порядку).
Згідно з ч.1 ст.26 Закону N1952-IV записи до Державного реєстру прав на нерухоме майно вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. При цьому, частиною четвертою статті 9 Закону N1952-IV визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
До передбачених статтею 19 Закону N1952-IV підстав для державної реєстрації прав та їх обтяжень віднесено в тому числі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Підстави для відмови у державній реєстрації визначені статтею 24 Закону.
З прийняттям нової редакції Закону N1952-IV змінено законодавчий підхід до порядку скасування державної реєстрації прав.
Так, на відміну від попередньої редакції Закону N1952-IV, за якою державна реєстрація речових прав скасовувалася в разі, зокрема, винесення судом відповідного рішення, про що вносилися дані до Реєстру прав власності на нерухоме майно, наразі частиною другою статті 26 чинної редакції Закону N1952-IV передбачено внесення до Державного реєстру прав на нерухоме майно запису про скасування державної реєстрації прав "у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав".
Ці ж підстави для скасування запису державної реєстрації прав передбачені Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. №1141 (далі - Порядок №1141).
Крім того, суд першої інстанції вірно встановив, що законодавством у сфері державної реєстрації прав не встановлено правонаступництва органів державної реєстрації прав у зазначеній сфері, тобто переходу права і обов'язків від підприємств бюро технічної інвентаризації, органів земельних ресурсів або інших органів, які до 01.01.2013 р. проводили державну реєстрацію речових прав. Крім того, Порядок ведення Державного реєстру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. №1141, не встановлює можливості внесення змін до тих записів (або їх погашення), які здійснювалися в системі реєстру, що вівся до 2013 року. За таких обставин, органи державної реєстрації прав на нерухоме майно не мають повноважень та не можуть провести будь-які реєстраційні дії щодо скасування реєстрації права власності, або внесення змін як на правовстановлювальних документах, так і безпосередньо в реєстрі, до записів про право власності, реєстрація яких була проведена до 2013 року.
Таким чином, для скасування державним реєстратором органу Укрдержреєстру запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно на підставі рішення суду, необхідно, аби вказаним рішенням суду скасовувалося рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, та, крім цього, запис про державну реєстрацію прав містився в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Виходячи із вищенаведеного суд першої інстанції правомірно відмовив ОСОБА_3 у скасуванні державної реєстрації права власності СП "Мехагробуд" на квартиру АДРЕСА_1, оскільки відповідачі діяли у повній відповідності до вимог чинного законодавства зокрема Закону № 1952, Порядку №1141, Порядку №703, Порядку 1844/5 у межах повноважень та у спосіб, що ними встановлені.
Крім того, суд вірно вказав, на те, що позивачі, посилаючись на скасування постановою Вищого господарського суду України від 10.05.2005 р. у справі №15/434 рішення Господарського суду Рівненської області від 13.10.2003 р., на підставі якого було проведено реєстрацію права власності СП "Мехагробуд" на квартиру АДРЕСА_1, не беруть до уваги ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від 15.02.2006, згідно з якою СП "Мехагробуд" набуло права власності на зазначену квартиру та на підставі якої на час апеляційного розгляду справи за СП "Мехагробуд" зареєстровано право власності на спірну квартиру.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову від 17.07.2013 р. Рівненським окружним адміністративним судом винесено з дотриманням вимог матеріального та процесуального права і суд повно та всебічно дослідив надані докази, вірно встановив обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення, колегія суддів не вбачає під став для його зміни або скасування.
Доводи апеляційної скарги ці висновки не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" липня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
2-ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Рівненське міське управління юстиції Реєстраційна служба вул. Соборна,96,м.Рівне,33028
4-Комунальне підприємство "Рівненське міське бюро технічної інвентаризації" вул.Шевченка,45,м.Рівне,33000
5-третій особі Спільне підприємство "Мехагробуд" вул. Нижньодворецька,31,м.Рівне,33000