Справа № 2-а-3292/10/1970
"03" листопада 2010 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі Митко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом контрольно -ревізійного управління в Тернопільській області до Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні про стягнення коштів в дохід місцевого бюджету
Контрольно -ревізійне управління в Тернопільській області звернулося до адміністративного суду з позовом до Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні про стягнення коштів в сумі 22 617 грн. 65 коп. в дохід обласного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання п.3.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління на ІІ квартал 2010 року проведено планову документальну ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2008 року по 01.06.2010 року, за результатами якої складено акт від 09.07.2010 року № 04-22/41. Проведеною ревізією правильності обрахування потреби в бюджетних асигнуваннях на 2008-2009 роки встановлено, що в штатних розписах шести медичних установ, підпорядкованих Головному управлінню охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації, зокрема Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні передбачений річний фонд оплати праці працівників (операторів котелень), які працюють посезонно, що спричинило завищення потреби в бюджетних асигнуваннях, в порушення пункту 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2002 року № 228. Як наслідок, зайво затверджено в штатних розписах видатків на загальну суму 165466,65 грн., в тому числі 2008 рік -80491,47 грн., 2009 рік -84975,18 грн. сума матеріальної шкоди (збитків) обласному бюджету склала 165466,65 грн. За рахунок вищевказаного в підвідомчих установах, які передбачали річний фонд оплати праці працівників, які працюють посезонно (опалювачі, кочегари) утворилась економія коштів по фонду оплати праці, які використовувались на інші виплати. Зокрема, внаслідок завищення потреби в бюджетних коштах, відповідачу зайво виділено кошти обласного бюджету в сумі 22617,65 грн., які підлягають стягненню в судовому порядку відповідно до п.8 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві та просить задовольнити.
Представник відповідача позову не визнала, просить відмовити в його задоволенні та пояснила, що згідно штатних розписів на 2008-2009 роки кочегари газової котельні зареєстровані круглий рік з моменту її введення в експлуатацію в 2000 році. Тому не має підстав стягувати кошти по економії заробітної плати, які використані на індексацію заробітної плати в 2008-2009 роках.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
На виконання п.3.7 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління на ІІ квартал 2010 року позивачем проведено планову документальну ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2008 року по 01.06.2010 року.
За результатами ревізії складено акт від 09.07.2010 року № 04-22/41, в якому зазначено, що проведеною ревізією правильності обрахування потреби в бюджетних асигнуваннях на 2008-2009 роки встановлено, що в штатних розписах шести медичних установ, підпорядкованих Головному управлінню охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації, зокрема Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні передбачений річний фонд оплати праці працівників (кочегари котелень), які працюють посезонно, що спричинило завищення потреби в бюджетних асигнуваннях, в порушення пункту 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2002 року № 228.
Як наслідок, зайво затверджено в штатних розписах видатків на загальну суму 165466,65 грн., в тому числі 2008 рік -80491,47 грн., 2009 рік -84975,18 грн. сума матеріальної шкоди (збитків) обласному бюджету склала 165466,65 грн. За рахунок вищевказаного в підвідомчих установах, які передбачали річний фонд оплати праці працівників, які працюють посезонно (опалювачі, кочегари, оператори) утворилась економія коштів по фонду оплати праці, які використовувались на інші виплати.
Зокрема, внаслідок завищення потреби в бюджетних коштах, відповідачу Почаївській обласній комунальній психоневрологічній лікарні зайво виділено коштів із обласного бюджету в сумі 22617,65 грн.
З досліджених в судовому засіданні документів встановлено, що згідно штатних розписів на 2008-2009 роки кочегари газової котельні Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні зареєстровані круглий рік, у зв'язку з виробничою необхідністю для виконання ремонтно-профілактичних робіт в системі опалення, для забезпечення закладу гарячою водою, зокрема кухні, пральні, купання хворих в літній період, тощо.
Пунктом 3 розділу «Трудові відносини»колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні, схваленого на зборах 4 серпня 2005 року, передбачено забезпечити нормальну тривалість робочого часу на протязі року для працюючих позмінно (відділення №1, відділення №2, котельня лікарні) в кількості 36 годин на тиждень і 6 годин на день. Максимальна тривалість робочої зміни не повинна перевищувати 12 годин, нормальних умов праці і 8 годин в нічний час.
Згідно п. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року N 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ»під час визначення обсягів видатків та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Мінфін має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов'язань установ.
Таким чином, позивачем не надано, а судом не здобуто жодних доказів порушення відповідачем по справі Почаївською обласною комунальною психоневрологічною лікарнею вимог чинного законодавства України.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»органи державної контрольно -ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів та у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивачем контрольно - ревізійним управлінням в Тернопільській області проводилась ревізія фінансово-господарської діяльності Головного управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації, позовні вимоги до Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні про стягнення коштів в сумі 22617,65 грн. в дохід обласного бюджету не підлягають до задоволення.
За таких встановлених обставин, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2,6,7,72,86,122,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову контрольно -ревізійного управління в Тернопільській області до Почаївської обласної комунальної психоневрологічної лікарні про стягнення коштів в дохід місцевого бюджету в сумі 22617,65 грн. відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені ст. ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна
Суддя Мартиць О.І.