Постанова від 25.12.2013 по справі 819/3125/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3125/13-a

25 грудня 2013 року

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі

головуючої судді Ходачкевич Н.І.

При секретарі судового засідання Кульчицькому Н.

за участю прокурора:

Процик Е.

відповідача:Дацко В. Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Прокурора Підволочиського району до Підволочиської селищна рада про визнання та незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Підволочиського району звернувся до суду з адміністративним позовом до Підволочиської селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення.

В судове засідання прокурор з»явився, позовні вимоги підтримав. Ствердив, що 02.12.2013 року на позачерговій сесії Підволочиської селищної ради прийнято рішення №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України». Вважає, що дане рішення суперечать вимогам Конституції України та закону України "Про місцеве самоврядування". Позов просить задоволити.

Відповідач в судове засідання з'явився, подав письмові заперечення на позов. В судовому засіданні пояснив, що рішення прийняте на позачерговій сесії Підволочиської селищної ради 02.12.2013р. №1180 відповідає вимогам чинного законодавства та просить в позові відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні позивача, розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Статтею 1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено, що прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Згідно вимог п.1 ч.І ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, в тому числі, відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.

Частиною 2 ст.19 Закону передбачено, що виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а

за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора.

Згідно вимог п.п.1,2 частини 5 цієї статті 23 Закону України «Про прокуратуру» у разі відхилення подання прокурора в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень тощо.

Перевіркою встановлено, що 02.12.2013 року на позачерговій сесії Підволочиської селищної ради прийнято рішення №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України».

Частиною 1 даного рішення затверджено текст звернення депутатів селищної ради до Президента України В.Ф. Януковича про дострокове припинення ним повноважень шляхом подачі у відставку, звернення до Кабінету Міністрів України про складання повноважень всіма членами уряду, звернення до Верховної Ради України про дострокові вибори.

Частиною 2 рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України» визначено вимогу до Генеральної прокуратури України всебічного, об'єктивного та відкритого розслідування кримінальної розправи на Майдані Незалежності.

Частиною 3 вказаного рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради встановлено вимогу негайної відставки керівників силових структур, котрі були причетні до побиття і катування мітингувальників Євромайдану, та притягнення їх до кримінальної відповідальності за скоєне.

Частиною 4 вказаного рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради встановлено вимогу негайного розпуску спецпідрозділів «Беркут», притягнення до кримінальної відповідальності як керівників, так і виконавців, винних у кривавій розправі на Майдані незалежності.

Частиною 5 рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України» затверджено звернення до працівників правоохоронних органів з вимогою не виконувати злочинних наказів та перейти на сторону народу, якому присягнули на вірність.

Частиною 6 рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України» визначено направити звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної прокуратури України, працівників правоохоронних органів, Підволочиської районної ради.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо п.1 рішення, слід зазначити, що відповідно до вимог ст.111 Конституції України, Президент України може бути усунений з поста в порядку імпічменту лише рішенням пленарного засідання Верховної ради України у складі не менш як трьома четвертями її конституційного складу. Статтями 76,90 Конституції України визначено, що конституційний склад Верховної Ради України обирається грромадянами України на основі рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п"ять років. Право щодо дострокового припинення повноважень Верховної ради України покладено виключно на президента України. Отже, п.1 рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України» суперечать вимогам Конституції України.

Вимоги, визначені частиною 3, 4,5 рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України» не входять до компетенції Підволочиської селищної ради.

Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частиною 10 вказаної статті передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

У відповідності до положень статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Частиною 2 вказаної статті визначено, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97). Ст.2 зазначеного Закону встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

На підставі системного аналізу зазначених вище законодавчих актів, суд приходить до висновку, що міські ради як органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст вирішують не будь-які питання суспільного життя, а лише питання місцевого значення, віднесені Конституцією та законами до їхньої компетенції.

Таким чином, сесія селищної ради, приймаючи рішення №1180 від 02.12.2013 року «Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України», вийшла за межі своїх повноважень, а тому дане рішення підлягає частковому скасуванню в судовому порядку.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не спростовані відповідачем, а отже підлягають до задоволення частково.

Керуючись ст.ст. 51, 70, 71, 79, 86, 153, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити частково.

2. Визнати незаконним та скасуавти п.1,3,4,5 рішення позачергової сесії Підволочиської селищної ради №1180 від 02.12.2013р. "Про звернення депутатів Підволочиської селищної ради Тернопільської області щодо дотримання прав і свобод громадян України."

3. В решті частині позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текс постанови виготовлено 26.12.2013р.

Суддя Ходачкевич Н.І.

копія вірна

Суддя Ходачкевич Н.І.