ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
№ 910/20463/13 23.12.13
За позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз"
до про Дочірнього підприємства "Укравтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" внесення змін до додатку №1 договору на розподіл природного газу №Т-ПР-11164/5/13Х від 02.01.2013
Суддя Літвінова М.Є.
Представники сторін:
від позивача: Вінніченко О.В. - представник за довіреністю;
від відповідача: Шегера І.П. - представник за дов., Луценко В.О. - представник за дов., Череповський О.В. - представник за дов.
Рішення прийняте 23.12.2013 у зв'язку з оголошенням перерви з 09.12.2013 на 23.12.2013.
У судовому засіданні 23.12.2013, на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На розгляд господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" до Дочірнього підприємства "Укравтогаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про внесення змін до додатку №1 договору на розподіл природного газу №Т-ПР-11164/5/13Х від 02.01.2013.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у разі встановлення дублюючого вузла обліку з більш високою точністю вимірювань об'єму газу (в однакових діапазонах змін параметрів та витрат газу), ніж у комерційного вузла обліку, то комерційним вузлом обліку вважається дублюючий вузол обліку. В якості дублюючого вузла обліку газу на АГНКС-1, газорозподільним підприємством, встановлено лічильник газу ультразвуковий "Зонд 2" з коректором об'єму газу В-25, що є більш точним, ніж Комплекс вимірювальний "Флоутек", який визначено Договором, як комерційний вузол обліку газу.
В процесу постачання природного газу, виявлено розбіжності між показаннями дублюючого та комерційного вузлів обліку газу. Так, протягом 2012 року, показниками дублюючого вузла обліку газу на АГНКС-1, встановлено факт заниження показників відбору газу, комерційного вузла обліку газу, на 324 тис. м. куб. (за три квартали 2013 року - на 175 тис. м. куб.).
Листом №29/3245 від 11.06.2013, ПАТ "Запоріжгаз" звернулось до замовника з проектом додаткової угоди, про внесення змін до Договору, в частині визначення обсягу протранспортованого природного газу, за допомогою комерційних вузлів обліку ПАТ "Запоріжгаз".
Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.10.2013 порушено провадження у справі № 910/20463/13 та призначено справу до розгляду на 18.11.2013.
13.11.2013, 15.11.2012 відповідач подав відзив на позов, в якому заперечив проти позову, та зазначив, що відповідно до умов Договору, сторони вирішили користуватися комерційними вузлами відповідача, які побудовані згідно" Правил вимірювання витрат газів та рідини стандартними звужувальними пристроями РД-50-2013-80", затверджені та введені в дію постановою Державного комітету СРСР по стандартам від 14.08.1980 №4255 та прийняті в експлуатацію в якості комерційного 26.06.2002, у присутності представника позивача (акт в матеріалах справи).
Окрім того, відповідач зазначив, що він привів у відповідність до вимог ДСТУ ГОСТ 8.586.1…5:2009 програмне забезпечення обчислювача, про що свідчать свідоцтва про повірку вимірювального комплексу №011/03/13 від 11.03.2013 та протоколи розрахунку параметрів витратоміра за завданими характеристиками звужувального пристрою і вимірювального трубопроводу від 05.03.2013, які були зроблені програмним забезпеченням "САПР Расход-РУ, версія 2.0" - ДП "Укрметртестстандарт" - свідоцтво про атестацію №39.0453.10 від 09.07.2010.
В судовому засіданні 18.11.2013 оголошено перерву на 09.12.2013, на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
06.12.2013 через відділ діловодства суду від позивача надійшли пояснення по суті спору, в яких заперечив проти тверджень викладених у відзиві на позов.
04.12.2013 відповідач подав додаткові пояснення до відзиву на позов.
В судовому засіданні 09.12.2013 оголошено перерву на 23.12.2013, на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 23.12.2013, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд міста Києва,-
02.01.2013 між ПАТ по газопостачанню та газифікації "Запоріжгаз" (газорозподільне підприємство) та ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" (замовник) був укладений договір №Т-ПР-11164/5/13-Х на розподіл природного газу (далі - Договір), за умовами якого, газорозподільне підприємство зобов'язується надати замовнику послугу замовнику послугу з транспортування природного газу газорозподільними мережами до межі балансової належності об'єктів замовника або його споживачів, відповідно до актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін.
Пункти призначення з переліком комерційних вузлів обліку природного газу та газоспоживаючого обладнання, наведеного в додатку №1 до цього Договору.
Обсяг про транспортованого природного газу визначається в пунктах призначення за допомогою комерційних вузлів обліку, визначених в додатку до Договору (п. 4.4).
У разі розташування комерційних вузлів обліку до пункту призначення витрати і втрати природного газу, які виникають від місця встановлення комерційного вузла обліку до пункту призначення, віднімаються від загального обсягу про транспортованого природного газу, визначеного за допомогою комерційних вузлів обліку.
У разі розташування комерційних вузлів обліку після пункту призначення витрати і втрати природного газу, які виникають від пункту призначення до місця встановлення комерційного вузла обліку, додаються до загального обсягу про транспортованого газу, визначеного за допомогою комерційних вузлів обліку.
Розрахунки втрат і витрат проводяться відповідно до Методики визначення питомних виробничо-технологічних втрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами та Методики визначення питомних виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 30.05.2003 №264, зареєстрованих у Міністерства юстиції України від 09.07.2003 №570/7891 та №571/7892. (зі змінами),
Розрахунок витрат та втрат природного газу в мережі оформлюється додатком до Договору за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору.
Відповідно до п.11.1 Договір набирає чинності з дня його підписання та укладається на термін до 31.12.2013.
Усі зміни та доповнення до Договору оформлюється письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох сторін. (п.11.2).
Відповідно до додатку № 1 до Договору "Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання" передбачено наступні вузли: АГНКС-1 (м. Запоріжжя, Південне шосе, 59) КУ- 4HR3KN (2шт.) тип приладу "Флоутек" №449, 1998 року, АГНКС-2 (м. Запоріжжя, вул. Вороніна, 29-б) КУ-4ГМ-2,5 (2 шт.), тип приладу "Флоутек"№1-765, 2003 року, клас т.1.0.
Розрахунки витрат та втрат природного газу в мережі за вказаними адресами наведені в додатках № 3 до Договору.
Спір виник внаслідок того, що позивач звернувся до відповідача про внесення змін до Договору, в частині визначення обсягу про транспортованого природного газу, за допомогою комерційних вузлів обліку ПАТ "Запоріжгаз", однак відповідач йому відмовив у погодженні змін до Договору, що стало підставою для звернення позивача до суду для вирішення спору в судовому порядку.
Позивач у своїх додаткових поясненнях від 06.12.2013 зазначив наступне.
Стосовно питання відсутності обліку вимірювання зворотного потоку: РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз", листом від 23.02.2012 № 463-20/02,2, видано технічні умови на контрольні вузли обліку природного газу на підвідному газопроводі до АГНКС-1.
На виконання технічних умов ДП "Укравтогаз" (надіслано листом від 23.02.2012 № 463-20/02.2), ПАТ "ЗАПОРІЖГАЗ" було розроблено технічне завдання на проектування вузла обліку зі специфікацією засобів вимірювальної техніки на АГНКС-1 від 24.02.2012 р.
Листом від 06.03.2012 № 485-20/02.2, РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз", погодив технічне завдання (без зауважень щодо зворотного потоку).
Листом від 09.04.2012 № 726-20/02.2, РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз", погоджено робочий проект реконструкції системи газопостачання, без жодних зауважень щодо зворотного потоку.
Отже, погодивши технічне завдання та робочий проект на реконструкцію системи газопостачання з установкою газового лічильника на АГНКС-1, відповідач погодився на встановлення дублюючого засобу вимірювання, без обліку вимірювання зворотного потоку,
Стосовно питання відсутності акту обстеження вузла обліку газу, в порядку, встановленому п. 5.4 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики, від 27,12.2005, № 618 (надалі- Правила обліку): в порядку п. 5.4 названої норми Правил обліку, Обстеження вузла обліку газу на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками облікової організації та споживача.
З метою виконання зазначеної вимоги, ПАТ "ЗАПОРІЖГАЗ", тричі звертався до РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз", з пропозицією призначити повноважного представника для участі в обстеженні вузла обліку газу, та складання відповідного акту (копія листів від 23.05.2012 № 13/3425, від 27.07.2012 № 13/4806, від 02.08.2012 № 13/4891).
У свою чергу, відовідач, жодним чином не зреагувавши на таку пропозицію, фактично ухилився від виконання відповідних дій.
Додатково позивач зазначає, що за присутності представників РВУ "Харківавтогаз", 17.08.2012, було здійснено перевірку на предмет відповідності метрологічних характеристик вузла обліку газу ПАТ "ЗАПРІЖГАЗ", нормативним (копія акту від 17,08.2012).
Стосовно питання відсутності акту про прийняття закінченого будівництвом об'єкту системи газопостачання (передбачений ДБН В 2.5-20-2001): ДБН В 2.5-20-2001, не містить відповідного зобов'язання.
В свою чергу, за наслідком проведеної реконструкції системи газопостачання з встановлення газового лічильника на АГНКС-1, представниками зацікавлених осіб, складено акт готовності об'єкта до експлуатації, за формою, затвердженою додатком № 3 до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою KM України, від 13.04.2011 р. № 461. (копія в матеріалах справи).
Крім того, комісією у складі представників замовника, експлуатаційної організації, виконавця, складено Акт від 07,05.2012 р. на скриті роботи.
Щодо відсутності GSM-модему: жодним нормативно-правовим актом, не встановлено імперативної вимоги щодо встановлення GSM-модему на засобі вимірювання.
GSM-модем, не є засобом вимірювальної техніки, отже, його відсутність, жодним чином не впливає на облік газу. Положенням п. 9.2. Наказу Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 р. № 618, чітко визначено склад вимірювального комплексу з використанням лічильника газу та коректора, а саме: - лічильник газу;
- коректор об'єму газу, що складається з обчислювача коректора, вимірювальних перетворювачів тиску та/або температури газу;
- вимірювальний трубопровід з прямими ділянками, розташованими безпосередньо до і після лічильника газу;
- лінії зв'язку між складовими комплексу та допоміжні пристрої до ліній зв'язку.
Щодо відсутності даних на установку, за допомогою якої робилося врізання в газопровід: відповідачем, не наведено нормативного припису, який зобов'язує замовника або виконавця робіт, надавати дані про установку, за допомогою якої робилося врізання в газопровід.
Стосовно питання погодження з підприємством газового господарства, проектної документації щодо її відповідності виданим технічним умовам: твердження відповідача не відповідає дійсності, оскільки Проект реконструкції системи газопостачання з встановленням газового лічильника, погоджено 02.09.2011 р. ПАТ "ЗАПОРІЖГАЗ", про що свідчить штамп на Ситуаційному плані реконструкції системи газопостачання.
Щодо проведення експертизи проектної документації в експертно-технічних центрах Держнаглядохоронпраці України (ЕТЦ), та надання відповідачеві, копії висновку такої експертизи: відповідно до п. 3 ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.
Згідно ч. 4 проекту реконструкції системи газопостачання з встановлення газового лічильника "Загальна частина", реконструкція даного об'єкту, підпадає під І - II категорії складності.
У відповідності з нормативним приписом ч. 3 ст. 31 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності", не підлягають обов'язковій експертизі, проекти будівництва об'єктів І - III категорій складності.
Згідно положень ч. 4 ст. 31 Закону, обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які належать до IV і V категорій складності, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення.
В свою чергу, План реконструкції системи газопостачання з встановленням газового лічильника на АГНКС-1 по вул. Південне шосе, 59-а, у м. Запоріжжя зареєстровано в Держнаглядохоронпраці за №4986 від 17.04.2012, про що свідчить відповідний штамп на плані реконструкції.
В свою чергу відповідач, зазначив наступне.
АГНКС-1 м. Запоріжжя, розташована за адресою:м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 59, введена в експлуатацію 30.12.1987 згідно "Акту приймання в експлуатацію державною приймальною комісією завершеного будівництва АГНКС-1 м. Запоріжжя".
Відповідно до робочого проекту на АГНКС-1 м.Запоріжжя встановлено дві компресорні установки 4HR3KN-200/210-5-249 WLK виробництва Німеччина потужністю 1070-1740 м3 /год. при тиску газу на вході 0,3-0,5 МПа (3-5 кгс/см2).
Технологічна частина АГНКС-1 включає в себе комплекс газопроводів з установленим на ньому обладнанням для отримання стиснутого природного газу.
Природний газ із зовнішніх газопроводів через сепаратор, замі ий вузол потрапляє у вхідний всмоктуючий газопровід, з якого газ потрапляє на вхід компресорів типа 4HR3KN-200/210-5-249 WLK (2 одиниці). Природний газ, стиснутий поршньовими 4-х ступеневими компресорами до тиску 24,4 МПа (250 кгс/см2 ), проходить по нагнітаючому газопроводу до установки осушення газу, де очищується від вологи та механічних домішок і направляється в акумулятори газу (2 одиниці по 9 м3 ). З акумуляторів газу стиснений природній газ направляється на заправні колонки.
На компресорних установках в процесі експлуатації (1 раз в 40-60 хв.) автоматично чи в ручному режимі проводиться продувка всіх ступенів через вологомасловідділювачі, звідки конденсат направляється в ємність збирання конденсату, а газ повертається у вхідний газопровід, а звідти в підвідний газопровід. .
На установці осушення природного газу, газ регенерації адсорбенту, охолоджений в теплообміннику, також повертається у вхідний газопровід ("Технологический регламент по заправке автомобилей сжатим природним газом на АГНКС с компрессорньїми установками типа 4HR3KN-200/210-5- 249 WLK". Министерство газовой промьішленности СССР, Москва, 1988; СТП 320.30019801.206-2001 типовий регламент заправлення автомобілів стисненим газом на АГНКС компресорні установки 4HR3KN-200/210-5-249 WLK розроблений на підставі опису Інструкції по експлуатації і технічному обслуговуванню виробника компресорної установки).
Згідно Методики розрахунку норм паливно-енергетичних ресурсів на експлуатацію АГНКС потужністю 500 та 250 заправок за добу на основі індивідуальних норм, ДК "Укртрансгаз", затверджених наказом НАК "Нафтогаз України" № 5 від 12.01.2007, при кожній зупинці компресорної установки чи переводі компресора на холостий хід ( табл. 6.1 „Методики....") витрати газу, який повертається у вхідний газопровід складають 50,68 м (тиском 0,5МПа).
Газ, при зупинці чи переході компресорної установки на холостий хід, тиском 25 МПа (250 кгс/см ) після зниження тиску скидається у вхідний газопровід, де тиск складає 0,3-0,5 МПа (3-5 кгс/см ) та утворюється зворотній потік, який фіксується вузлом обліку газу, розрахованим на роботу в прямому та зворотньому напрямках.
Підвідний газопровід (ввод №2) довжиною (L) 186,1м з діаметром труби d=100 мм та внутрішньостанційні газопроводи сумарним об'ємом 17,5 куб.м не можуть вмістити об'єм скидаємого з компресора газу.
Об'єм підвідного газопроводу складає:
L*d=186,l*0,l=18,6 м3 .
Об'єм, внутрішньостанційні газопроводів з тиском газу 0,3-0,5 МПа (3-5 кгс/см ) складає: 17,5 м .
Загальний об'єм газопроводів з вхідним тиском газу 0,3-0,5 МПа (3-5 кгс/см2) складає: 18,6+17,5=36,1 м3.
Таким чином, розрахунок показує, що скидаємий компресорною установкою у вхідний всмоктувальний газопровід газ при зупинках чи переході на холостий хід зворотним потоком проходить як через вузол обліку РВУ "Харківавтогаз" так і вузол ПАТ "Запоріжгаз" (без урахування того, що вузол обліку ПАТ "Запоріжгаз" знаходиться не на межі розмежування балансової належності, а приблизно на 40 м ближче до входу підвідного газопровода в АГНКС).
Вузол обліку газу ПАТ "Запоріжгаз" обладнаний лічильником газу ультразвуковий "Зонд 2" з коректором об'єму газу В-25, який не враховує об'єм газу в зворотньому напрямку, тому покази такого лічильника не достовірні.
Ще раз зазначимо, що згідно листа ПАТ "Запоріжгаз" №32/1283 від 22.02.2012 звернулось до РВУ "Харківавтогаз" з проханням видати технічні умови на встановлення контрольних вузлів обліку газу в тому числі на АГНКС-1 м. Запоріжжя.
Листом № 463-20/02.2 від 23.02.2012 (технічні умови на контрольний вузол обліку) РВУ "Харківавтогаз" надало ПАТ "Запоріжгаз" вихідні дані для підбору типорозміру лічильника з технічними характеристиками вимірювання витрат природного газу в прямому та зворотньому напрямках.
Але, в супереч наданим технічним умовам, ПАТ "Запоріжгаз" встановлено вузол обліку природного газу без вимірювання зворотнього напрямку.
Також, грубо порушуючи вимоги встановлені п. 5.4 "Про затвердження Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 618 від 27.12.2005, ПАТ "Запоріжгаз" не надало РВУ "Харківавтогаз" проектну та виконавчу документацію, свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на вузлі обліку газу.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Положеннями абзацу 3 частини 1 статті 174 Господарського кодексу України визначено, що господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
При цьому, частиною 2 статті 67 Господарського кодексу України та статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).
Загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов'язання, визначено статтею 179 Господарського кодексу України, згідно пункту 3 якої укладення договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання.
11.06.2013 позивач звернувся до відповідача з листом №29/3245 щодо визначення комерційного вузла обліку газу, наступного змісту.
Згідно п. 5.2 Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618 "Про затвердження правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживачння" для визначення обєму протранспортованого, поставленного та реалізованого споживачу газу, з 01.06.2013 будуть прийматися дані комерційного вузла обліку газу ПАТ "Запоріжгаз" (з більш високою точністю вимірювань обєму газу). Згідно проведеної метрологічної атестації на ВОГ, на що видане свідоцтво №2-0088-12 ВІД 25.12.2012, ВОГ допущений до застосування як комерційний з границями відносної похибки плюс - мінус 2,03% у діапазоні витрат від 2,5 до 400 м. куб. за год.
Зважаючи на зазначене, позивач направив відповідачу додаткові угоди № 1 від 11.06.2013, додаток № 1/1 "Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання", додаток №3/1 та 3/2"Розрахунок витрат та втрат газу в мережі" до договору №Т-ПР-11164/5/13-Х від 02.01.2013 на розподіл природного газу, з проханням їх підписати, скріпити печаткою та повернути примірник позивачу.
У відповідь (лист №1108-24/02.2 від 02.07.2013), відповідач відмовив у внесенні змін до Договору та зазначив, що п.5.2.1 "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, що затверджені наказом Міністерства палива та енергетики від 27.12.2005 №618 та зареєстровані в Міністерстві юстиції 26.01.2006 за №67/11941" відноситься до основної норми щодо визнання комерційним вузла обліку газу за точністю метрологічних показників.
На комерційному вузлі обліку газу, який згідно договору №Т-ПР-11164/5/13-Х від 02.01.2013, належить РВУ "Харківавтогаз", діапазон витрат природного газу по прямому потоку становить від 800 м. куб. га год. до 3400 м. куб. за год.
Відповідно до п. 9.11 Протоколу розрахунку витратоатоміра по прямому потоку, який був зроблений програмним забезпеченням "САПР Расход-РУ, версія 2." (атестоване ДП "Укрметртестстандарт" - свідоцтво про атестацію №39.0453.10 від 09.07.2010), похибка вимірювання витрат природного газу по прямому потоку від 800 м. куб. за год. До 3400 м. куб. за год., не перевищує 1,35 %, що точніше за метрологічні показники контрольного ВОГ прямого потоку ПАТ "Запоріжгаз".
З огляду на зазначене, слід врахувати наступне.
Обсяг протранспортованого природного газу визначається в пунктах призначення за допомогою комерційних вузлів обліку, визначених в додатках до Договору.
Відповідно до п.4.2 Договору, облік обсягів природного газу, що транспортується на умовах Договору, здійснюється згідно з Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 №618, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України від 26.01.2006 за №67/11941.
Наказом Міністерство палива та енергетики від 27.12.2005, № 618 "Про затвердження Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" передбачено 5.2.1. для підвищення надійності та достовірності вимірювань об'єму газу сторони договору можуть встановлювати на комерційних вузлах обліку газу дублювальні вимірювальні комплекси. У разі встановлення дублювального вимірювального комплексу з більш високою точністю вимірювань об'єму газу (в однакових діапазонах змін параметрів та витрати газу), ніж у того, що працює, сторони договору можуть вносити зміни до договору в частині визначення, - який з двох вимірювальних комплексів є комерційним.
Технологічна частина АГНКС - це комплекс газопроводів з установленим на ньому обладнанням для отримання стиснутого природного газу. На АГНКС-1 м. Запоріжжя встановлено дві компресорні установки 4HR3KN-200/210-5-249 WLK виробництва Німеччина.
Вузол обліку повинен враховувати об'єм газу в прямому та зворотному напрямку (СТП 320.30019801.206-2001 типовий регламент заправлення автомобілів стисненим газом на АГНКС компресорні установки 4HR3KN-200/210-5-249 WLK розроблений на підставі опису Інструкції по експлуатації і технічному обслуговуванню компресорної установки виробника).
В матеріалах справи міститься лист №463-20/02.2 від 23.02.2012 РВУ "Харківавтогаз" ДП "Укравтогаз", яким надано вихідні данні для підбору типорозміру лічильника згідно п. 6.4 Правил із зазначенням витрат в прямому та зворотному напрямках.
Згідно матеріалів справи вузол обліку газу ПАТ «Запоріжгаз» обладнаний лічильником газу ультразвуковим "Зонд 2" з коректором В-25 для визначення об'єму про транспортованого та реалізованого споживачу газу на АГНКС-1 у м. Запоріжжя за адресою вул. Південне шосе, 59 не враховує об'єм газу в зворотньому напрямку, тому покази вузла обліку газу Позивача не є достовірними.
Таким чином, вузол обліку газу ПАТ "Запоріжгаз" обладнаний лічильником газу ультразвуковим "Зонд 2" з коректором В-25 для визначення об'єму про транспортованого та реалізованого споживачу газу на АГНКС-1 у м. Запоріжжя за адресою вул. Південне шосе, 59 не можливо вважати дублюючим.
Відповідно до п. 9.11 протоколу розрахунку витратоміра по прямому потоку, який зроблений програмним забезпеченням "САРП Расход-РУ, версія 2.0" (атестоване ДП "Укрметртестстандарт" - свідоцтво про атестацію №39.0453.10 від 09.07.2010), похибка вимірювання у ДП "Укравтогаз", по прямому потоку від 800м3/год до 3400м3/год., не перевищує 1,35% що точніше за метрологічні показники вузла по прямому потоку ПАТ "Запоріжгаз".
Поданими сторонами матеріалами встановлено, що похибка вимірювання витрат природного газу у відповідача точніше ніж позивача.
Обстеження вузла обліку газу на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками облікової організації та споживача.
Власник вузла обліку газу має надати іншій стороні договору проектну та виконавчу документацію, свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на вузлі обліку газу.
Під час обстеження перевіряється відповідність вузла обліку газу технічним умовам, проектній документації та вимогам цих Правил.
Згідно матеріалів справи вузол газу ПАТ "Запоріжгаз" обладнаний лічильником газу ультразвуковим «Зонд 2» з коректором В-25 для визначення об'єму протранспортованого та реалізованого споживачу газу на АГНКС-1 у м. Запоріжжя за адресою вул. Південне шосе, 59 не є комерційний.
За змістом ч.1 ст. 32 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Згідно зі статтею 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Статтею 654 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до частин 1-4 статті 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Згідно зі статтею 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
З положень статті 188 ГК України вбачається, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем проект додаткової угоди, в редакції викладеній в прохальній частині позовної заяви відповідачу надіслано листом №29/3245 від 11.06.2013, а відповідь з відмовою надіслана відповідачем листом № 1108-24/02.2 від 02.07.2013.
Крім того, умовами частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою для зміни договору є факт згоди обох сторін про його зміну. Домовленість вимагає вільного волевиявлення сторони щодо внесення тих чи інших змін до договору або його розірвання. Згода обох сторін є підставою для зміни договору, а домовленість сторін, що об'єктивується через здійснення двостороннього правочину є шляхом (або способом) розірвання або зміни договору.
Також законодавство передбачає можливість змінити умови договору без згоди на те іншої сторони у випадках встановлених у самому договорі або законом.
Водночас відповідно до п.11.2. Договору усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими особами та скріплюються печатками обох сторін.
Таким чином, умовами договору передбачено можливість внесення змін до договору лише виключно за згодою сторін.
Відповідно до п.1. ст. 188 Господарського кодексу України, п. 1. ст. 525 Цивільного кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Умовами договору не передбачена можливість зміни умов договору в односторонньому порядку, у разі наявності заперечень однієї зі сторін.
Крім того виходячи норм цивільного та господарського права, приписів наказу Міністерство палива та енергетики від 27.12.2005, № 618 "Про затвердження Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання" та постанови НКРЕ від 13.09.2012, №1181 "Правил користування природним газом для юридичних осіб", сторони можуть вносити зміни до умов договору, в частині визначення, - який вимірювальний комплекс є комерційним за згодою сторін, нормативної вказівки на обов'язковість укладання додаткової угоди - змін до додатку №1 до договору на розподіл природного газу №Т-ПР 11164/5/13-Х в редакції позивача не існує.
Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Всупереч вимог статті 33 Господарського процесуального кодексу України позивачем не надано доказів наявності обставин, які в силу вищезгаданих вимог закону дають підстави для зміни Договору на розподіл природного газу №Т-ПР 11164/5/13-Х шляхом укладення додаткової угоди №1 в редакції позивача.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного
тексту рішення: 27.12.2013
Суддя М.Є. Літвінова