Справа №2а-175/5362/13-а
19 грудня 2013 року смт. Ювілейне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Бойка О.М.,
при секретарі - Карпенко І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити розрахунок і виплату пенсії,
Позивачка у судове засідання не з'явилася, надавши письмову заяву у якій підтримала заявлені позовні вимоги, просила їх задовольнити у повному обсязі, а справу розглянути без її участі.
Представник відповідача - УПФ України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області надали письмові заперечення у яких проти позовних вимог заперечував у повному обсязі, вважаючи їх не обґрунтованими та безпідставними, тому просили суд у їх задоволенні відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1, 19 листопада 2010 року вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з посади заступника начальника відділу організаційної роботи контрольно - ревізійного управління в Дніпропетровській області.
Згідно з листом Міністерства юстиції України від 27.02.2012 року №1312-0-26-12 відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про оптимізацію органів виконавчої влади» від 09 грудня 2010 року №1085/2010 в результаті реорганізації Головного контрольно - ревізійного управління України утворена Державна фінансова інспекція України.
Як встановлено судом, для призначення розміру пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області були затребувані довідки про заробіток на день виходу на пенсію, в якій було зазначено розмір винагороди за вислугу років 40%, тоді як до розрахунку розміру пенсії прийнято - 25%, та довідка про заробіток за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією за період з 01.11.2008 року по 31.10.2010 року без урахування «Інших виплат» до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, судовою практикою Верховного Суду України (постанова від 20.02.2012 року по справі № 21-430а-11) та постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за №210/18948 визначено необхідність врахування у складі заробітної плати для призначення і перерахунку пенсії усіх виплат, на які нараховані та сплачені до пенсійного фонду страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі чого, позивачка звернулася із заявою від 22.10.2013 року до відповідача з проханням приєднати до пенсійної справи уточнюючі довідки Державної фінансової інспекції Дніпропетровської області від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12524 та від 09.10.2013 №04-11-05-19/12525 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» і здійснити розрахунок розміру пенсії з урахуванням виплат, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Про те, листом відповідача від 25.10.2013 року №3357/04/35 «Про відмову в перерахунку пенсії як державному службовцю» відповідачем у перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та рекомендовано звернутися до суду. Одночасно видана копія приказу №47 від 25.11.2010 року про призначення розміру пенсії державного службовця.
Як вбачається із заявлених довідок про заробітну плату від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12524 та від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12525, відмова у здійсненні позивачці розрахунку розміру пенсії з урахуванням отримуваних позивачкою виплат, з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зменшує розмір пенсії гарантований позивачці державою на 1152,13 грн. (330,15 грн. + 24228,73 грн.: 24 міс.)х 86%).
Однак такі дії УПФ України в Дніпропетровському районі є протиправними і такими, що порушують конституційні права ОСОБА_1 на більший розмір пенсії, виходячи з наступного.
Пенсійні відносини між сторонами врегульовані статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Частиною другою статті 37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Тобто, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для Відповідача є сума заробітної плати, з якої справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Стаття 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається Відповідач, відмовляючи у врахуванні повного розміру винагороди за вислугу років, а не її частини, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома ст. 33 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року №1141 затверджений Порядок виплати винагороди за вислугу років працівникам Державної фінансової інспекції та її територіальних органів, які безпосередньо здійснюють державний контроль за витрачанням бюджетних коштів.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначені пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Наявність у позивачки права на отримання пенсії з урахуванням 40 відсотків винагороди за вислугу років підтверджена витягом з протоколу №6 від 30.06.2003 року засідання комісії з питань встановлення стажу, необхідного для нарахування винагороди за вислугу років працівникам контрольно - ревізійного управління в Дніпропетровській області, затвердженого наказом від 01.07.2003 року №91 «Про виплату винагороди та надбавки за вислугу років працівникам контрольно - ревізійного управління в Дніпропетровській області».
Як вказує судова практика Вищого адміністративного суду України винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної служби, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне страхування, а тому вона повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачується на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсії державного службовця.
З огляду на вказане, дії Відповідача щодо зменшення розміру позивачці щомісячної винагороди за вислугу років, встановленого державним органом до розміру надбавки за вислугу років, допустимої на думку відповідача, для врахування при розрахунку розміру пенсії є порушенням компетенції, оскільки пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця та оцінювати обґрунтованість розміру виплачуваних винагород.
Згідно з частиною другою статті 35 цього Закону державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
З огляду на вказане, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Уряду України.
Відповідно абз. 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Окрім цього, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вказує на необхідність пенсійного органу врахувати позивачці «Інші виплати».
Пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, платниками єдиного внеску також є працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах та організаціях, в інших юридичних осіб - підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб на умовах трудового договору, контракту). Тобто працівники, які працюють - перебувають у трудових відносинах з організацією - є застрахованими особами і їх доходи у вигляді заробітної плати підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Таким чином, уточнюючі довідки державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12524 та від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12525 підтверджують, що на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, Верховний Суд України, своєю постановою від 20 лютого 2012 року звертає увагу на перевагу в застосуванні норм права спеціальних норм, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії: статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає включення до заробітку для обчислення пенсії всіх видів оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання заробітку ( виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати ( доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) зареєстрованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
За приписами частини другої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийнятого за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Згідно з ч.2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний врахувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Викладена вище правова позиція Верховного суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.
Відповідно до вимог частин 2 та 3 статті 99 КАС України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи був встановлений шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислювався з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами могли встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не було встановлено інше, обчислювалися з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено судом, про порушення своїх прав позивачка дізналася у жовтні 2013 року, отримавши лист від 25.10.2013 року №3357/04/35 «Про відмову в перерахунку пенсії як державному службовцю» про відмову у розрахунку розміру пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років, сум індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально - побутових питань. Таким чином, вона звернулася до суду у шестимісячний строк, встановлений ст. 99 КАС України.
Крім того, згідно із ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачує за минулий час без обмеження будь - яким строком.
Враховуючи зазначені обставини, дослідивши докази надані сторонами по справі, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ст.ст. 9, 11, 70, 86, 104, 158-163, 2442 КАС України, ст.ст. 33,35,37 ЗУ «Про державну службу», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 4 ЗУ «Про збір та облік єдиного податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити розрахунок і виплату пенсії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в
Дніпропетровському районі Дніпропетровської області щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з надбавкою за ранг та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.11.2010 року з урахуванням у складі заробітку повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу з надбавкою за ранг та «Інших виплат», до яких віднесені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, заявлені уточнюючими довідками Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12524 та від 09.10.2013 року №04-11-05-19/12525.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.М. Бойко