17 грудня 2013 р. Справа № 12916/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Савицької Н.В., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання- Гелецького П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівського комунального підприємства «Львівавтодор» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2013 року у справі за позовом Львівського комунального підприємства «Львівавтодор» до Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги відділу державної автомобільної інспекції ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області щодо демонтажу штучних перешкод у вигляді шлагбаумів на в«їзд та виїзд у паркувальну зону по вул. Валовій у м Львові, -
02 липня 2013 року Львівське комунальне підприємство «Львівавтодор» звернулося з позовом до Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги відділу державної автомобільної інспекції ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області з приводу демонтажу штучних перешкод у вигляді шлагбаумів на в«їзд та виїзд у паркувальну зону по вул. Валовій у м Львові.
В обгрунтування позову позивач покликається на те, що 19.06.2013 року на адресу Підприємства надійшла вимога відділу державної автомобільної інспекції ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області від 19.06.2013р. №231 демонтувати штучні перешкоди у вигляді шлагбаумів на в'їзді та виїзді у паркувальній зоні по вул. Валовій у м. Львові. Вважає, що листом №36-292 від 19.02.2013р. відділом державної автомобільної інспекції ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області було попередньо погоджено встановлення шлагбаумів на в'їзді та виїзді на паркувальній зоні по вул. Валовій у м. Львові, а тому вимогу щодо демонтажу штучних перешкод у вигляді шлагбаумів вважає такою, що не грунтується на нормах чинного законодавства.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2013 року, в задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Львівське комунальне підприємство «Львівавтодор» подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови не відповідає фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що між ЛМР та ЛКП «Львівавтодор» було укладено договір від 23.04.2013 року №7п/т про використання земельної ділянки, спеціально визначеної для забезпечення паркування транспортних засобів. Згідно даного договору, позивач отримав у користування земельну ділянку для забезпечення платного паркування транспортних засобів на вул.Валовій, площею 897м2 та взяв на себе зобов'язання сплачувати щомісячний збір за паркування транспортних засобів.
19.06.2013року старшим лейтенантом міліції Савицьким Д.С. було проведено обстеження земельної ділянки для паркування транспортних засобів по вул..Валовій у м. Львові, під час якого виявлено наявні перешкоди (шлагбауми) в русі транспортних засобів та складено вимогу про демонтаж існуючих перешкод.
На виконання вказівки прокуратури м. Львова про проведення перевірки та надання інформації, яка 18 червня 2013 року надійшла до ВДАІ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області про необхідність вжиття заходів для усунення порушень ч.4 ст.20 Закону України «Про автомобільні дороги», п5.15 Правил дорожнього руху, в частині демонтажу шлагбаумів, які обмежують рух транспорту, ВДАІ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області було винесено вимогу №231 від 19.06.2013р., згідно якої останній зажадав від Львівського комунального підприємства «Львівавтодор» демонтувати штучні перешкоди у вигляді шлагбаумів (встановлених із сторони пл. Галицької (в'їзд) та вул. Валової (виїзд)), оскільки такі встановлено всупереч вимогам чинного законодавства України і вони створюють реальні перешкоди для руху транспортних засобів.
Перевіряючи правомірність висновків суду першої інстанції шляхом всебічного та об'єктивного дослідження матеріалів справи, колегія суддів погодилась з такими з огляду на наступне.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про дорожній рух» визначено компетенцію власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів. Зокрема зазначено, що до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить: влаштування місць для зупинок транспортних засобів, стоянок і відпочинку учасників дорожнього руху та створення інших об'єктів дорожнього сервісу. Цим же законом визначено компетенцію вищезазначених органів щодо права тимчасово обмежувати рух транспортних засобів.
Зокрема, ч.4 ст.20 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що органи місцевого самоврядування в частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів мають право: встановлювати за погодженням з відповідними державними органами з безпеки дорожнього руху тимчасові обмеження на рух транспортних засобів при проведенні ремонтних та інших робіт на вулицях і дорогах міст.
Відповідно до п.12. «Правил паркування транспортних засобів»,затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3.12. 2009 р. N 1342, майданчики для паркування обладнуються відповідно до вимог правил паркування і Правил дорожнього руху. Одночасно, п.15.15 Правил дорожнього руху України (у редакції 11.02.2013) передбачено, що на проїзній частині забороняється встановлення предметів, які перешкоджають проїзду чи паркуванню транспортних засобів, за винятком випадків: оформлення дорожньо-транспортної пригоди; виконання дорожніх робіт або робіт, пов'язаних із зайняттям проїзної частини; обмеження або заборони руху транспортних засобів та пішоходів у випадках, передбачених законодавством.
При цьому, колегія апеляційного суду акцентує увагу на тому, що статтею 21 Закону України про дорожній рух чітко визначено, що автомобільна дорога - вулиця являє собою частину території, в тому числі в населеному пункті, призначену для руху транспортних засобів і пішоходів з усіма розміщеними на ній спорудами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року №1342 визначено, що на спеціально обладнаних майданчиках для платного користування обов'язково повинні бути встановлені автоматичні в'їзні та виїзні термінали - система пристроїв, яка призначена для пропуску/випуску транспортних засобів на майданчики та з майданчиків паркування. В даній постанові конкретно зазначено, що автоматичний в'їзний та виїзний термінал - це система пристроїв, яка призначена для пропуску/випуску транспортних засобів на майданчики/з майданчиків для паркування і може бути обладнана приладом для сплати вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування.
З матеріалів справи вбачається, що згідно інвентаризаційної справи Львівського МБТІ від 22.07.1980 року, - вул.Валова містить 391,9 метрів проїзної частини призначеної для руху транспортних засобів, а тому встановлені шлагбауми працівниками ЛКП «Львівавтодор» створюють перешкоду в русі і не можуть бути розцінені, як автоматичний в'їзний та виїзний термінали на паркувальний майданчик, оскільки вул.Валова є проїжджою частиною.
Крім цього, посилання апелянта на те, що органом місцевого самоврядування прийнято рішення про створення закритої паркувальної зони на вул.Валовій не знаходить свого документального підтвердження, оскільки рішенням Львівської міської ради від 12.04.2013 № 208 погоджено лише Концепцію створення впорядкованих паркувальних та пішохідних зон у центральній частині Львова і Програму реалізації І стадії Концепції створення впорядкованих паркувальних та пішохідних зон у центральній частині Львова.
А тому, з огляду на викладене, жодних законних підстав для здійснення перешкод у русі, зокрема встановлення шлагбаумів із сторони пл.Галицької - вїзд та вул.Валової - виїзд, не було.
Покликання апелянта на закриту паркувальну зона є суб'єктивно вигаданим терміном, адже такого визначення немає в жодному містобудівному нормативному документі. Львівська міськрада при підписанні договору від 23.04.2013 року №7п/т уповноважила виконавця забезпечити паркування транспортних засобів, а не здійснювати перешкоди у русі таких.
Згідно п.2.2.2 вищевказаного договору, виконавець зобов'язаний був обладнати майданчик для паркування дорожніми знаками, розміткою, технічними пристроями для сплати коштів, тощо і утримувати його у належному технічному та санітарному стані. Жодного речення про встановлення шлагбаумів на в'їзді та виїзді з вул.Валової в договорі немає, відтак, «Львівавтодор» перевищив свої повноваження при їх встановленні.
Окрім цього, твердження ЛКП «Львівавтодор» про те, що ВДАІ ЛМУ ГУМВС України при погодженні технічного паспорта зони паркування по вул.Валовій в м.Львові погодило і встановлення шлагбаумів є безпідставним та необґрунтованим, оскільки при погодженні технічного паспорту майданчика для паркування, підпис кервівника ДАІ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області наявний лише на першій сторінці паспорту. Однак схема розташування паркувального майданчика, де визначено місця розташування обмежувачів руху, відповідальні працівники ВДАІ ЛМУ ГУМВС України не погоджували, про вбачається з відсутності на ній підпису та печатки. Відтак, вважати схему погодженою вповноваженими працівниками УДАІ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області не має жодних легітимних підстав.
Сумуючи викладене, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Львівського комунального підприємства «Львівавтодор» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2013 року у справі № 813/4919/13-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий : Гулид Р.М.
Судді : Савицька Н.В.
Каралюс В.М.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 23.12.2013 року