ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
23 грудня 2013 року Справа № 12/125б
За заявою кредитора - Приватного підприємства "Будинок", м. Луганськ,
до боржника - Приватного акціонерного товариства "Луганськспецтехкомплект", м. Луганськ
про банкрутство та про визнання поточних грошових вимог
Суддя Палей О.С.
Секретар судового засіданняГармашова А.А.
У засіданні брали участь:
від кредитора Паталаха К.В., головний державний податковий інспектор, довіреність № 4/10 від 12.06.2013, Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів; Омельченко Д.О., головний юрисконсульт, довіреність №526/12 від 23.10.2012, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль"; Дубінін С.В., довіреність №1 від 11.01.2013, ТОВ "Луганська спеціалізована торгівельна компанія" ліквідатор Клименко М.А.
Обставини справи: банкрутство порушене за загальною процедурою, встановленою Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343-XII, в редакції Закону України від 30 червня 1999 року № 784-XIV; ліквідаційна процедура проводиться за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343 - ХІІ (в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, який набрав чинності з 19.01.2013) з урахуванням приписів пункту 1-1 Розділу Х "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" цього закону; розгляд заяви від 23.10.2013 № 8895/10 Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області із грошовими вимогами в сумі 986 343 грн. 00 коп. до банкрута та заяви від 05.11.2013 № 8912/10/05-18-10-01 Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у ГУ Міндоходів у Донецькій області із грошовими вимогами в сумі 331060,04 грн. до банкрута.
Сторони та ліквідатор належним чином повідомлені судом про час і місце розгляду справи за ухвалою від 02.12.2013.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правової норми, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи учасників судового процесу, суд
встановив:
Постановою від 11.03.2013 Господарським судом Луганської області було достроково припинено процедуру санації Приватного акціонерного товариства "Луганськспецтехкомплект", введеної судом до 08.11.2013 та звільнено арбітражного керуючого Бугулян О.А. від виконання повноважень розпорядника майна у справі; визнано банкрутом боржника Приватне акціонерне товариство "Луганськспецтехкомплект", м. Луганськ, пров. Краснодонський, буд. 4, ідентифікаційний код 01242366 та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, тобто до 11.03.2014; ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Клименка Михайла Анатолійовича, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_2; свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № НОМЕР_2 від 07.02.2013, на якого покладено обов'язок здійснити публікацію оголошення про визнання боржника банкрутом у офіційних друкованих органах Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (газети "Голос України" або "Урядовий Кур'єр") в порядку, передбаченому п. п. 3, 5 ст. 23 Закону, провести ліквідаційну процедуру та у строк до 12 місяців з дня винесення даної постанови подати до суду звіт про роботу та ліквідаційний баланс банкрута.
Оголошення про визнання боржника банкрутом було опубліковане у газеті "Голос України" № 55 (5555) від 22.03.2013.
Встановлений ч. 1 ст. 38 Закону граничний строк для пред'явлення вимог поточними кредиторами сплинув 22.05.2013.
25.10.2013 (згідно штампу суду та власноручного напису представника заявника) до суду від Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області надійшла заява від 23.10.2013 № 8895/10 із грошовими вимогами в сумі 986 343 грн. 00 коп. до банкрута.
На обґрунтування заявлених вимог кредитором зазначено наступне.
Заборгованість боржника виникла після порушення справи про банкрутство шляхом нарахування боржником самостійно сум податків та підтверджується податковими деклараціями, наданими до Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області та розрахунками податкового боргу.
09.04.2013 Ленінська ОДПІ у м. Луганську вперше звернулась до ліквідатора з заявою №10325/10 про визнання поточних вимог у загальному розмірі 818 388,00 грн., яка складається з ПДВ у розмірі 787 254,00 грн. та з податку на прибуток у розмірі 31 134,00 грн.
Ліквідатор розглянув заяву Ленінської ОДПІ у м. Луганську та листом від 30.04.2013 № ЛС-121 визнав частково вимоги ОДПІ у розмірі 817 743,00 грн.
15.05.2013 Ленінська ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області вдруге звернулась до ліквідатора з заявою № 11945/10 про визнання поточних вимог у загальному розмірі 167 955,00 грн., яка складається з ПДВ у розмірі 167 955,00 грн.
Ліквідатор розглянув заяву ОДПІ та листом від 30.04.2013 № ЛС-121 визнав повністю вимоги Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області у розмірі 167955,00 грн.
Тобто за результатами розгляду заяв Ленінської ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області ліквідатором визнані поточні вимоги кредитора у розмірі 985698,00 грн.
14.11.2013 ліквідатор надав до суду заперечення від 06.11.2013 № М-224 щодо заявлених поточних грошових вимог Ленінської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, яким повідомив, що наявність кредиторської заборгованості у загальній сумі 985 698,00 грн. не заперечується боржником, в той же час заборгованість зі сплати штрафних санкцій у сумі 645,00 грн. підлягає відхиленню на підставі ст. 12 Закону, згідно якої під час дії мораторію на задоволення вимог кредиторів пеня, штраф та інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань зі сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), що застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства, не нараховуються.
Ліквідатор вважає, що грошові вимоги Ленінської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області в сумі 985 698,00 грн. підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів до шостої черги.
25.10.2013 (згідно штампу суду) до суду від Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції у ГУ Міндоходів у Донецькій області надійшла заява від 05.11.2013 №8912/10/05-18-10-01 із грошовими вимогами до банкрута в сумі 331 060,04 грн.
У судовому засіданні 02.12.2013 ліквідатор надав відзив від 02.12.2013 б/н на заяву про визнання поточних вимог Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області, в якому зазначив, що заявлені вимоги визнаються у сумі 331060,04 грн. та підлягають включенню до шостої черги реєстру вимог кредиторів по справі № 12/125б.
Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані до матеріалів справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги кредиторів - Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Луганській області та Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області - підлягають включенню до шостої черги задоволення вимог кредиторів з огляду на наступне.
19.01.2013 набрав законної сили Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції від 22.12.2011 №4212-ІV, відповідно до Перехідних положень якого положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Ліквідаційна процедура ПрАТ "Луганськспецтехкомплект" відкрита господарським судом Луганської області постановою від 11.03.2013, отже здійснюється у відповідності до положень Закону у новій редакції.
За приписами ч.15 ст.16 Закону про банкрутство з моменту порушення провадження у справі про банкрутство пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися лише у випадку та порядку, передбачених цим Законом.
Згідно до абзацу 8 частини 1 статті 38 Закону вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
На виконання вимог ч. 1 ст. 38 Закону, ліквідатором в офіційному друкованому органі - газеті "Голос України" від 22.03.2013 № 55 (5555) опубліковано повідомлення про визнання боржника ПрАТ "Луганськспецтехкомплект" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Отже, з вимогами до боржника, визнаного банкрутом, які виникли під час процедур банкрутства, кредитори повинні були звернутися до Господарського суду Луганської області у строк до 22.05.2013, шляхом подачі відповідної заяви.
Відповідна правова позиція міститься й в Інформаційному листі Вищого господарського суду України від 28.03.2013 № 01-06/606/2013 зі змінами і доповненнями внесеними Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 07.08.2013 № 01-06/1149/2013, виданого у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 № 4212-VI, яким викладено в новій редакції Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у якому повідомлено, що розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону.
Суд погоджується з посиланням ліквідатора, в обґрунтування своєї позиції, на абз.12 ч. 2 ст. 41 Закону, за приписами якої ліквідатору надані повноваження лише заявляти в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими, а не розглядати заявлені вимоги по суті.
Згідно п. 1 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №4212-VI від 22.12.2011, цей Закон набирає чинності через рік з дня його опублікування, крім: підпункту 14 пункту 7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення", який набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Підпунктом 14 пункту 7 розділу X "Прикінцеві та перехідні положення" зазначеного закону пункт 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" було між іншим доповнено підпунктом 14 такого змісту: заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Стаття 1 Закону України "Про судовий збір" визначає, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
З вказаного вище слідує, що з 19.01.2013 - дня набрання чинності Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22.12.2011 №4212-VI, заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після повідомлення про визнання боржника банкрутом, повинні подаватися до відповідного Господарського суду.
Звільнення податкових, у числі інших державних органів, від сплати судового збору не впливає на імперативну норму абзацу 8 частини 1 статті 38 Закону щодо визначення порядку та строків оголошення кредиторів (в тому числі тих, що не є суб'єктами сплати судового збору) за вимогами, що виникли протягом проведення процедур банкрутства, які передують ліквідаційній.
Враховуючи викладене, суд зобов'язує ліквідатора ПрАТ "Луганськспецтехкомплект" Клименка М.А. включити до шостої черги задоволення вимог кредиторів:
- поточні вимоги Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області в сумі 985 698,00 грн. (за виключенням штрафних санкцій у сумі 645,00 грн., що всупереч ст. 12 Закону про банкрутство нараховані на збільшення сум ПДВ, які підлягали сплаті за уточнюючим документом № 9028230751 за 01.03.2012 та уточнюючим документом №904649 за 01.06.2012);
- поточні вимоги Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області в сумі 331 060,04 грн.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 37 - 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14 травня 1992 року № 2343 - ХІІ (в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, який набрав чинності з 19.01.2013), ст. ст. 41, 86, 87 ГПК України, суд
1. Зобов'язати ліквідатора ПрАТ "Луганськспецтехкомплект" Клименка М.А. включити до шостої черги задоволення вимог кредиторів:
- поточні вимоги Ленінської об'єднаної державної податкової інспекції у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області в сумі 985 698,00 грн.;
- поточні вимоги Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області в сумі 331 060,04 грн.
2 Дану ухвалу надіслати:
- ініціюючому кредитору (вул. Радянська, буд. 69, кв. 42, м. Луганськ, 91016);
кредиторам:
- голові комітету кредиторів - ПАТ "ФІДОБАНК" (за двома адресами: вул. Червоноармійська, 10, м. Київ, 01601 та вул. К. Маркса, 63, м. Луганськ, 91055);
- Луганській міській раді Луганської області (вул. Коцюбинського, 14, м. Луганськ, 91000);
- ЛОД ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" (вул. Совєтская, 61, м. Луганськ, 91016);
- ТОВ "Луганська спеціалізована торгівельна компанія" (пров. Краснодонський, буд. 4, м. Луганськ, 91047);
- банкруту (пров. Краснодонський, 4, м. Луганськ, 91047);
- ліквідатору - арбітражному керуючому Клименку М.А. (АДРЕСА_2, 91001);
- Ленінській ОДПІ у м. Луганську ГУ Міндоходів у Луганській області (кв. Шевченка, 38-а, м. Луганськ, 91033);
- Макіївській об'єднаній державній податковій інспекції у ГУ Міндоходів у Донецькій області (бул. Горбачова, 10, м. Макіївка, 86132).
Суддя О.С. Палей
Надр. 11 прим.
1 - до справи
2 - 11 - відповідно до п. 3 ухвали
Вих. № 697
10
26.12.2013