06 грудня 2013 р.Справа № 2-а-829/11/2102
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Сімчук Сергій Борисович
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області на постанову Білозерського районного суду Херсонської області від 22 березня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
10.03.2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Білозерської РДА Херсонської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він є постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Однак протягом 2008-2010 років зазначена допомога була нарахована та виплачена відповідачем у значно меншому розмірі та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щорічної допомоги за 2010 рік у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Постановою Білозерського районного суду Херсонської області від 22 березня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії УПСЗН Білозерської РДА Херсонської області за 2010 р. у відмові в перерахунку та виплаті компенсації на оздоровлення, як евакуйованому, в розмірі меншому ніж це встановлено ст. ст. 48 та 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Білозерської РДА Херсонської області провести перерахунок та виплату позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в порядку ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, начальник УПСЗН Білозерської РДА Херсонської області в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушено норми матеріального та процесуального права. На думку апелянта, судом не прийнято до уваги положення ст. ст. 62 та 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 2 ст. 4 і ст. 51 Бюджетного кодексу України, а також зміст постанови Кабінету Міністрів України «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26 липня 1996 року № 836 щодо розміру виплати одноразової грошової допомоги на оздоровлення. На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування оскарженого судового рішення з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні вимог позивача.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.
У 2010 роках УПСЗН Білозерської РДА Херсонської області позивачу виплачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
У лютому 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок допомоги на оздоровлення за 2010 рік на підставі ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 28 лютого 2011 року за № 01-11/586 відповідачем відмовлено ОСОБА_1 в такому перерахунку.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що положення ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є пріоритетними перед постановами Кабінету Міністрів України.
Висновок суду першої інстанції про задоволення вимог позивача про перерахунок та виплату вказаної допомоги за 2010 рік є правильним.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до яких щорічна допомога на оздоровлення виплачується постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10 рп/2008 від 22 травня 2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що стосуються виплат, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Із врахуванням викладеного позивач, як постраждалий від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, з травня 2008 року має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції до 28 грудня 2007 року).
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Як встановлено матеріалами справи, відповідачем виплачено позивачу щорічну допомогу на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії за 2010 рік після винесення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року про визнання такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), змін, внесених підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Виходячи з вищенаведеного відповідач при виплаті позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у 2010 році в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), діяв неправомірно та з порушенням норм чинного на момент виплати допомоги на оздоровлення законодавства.
З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.
На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.
Керуючись ст.ст.183-2,195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Білозерського районного суду Херсонської області від 22 березня 2011 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.С. Золотніков
В.О. Скрипченко