Постанова від 13.11.2013 по справі 822/3992/13-а

Копія

Справа № 822/3992/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2013 року 09 год. 00 хв.м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Тарновецького І.І. розглянув у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до ПАВФ "Інтрада" про часткове зупинення виробництва, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ПАВФ "Інтрада", в якому просив частково зупинити виробництво відповідача до одержання дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.

Заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача у встановлений ухвалою суду строк в канцелярію суду не надійшло. За таких обставин, суд на підставі статті 183-2 КАС України розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини, підтверджені письмовими доказами, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в порядку скороченого провадження, з огляду на наступне.

Судом встановлено, 02 жовтня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області, на підставі наказу від 17.09.2013 № 401 та направлення № 4202/02 від 30.09.2013 року, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ПАВФ "Інтрада".

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки № 246 від 02.10.2013 року, яким встановлено, що підприємство здійснює господарську діяльність за відсутності дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів, що є порушенням п. "а" ч.1 ст. 32, ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи", ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього середовища".

На підставі зазначеного акту було складено протоколи від 02.10.2013 № 372/2, № 372/1, № 372 про адміністративне правопорушення та постанова про накладення адміністративного стягнення від 03.10.2013 № 372/02.

07.10.2013 Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області складено припис № 246/02, з метою усунення виявлених порушень та недоліків природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки ПАВФ "Інтрада".

Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана із порушенням вимог і умов до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, з метою частково зупинити виробництво відповідача, звернулась у порядку статті 183-2 КАС України з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає, на наступне.

Закон України від 05.03.1998 року №187/98-ВР «Про відходи» (далі - Закон №187/98-ВР) визначає правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України.

Відповідно до статті 1 Закону №187/98-ВР відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення); розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

Стаття 17 Закону №187/98-ВР визначає обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.

Пункт «а» частини 1 статті 32 Закону №187/98-ВР передбачає, що з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється, зокрема, вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Частина 4 статті 33 Закону №187/98-ВР передбачає, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України від 25 червня 1991 року №1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища» (далі - Закон №1264-XII ).

Статтею 55 Закону №1264-XII встановлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України "Про Положення про Державну екологічну інспекцію України" від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).

Відповідно 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (підпункт "г" пункту 2 частини 4 Положення).

Відповідно до пункту 7 Положення Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідач не надав суду жодних доказів усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач здійснює свою господарську діяльність з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме за відсутності дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів, що є порушенням статей 32, 33 Закону №187/98-ВР та статті 55 Закону №1264 -XII .

Отже, діяльність суб'єкта господарювання, яка пов'язана, зокрема, з порушенням вимог природоохоронного законодавства, може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі постанови адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

У даному випадку таким органом є Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області, яка внаслідок проведеної у жовтні 2013 року планової перевірки ПАВФ "Інтрада" встановила факт використання зазначеним суб'єктом господарювання стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря без відповідного на це дозволу, що є порушенням вимог №2707-XII.

Зважаючи на наведені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області є обґрунтованими, документально підтвердженими, а тому даний адміністративний позов підлягає задовольнити повністю.

Керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПАВФ "Інтрада", а саме: частково зупинити виробництво ПАВФ "Інтрада" до одержання дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.

Постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький