Справа № 2-а-1058/10/1970
"26" травня 2010 р. Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крапівницької Н.Л.
при секретарі Винник І.В.,
за участю:
позивача -ОСОБА_1
представника позивача -ОСОБА_2,
представника відповідача -Рацина Р.Р.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції
про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000581502/0 від 28 січня 2010 року, суд, -
В суд з адміністративним позовом звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000581502/0 від 28 січня 2010 року.
В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, надавши пояснення, що Тернопільською ОДПІ проведено перевірку за період з 01.01.07 р. по 30.11.09 р. щодо орендної плати за землю, про що складено акт від 15.01.10 р., яким встановлено порушення, що ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою під будівлею по АДРЕСА_1 не здійснюється плата за землю. В зв'язку з чим, прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000581502/0 від 28 січня 2010 року, яким визначено податкове зобов'язання по земельному податку в розмірі 772,78 грн. - земельний податок з фізичних осіб та штрафні (фінансові) санкції в сумі 6460 грн. ОСОБА_1 не має державного акту на право власності або користування земельною ділянкою, договір оренди земельної ділянки відсутній. Відповідачем самостійно проведено розрахунок земельного податку на підставі довідки про грошову оцінку земельної ділянки від 18.10.06 р. № 614.
Представник відповідача позов не визнав і пояснивши в судовому засіданні, що працівниками державної податкової служби проведено документальну невиїзну перевірку по орендній платі за землю СПД ФО ОСОБА_1 за період з 01.01.07 р. по 30.11.09 р., за результатами якої складено акт перевірки від 15.01.10 р. № 187/7/15-02/НОМЕР_1. Перевіркою встановлено порушення ст. 2,13,17 Закону України «Про плату за землю», а саме, що ОСОБА_1 не нараховував орендну плату за земельну ділянку площею 24,5 кв. метрів, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, підстава - довідка про грошову оцінку земельної ділянки № 614 від 18.10.06 р.; не подавав податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. За земельні ділянки, які надані в оренду справляється орендна плата. Як свідчать матеріали справи згідно довідки про грошову оцінку земельної ділянки № 614 від 18.10.06 р., виданою комунальним підприємством «Земельно-кадастрове бюро»і затвердженої відділом земельних ресурсів Тернопільської міської ради, площа даної земельної ділянки складає 24,5 кв.м та місячний розмір плати за користування зазначеною земельною ділянкою становить 12,32 грн.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши і проаналізувавши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є підставними і підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, обов'язок щодо доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
Судом встановлено, що працівниками державної податкової служби проведено документальну невиїзну перевірку по питанню оподаткування орендної платі за землю СПД ФО ОСОБА_1 за період з 01.01.07 р. по 30.11.09 р..
За результатами перевірки складено акт від 15.01.10 р. № 187/7/15-02/НОМЕР_1, в якому зафіксовано порушення ст. 2,13,17 Закону України «Про плату за землю», а саме, що ОСОБА_1 не нараховував орендну плату за користування земельною ділянкою площею 24,5 кв. метрів, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (підстава - довідка про грошову оцінку земельної ділянки № 614 від 18.10.06 р), в зв'язку з чим, занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю в сумі 772,78 грн. В порушення ст. 14 цього ж Закону ОСОБА_1 не подавав податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в 2007-2009 роках.
Суд вважає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Стаття 4 цього Закону визначає, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада Міністрів АР Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених Законом.
Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
За нормами Закону України "Про оренду землі" особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності , подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання), розгляд якої проводиться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Як підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами позивач не подавав у встановленому законом порядку заяви про намір отримати земельну ділянку на правах орендаря чи у власність.
Земельний кодекс України встановлює порядок передачі земельних ділянок в оренду, за яким передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Договір оренди земельної ділянки під будинком АДРЕСА_1 з позивачем ОСОБА_1 не укладався.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, як це обумовлено статтею 13 Закону України «Плата за землю" є договорі оренди земельної ділянки. За таких обставин слід вважати, що підставою виникнення цивільних прав і обов'язків, що виникають з орендних відносин - є договір оренди земельної ділянки.
Оскільки, договір оренди земельної ділянки між сторонами не укладався, правових підстав щодо нарахування орендної плати за землю лише на підставі довідки про грошову оцінку земельної ділянки від 18.10.06 р., яку видано КП «Земельно-кадастрове бюро»відсутні.
Таким чином, позову підлягає задоволенню, а податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000581502/0 від 28 січня 2010 року визнанню нечинним.
Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163-167, 186 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000581502/0 від 28 січня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Крапiвницька Н.Л.
копія вірна
Суддя Крапiвницька Н.Л.