Постанова від 04.12.2013 по справі 876/4947/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 року Справа № 876/4947/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

Судової-Хомюк Н.М.

розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області на постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 15 лютого 2013 року в адміністративній справі № 342/120/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій при виплаті щорічної допомоги на оздоровлення та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

28 січня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до Городенківського районного суду Івано-Франківської області із даним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (далі - УПСЗН Городенківської РДА) при нарахуванні та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік та зобов'язати його провести перерахунок та виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік згідно зі ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат встановленої Законом України "Про Державний бюджет України" на момент виплати, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_2 є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати. Однак, їй виплатили у 2012 році щорічну допомогу у значно меншому розмірі, тобто 120 грн.

Постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 15 лютого 2013 року позов задоволено частково.

Не погодившись із зазначеною постановою, її оскаржив відповідач УПСЗН Городенківської РДА і просив зазначене рішення суду першої інстанції скасувати, по-кликаючись на те, що судом при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми ма-теріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України колегія суддів вважає можливим здійснювати розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у ній матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Виплата щорічної допомоги на оздоровлення, згідно зі ст.ст.48, 62 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводиться в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної зарплати.

На виконання норм вказаного Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 12.07.2005 р. № 526 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою, зокрема, встановлено розмір виплат щорічної допомоги на оздоровлення для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідів ІІ групи, захворювання яких пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, у розмірі 120 грн.

Крім того, Законом України від 14.06.2011 р. "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" передбачено, що у 2011 році положення Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету України на 2011 рік (вказаний Закон набрав чинності 19.06.2011 р.).

Також, рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 у справі № 1-42/2011за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" було визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року № 2857-VI з наступними змінами щодо того, що положення статей Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог Закону від 14.06.2011 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 р. за № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011 р.

Відповідно до ст.63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.

Частиною 2 ст.4 Бюджетного кодексу України передбачено, що виключно законом про державний бюджет України визначають надходження та витрати Державного бюджету України.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України від 22.11.2011 р. "Про Державний бюджет України на 2012 рік" передбачене застосування в 2012 році норм і положень, зокрема статті 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Відповідно до п.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 р. № 4 "Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" судам необхідно звертати увагу на те, що у разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше. Крім того, судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. № 3-рп/2012, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Закон України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" прийнято пізніше за Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік".

Оскільки позивачу проведено виплату допомоги на оздоровлення у розмірі 120 грн., який встановлений вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 526, колегія суддів погоджується вимогами апеляційної скарги про те, що позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.100, ст.160, ст.195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації Івано-Франківської області - задовольнити.

Постанову Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 15 лютого 2013 року в адміністративній справі № 342/120/13-а скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий: Р.Й. Коваль

Судді : В.В. Гуляк

Н.М. Судова-Хомюк