ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про забезпечення адміністративного позову
23 грудня 2013 року № 813/9602/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши клопотання Дрогобицької міжрайонної прокуратури про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом Дрогобицької міжрайонної прокуратури до Болехівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
До суду надійшла позовна заява Дрогобицької міжрайонної прокуратури до Болехівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення 32-ї позачергової сесії 6-го скликання Болехівської сільської ради № 570 від 03 грудня 2013 року «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні».
Крім того, прокурором Дрогобицької міжрайонної прокуратури Павич В.С. подано клопотання про забезпечення адміністративного позову відповідно до ст.ст. 117-118 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом зупинення дії рішення 32-ї позачергової сесії 6-го скликання Болехівської сільської ради № 570 від 03 грудня 2013 року «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні». Зазначив, що оскаржуваним рішенням відповідачем порушуються вимоги ст.19 Конституції України, ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", дане рішення викликає суспільний резонанс, його виконання може призвести до соціальної напруги, підриває авторитет як органів влади так і органу місцевого самоврядування, який прийняв незаконне рішення, а тому необхідним є вжиття заходів до забезпечення позову, шляхом зупинення дії рішення відповідача.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зокрема, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2002 року, яким визначено політико-правову природу органів місцевого самоврядування, такі є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати не будь-які питання суспільного життя, а питання саме місцевого значення, тобто такі, які пов'язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад і перелік яких визначено у Конституції України і законах України.
Главою 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено повноваження сільських рад. В статті 26 вказаного Закону міститься перелік питань, які вирішуються сільськими радами виключно на їх пленарних засіданнях.
Частиною першою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України визначені підстави забезпечення позову, а саме: якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності дії суб'єкта владних повноважень.
У відповідності до вимог ч.1 ст.118 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Аналіз назви спірного рішення 32-ї позачергової сесії 6-го скликання Болехівської сільської ради № 570 від 03 грудня 2013 року «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні» дає підстави вважати, що таке містить ознаки протиправності, оскільки виходить за межі вирішення питань місцевого самоврядування, а тому суд вважає, що клопотання позивача про забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.117, 118, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Клопотання прокурора Дрогобицької міжрайонної прокуратури про забезпечення адміністративного позову задовольнити повністю.
Зупинити дію рішення 32-ї позачергової сесії 6-го скликання Болехівської сільської ради № 570 від 03 грудня 2013 року «Про суспільно-політичну ситуацію в Україні».
Відповідно до ч. 5 ст. 118 КАС України, виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Братичак У.В.