11 грудня 2013 р.Справа № 821/282/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
розглянувши в місті Одесі в порядку письмового провадження у зв'язку з неявкою сторін в судове засідання апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
У січні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо неврахування до стажу державної служби періоду роботи на відповідальних посадах в партійних органах з 24 жовтня 1990 року по 19 вересня 1991 року та зобов'язання зарахувати до стажу державної служби період роботи на відповідальних посадах в партійних органах з 24 жовтня 1990 року по 19 вересня 1991 року.
В обґрунтування позову зазначалось, що ОСОБА_1 працював з 26 квітня 1985 року по 19 вересня 1991 року на відповідальних посадах в партійних органах, з 06 липня 2010 року прийняв Присягу державного службовця. У січні 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 16 січня 2013 року № 14/Б-99-1 йому відмовлено в призначені пенсії державного службовця у зв'язку з недостатнім стажем роботи для призначення такої пенсії.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо неврахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періоду роботи на відповідальних посадах в партійних органах з 24 жовтня 1990 року по 19 вересня 1991 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи на відповідальних посадах в партійних органах з 24 жовтня 1990 року по 19 вересня 1991 року.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року замінено сторону виконавчого провадження - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, начальник Управління ПФУ в м. Херсоні в апеляційній скарзі зазначає, що судом при вирішенні справи порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не враховано роз'яснення Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року № 4-5-1156, погоджене з Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого до стажу державної служби зараховується період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР та внесення змін до статті 7 Конституції УРСР, тобто до 24 жовтня 1990 року. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював з 26 квітня 1985 року по 19 вересня 1991 року на відповідальних посадах в партійних органах, з 06 липня 2010 року прийняв Присягу державного службовця.
У січні 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», однак листом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 16 січня 2013 року № 14/Б-99-1 йому відмовлено в призначені пенсії державного службовця у зв'язку з недостатнім стажем роботи для призначення такої пенсії.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що відповідачем порушено право позивача на призначення пенсії державного службовця з урахуванням всіх періодів роботи на відповідальних посадах в партійних органах.
Так, відповідно до частин 1 та 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначаються Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283.
Згідно пункту 3 вказаного Порядку до стажу державної служби включається час роботи в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року № 1049, а саме - стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України, зокрема, у партійних, профспілкових та комсомольських організаціях на виборних та відповідальних посадах.
Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішенням бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Матеріалами справи встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач працював на відповідальних посадах в партійних органах з 26 квітня 1985 року по 19 вересня 1991 року (а. с. 6, 12-13).
З урахуванням наведених вище норм Закону України «Про державну службу» та Порядку обчислення стажу державної служби, ОСОБА_1 працював на посадах, перебування на яких дає йому право на призначення пенсії державного службовця.
За таких обставин, висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 є правильним.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання апелянта на роз'яснення Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року № 4-5-1156, оскільки вони не є нормативним актом та не мають обов'язкового характеру, і, крім того, звужують зміст положень постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді: