Ухвала від 04.12.2013 по справі 814/3513/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2013 р.Справа № 814/3513/13-а

Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Желєзний І. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарі Василенко І.Ю.,

за участю представників позивача Кравченка О.Б. та Чернюка В.М., представника відповідача Соловчука Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» до Державної виконавчої служби України про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Нібулон» (далі ТОВ СП «Нібулон») звернулось до суду з позовом до Державної виконавчої служби України (далі ДВС України) про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 16 липня 2013 року № 34951640, зобов'язання відповідача вжити заходів щодо повного, неупередженого та своєчасного виконання виконавчого листа Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2012 року № 2а-5997/11/1470.

В обґрунтування заявлених вимог зазначалось, що 08 жовтня 2012 року Миколаївським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 2а-5997/11/1470 по справі за позовом ТОВ СП «Нібулон» до Державного агентства земельних ресурсів України про скасування висновків та зобов'язання вчинити певні дії. 16 липня 2013 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС України винесено постанову про закриття виконавчого провадження № 34951640 у зв'язку з фактичним повним виконанням рішення суду. Проте, на думку позивача, зазначена постанова в порушення Закону України «Про виконавче провадження» відповідачем винесена передчасно, оскільки Державним агентством земельних ресурсів України судове рішення виконано не в повному обсязі.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року позовні вимоги ТОВ СП «Нібулон» задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 16 липня 2013 року про закінчення виконавчого провадження № 34951640 з виконання виконавчого листа Миколаївського окружного адміністративного суду.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, представник ДВС України в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального та процесуального права, а саме пункту 16 ч. 3 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого державний виконавець в процесі виконавчого провадження може вимагати надання пояснень тільки за фактами невиконання рішення або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення законодавства про виконавче провадження. Крім того, на думку апелянта, судом також не враховано, що державний виконавець не наділений повноваженнями надавати оцінку та досліджувати правомірність прийнятих Державним агентством земельних ресурсів України рішень. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

В запереченнях на апеляційну скаргу представник позивача просить залишити оскаржене судове рішення без змін.

Заслухавши суддю - доповідача, виступи представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, а також представників позивача про залишення постанови суду першої інстанції без змін, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом встановлено, що постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2011 року визнано протиправними та скасовано висновки державної експертизи землевпорядної документації Державного агентства земельних ресурсів України від 29 червня 2011 року № 278-11 та №279-11. Зобов'язано Державне агентство земельних ресурсів України провести повторну державну експертизу землевпорядної документації «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ СП «Нібулон» для земель річкового транспорту під обслуговування водних шляхів (лінійного об'єкта транспортної інфраструктури) в межах населених пунктів на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області» та надати висновок державної експертизи щодо її відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам. Зобов'язано Державне агентство земельних ресурсів України провести повторну державну експертизу землевпорядної документації «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ СП «Нібулон» для земель річкового транспорту під влаштування та обслуговування водних підходів і оперативної акваторії перевантажувального терміналу з відвантаженням зернових та олійних культур на річковий транспорт за межами населених пунктів на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області» та надати висновок державної експертизи щодо її відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам. Зобов'язано Державне агентство земельних ресурсів України прийняти рішення щодо погодження землевпорядної документації «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ СП «Нібулон» для земель річкового транспорту під обслуговування водних шляхів (лінійного об'єкта транспортної інфраструктури) в межах населених пунктів на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області». Зобов'язано Державне агентство земельних ресурсів України прийняти рішення щодо погодження землевпорядної документації «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ СП «Нібулон» для земель річкового транспорту під влаштування та обслуговування водних підходів і оперативної акваторії перевантажувального терміналу з відвантаженням зернових та олійних культур на річковий транспорт за межами населених пунктів на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області.

08 жовтня 2012 року Миколаївським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 2а-5997/11/1470.

29 жовтня 2012 року державним виконавцем розпочато примусове виконання виконавчого документу від 08 жовтня 2012 року № 2а-5997/11/1470 шляхом винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Державним агентством земельних ресурсів України на адресу органу виконавчої служби надіслано листа, в якому боржник повідомив відповідача про те, що ним підготовлено висновки державної експертизи землевпорядної документації від 14 грудня 2012 року за № № 854-12 та 855-12, за підсумковою оцінкою проекти землеустрою оцінено негативно як такі, що не відповідають вимогам законодавства України, встановленим нормам і правилам. Крім того, боржником зазначено про те, що проекти землеустрою та зазначені висновки державної експертизи землевпорядної документації видано представнику ТОВ СП «Нібулон».

На підставі вказаного повідомлення відповідачем винесено постанову від 16 липня 2013 року за № 34951640 про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним виконанням рішення суду.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції обґрунтовано послався на ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язку державного виконавця здійснювати необхідні заходи по своєчасному та повному виконанню судового рішення.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ст. 1 названого Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно частинам 1 та 2 ст. 11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.

Для виконання вказаних вище обов'язків частиною 3 статті 11 Закону державному виконавцю надано право, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.

З аналізу наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» випливає, що державний виконавець під час виконання рішення суду повинен здійснити всі необхідні заходи для своєчасного та повного його виконання, зокрема отримати від боржника інформацію та документи, що підтверджують повне виконання рішення, у разі ствердження боржником про таке виконання, провести перевірку виконання боржником рішення.

Як встановлено матеріалами справи, оскаржену постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2а-5997/11/1470, виданого 08 жовтня 2012 року Миколаївським окружним адміністративним судом, посадовою особою відповідача винесено на підставі листа Державного агентства земельних ресурсів України про його виконання від 13 березня 2013 року № 4120/23/4-13, без перевірки даних, зазначених у вказаному листі боржника.

При цьому, всупереч наведеним вище положенням Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем не здійснено перевірку виконання боржником рішення суду, не витребувано у останнього висновки державної експертизи землевпорядної документації, на які міститься посилання в листі Державного агентства земельних ресурсів України від 13 березня 2013 року № 4120/23/4-13, не перевірено відповідність вказаних висновків рішенню суду.

З урахуванням викладеного, висновок окружного адміністративного суду про задоволення позовних вимог ТОВ СП «Нібулон» щодо скасування постанови державного виконавця від 16 липня 2013 року за № 34951640 про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2а-5997/11/1470 є правильним.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржену постанову окружного адміністративного суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної виконавчої служби України залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий:

Судді: