19 грудня 2013 року Справа № 876/10043/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Качмара В.Я., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Державна податкова інспекція у Тячівському районі Закарпатської області звернулася в суд з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року позов задоволено. Стягнуто податковий борг перед бюджетом з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 185078 гривень 45 копійок.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ФОП ОСОБА_1 оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ФОП ОСОБА_1 не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 є платником податків і зборів, відповідно до чинного законодавства України, зареєстрована та знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Тячівському районі Закарпатської області Державної податкової служби, що підтверджується наявною в матеріалах копією довідки про взяття на облік платника податків від 17.05.2010 року № 291/29-00/10 (а.с.5).
Працівниками Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області було проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства відповідачем. За результатами проведеної перевірки складено акт №734/17-1/НОМЕР_1 від 05.07.2012 року про результати документальної планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єкта підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 за період з 17.05.2010 року по 31.12.2011 року (а.с.12-27).
За наслідками проведеної перевірки та складеного акта працівниками податкової інспекції прийнято наступні податкові повідомлення - рішення від 12.07.2012 року: № 520/0000082230, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: пеня за порушення термінів розрахунках у сфері ЗЕД, невиконання зобов"язань та ШС за порушення вимог валютного законодавства в розмірі: 28870,32 гривень (а.с.6), податкове повідомлення - рішення № 521/0000092230, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: пеня за порушення термінів розрахунках у сфері ЗЕД, невиконання зобов"язань та ШС за порушення вимог валютного законодавства за штрафними санкціями в розмірі: 170 гривень (а.с.6), податкове повідомлення - рішення № 519/0002611732/2985, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: єдиний податок з фізичних осіб, нарахований до 01 січня 2011 року в розмірі: 2100 гривень (а.с.7), податкове повідомлення - рішення № 518/0002641732/2986, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в загальному розмірі: 115165, 34 гривень (а.с.7), податкове повідомлення - рішення № 516/0002631732/2983, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на доходи найманих працівників в загальному розмірі: 30525 гривень (а.с.7), податкове повідомлення - рішення № 517/0002621732/2984, яким відповідачу визначено суму грошового зобов'язання за платежем: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в загальному розмірі: 626,20 гривень (а.с.7).
17.07.2012 року Державною податковою інспекцією у Тячівському районі було проведено камеральну перевірку порушення строків сплати з податку на доходи фізичних осіб, що сплачений фізичними особами за результатами річного декларування. За результатами проведеної перевірки складено акт №798/17-02 від 17.07.2012 року (а.с.29). За наслідками проведеної перевірки та складеного акта прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.07.2012 року № 0008211731, яким відповідачу визначено зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачені фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 377, 06 грн. (а.с.28).
ФОП ОСОБА_1 не сплачено розмір квартального авансового платежу з податку, що підлягає сплаті до бюджету у наступному за звітним році, що самостійно визначено платником податків у розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності № 9015789803 від 09.02.2012 року за 2011 рік -в розмірі 2235,15 гривень. Окрім того, за ФОП ОСОБА_1 рахується борг по пені в розмірі 5343,19 гривень, який нараховано по податку з фізичних осіб, після закінчення встановлених Податковим кодексом України.
Згідно п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Як вбачається з п.6.1.ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.58.3 ст.58 ПК у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове-повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3статті 54 цього кодексу, зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Вищезазначені податкові повідомлення - рішенні відповідачем не оскаржувались ні в адміністративному ні в судовому порядку, а отже є узгодженими і підлягають сплаті до бюджету.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що вищевказані повідомлення-рішення відповідачем не було оскаржено.
Відповідно до п.59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На підставі зазначеного пункту підприємцю 07.09.2012 року було вручено податкову вимогу № 798 від 12.07.2012 року (а.с. 33).
У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Таким чином, у зв'язку з наведеним, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що стягненню підлягає сума у загальному розмірі 185078,45 грн.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175., п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Відповідно до ч.1 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини
Згідно підпункту 20.1.28 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що узгоджене податкове зобов'язання є не виконаними, що є підставою для стягнення коштів до бюджету, а тому позов Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області підлягає до повного задоволення.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.195,198,200,205,207,254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2012 року у справі № 2а-0770/3055/12 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.Р.Курилець
Судді В.Я.Качмар
О.І.Мікула