Справа: № 2а/2608/675/12 Головуючий у 1-й інстанції: Кириленко Т.В.
Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
12 грудня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на постанову Святошинського районного суду м. Києва від 16 жовтня 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ОСОБА_5 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірними дій щодо порушення права позивача на перерахунок пенсії згідно зі ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року, № 355 від 25 червня 2011 року, № 50 від 28 січня 2011 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 594 від 28 серпня 2007 року, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням премії в розмірі 55 % посадового окладу з 01 листопада 2010 року по 30 червня 2011 року, у розмірі 90 % посадового окладу з 01 червня 2011 року.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 16 жовтня 2012 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу неправомірними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії згідно зі ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року, № 355 від 25 червня 2011 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 594 від 28 серпня 2007 року стосовно щомісячної премії з 04 жовтня 2011 року та провести відповідні виплати за винятком виплачених сум.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Зважаючи на те, що у справі відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, колегія суддів вирішила справу розглянути у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 є військовим пенсіонером, у 2008 році був звільнений з посади помічника начальника бази з фінансово-економічної роботи - начальника фінансово-економічної служби 303 Центральної артилерійської бази зберігання ракет і боєприпасів (1 розряду) Командування сил підтримки Збройних Сил України, згідно з наказом Міністра оборони України № 245 від 15 грудня 2008 року.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
06 січня 2012 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 110/04 від 04 лютого 2012 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст. 1-2 вказаного Закону, право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби: а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом; б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту; в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України; г) особи начальницького і рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; д) громадяни інших держав із числа військовослужбовців збройних сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства цих держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, їх пенсійне забезпечення здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої вони проживають; е) особи, зазначені у статтях 3 і 4 цього Закону; є) особи із числа військовослужбовців строкової служби та члени сімей осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, у передбачених цим Законом випадках.
Згідно з ч. 1 ст. 2 вказаного Закону, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1 ст. 63 вказаного Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
За змістом ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22 липня 2010 року «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», витрати на грошове забезпечення військовослужбовцям здійснюються в межах виділених асигнувань та, починаючи з 01 травня 2010 року, таким чином: премія іншим військовослужбовцям 10 відсотків.
Наказом Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року внесені зміни до п. 9 Наказу Міністра оборони України № 380 від 22 липня 2010 року: в абзаці першому слова «та, починаючи з 01 травня 2010 року» виключено, абзац п'ятий викладений в новій редакції - «премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70% посадового окладу, науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статуї національних - 70% посадового окладу, іншим військовослужбовцям - 55 % посадового окладу».
28 січня 2011 року Міністром оборони України прийнято наказ № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», згідно з яким премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу.
Наказом Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року «Про внесення змін до Наказу Міністра оборони України № 50 від 28 січня 2011 року» підвищено розмір премії діючим військовослужбовцям до 90% посадового окладу.
У той же час, Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» встановлено порядок здійснення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Наведеною Постановою встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові у справі № 21-5а13 від 26 лютого 2013 року, надаючи правову оцінку Наказу Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року, зазначила, що премія, яку позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках відповідно.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, зміна розміру премії на підставі Наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року, № 50 від 28 січня 2011 року, № 355 від 25 червня 2011 року не є підставою для здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцям.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18 липня 2013 року у справі № К/9991/22079/12, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 квітня 2013 року у справі № К/9991/24112/12, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18 квітня 2013 року у справі № К/9991/90021/11.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу згідно зі ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обґрунтованими та відповідають наведеним законодавчим нормам.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідачем надано достатньо доказів правомірності дій щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу згідно зі ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними законодавчими нормами.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задовольнити.
Постанову Святошинського районного суду м. Києва від 16 жовтня 2012 року - скасувати та ухвалити нову.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді О.М. Ганечко
Н.М. Літвіна
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.