Постанова від 02.12.2013 по справі 806/6671/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 806/6671/13-a

категорія 9.5

02 грудня 2013 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В. ,

при секретарі - Прохорчуку П.С., Шевчук Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лазер-Інтер", треті особи Глибочицька сільська рада Житомирського району, Житомирська районна державна адміністрація, Житомирська обласна державна адміністрація

про стягнення 108020,62 грн.,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив на виконання вимоги від 01.03.2013 року № 64-17/203 стягнути з ТОВ "Лазер-Інтер" недоотриману орендну плату за 1,70 га в загальній сумі 108020,62 грн., в тому числі на користь бюджету Глибочицької сільської ради в сумі 64812,37 грн., Житомирського районного бюджету - 27005,16 грн., Житомирського обласного бюджету -16203,09 грн. При цьому зазначає, що за результатами проведеної ревізії сільського бюджету та фінансово - господарської діяльності Глибочицької сільської ради за період з 01.04.2008 року - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року, встановлено ряд порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів, про що складено акт ревізії від 01.02.2013 року № 64-09/011. За підсумками ревізії та на підставі Закону України "Про державну контрольно - ревізійну службу в України" Глибочицькій сільській раді пред'явлені обов'язкові для виконання вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань від 01.03.2013 року № 64-17/203. Зокрема в період ревізії встановлено недоотримання коштів бюджетами в загальній сумі 108020,62 грн. Зазначає, що станом на день подачі позову Глибочицькою сільською радою не забезпечено відшкодування фінансових порушень, а саме не стягнуто з орендаря ТОВ "Лазер-Інтер" кошти в сумі 108020,62 грн., чим завдано матеріальної шкоди бюджету Глибочицької сільської ради, Житомирському районному та Житомирському обласному бюджетам.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представники третіх осіб позовні вимоги підтримали в повному обсязі, не заперечували щодо стягнення з відповідача не сплаченої орендної плати за землю на загальну суму 108020,62 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників третіх осіб, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" № 2929-ХІІ від 26.01.1993 року, зі змінами та доповненнями, (далі - Закон), державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Частиною 5 та 6 вказаної статті Закону встановлено, що інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Встановлено, з 05.11.2012 по 28.01.2013 року Житомирською міжрайонною державною фінансовою інспекцією було проведено ревізію сільського бюджету та фінансово - господарської діяльності Глибочицької сільської ради за період з 01.04.2008 року - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року, якою встановлено ряд порушень законодавства з питань збереження і використання комунальної власності та фінансів, про що складено акт ревізії від 01.02.2013 року № 64-09/011 ( а.с. 19-70).

Під час ревізії, зокрема, виявлено факт несплати в повному обсязі (відповідно до умов укладеного договору) орендної плати ТОВ "Лазер-Інтер" за 1,70 га.

З приводу даного порушення в акті перевірки (ст. 44 акту) зазначається, що відповідно до рішення дев'ятої сесії шостого скликання від 12.09.2011 року Глибочицької сільської ради, Глибочицьким сільським головою Сокальським С.В. укладено договори оренди землі від 12.09.2011 року з ТОВ "Лазер-Інтер", за яким Глибочицькою сільською радою передано даному товариству в оренду на 5 років земельну ділянку площею 1,70 га.

За п.9 договорів оренди землі від 12.09.2011 року орендна плата вноситься в грошовій формі за 0,7000 га в розмірі 42200,20 грн. в рік, за 1,0000 га в розмірі 60286,00 грн.; відповідно до п. 11 мала вноситись не пізніше 1 числа наступного за звітним місяця щомісячно по 1/12, або по 3516,68 грн. в місяць за оренду 0,7000 га та по 5023,83 грн. в місяць за оренду 1,000 га.

За ч.2 ст. 431 Цивільного кодексу України, договір набирає чинності з моменту його укладання.

В порушення даних норм законодавства орендна плата за землю ТОВ "Лазер-Інтер" не нараховувалась і не сплачувалась, всупереч п.п. 1,3 ст. 9 Закону України" Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16.07.99 № 996-ХІУ в обліку Глибочицької сільської ради заборгованість орендаря, в частині виконання зобов'язань перед сільським бюджетом - не відображена (а.с.62-63).

В підтвердження зазначених порушень позивачем були надані до матеріалів справи вище зазначені договори оренди землі, розрахунки нарахування орендної плати ТОВ "Лазер-Інтер", рішення дев'ятої сесії шостого скликання від 12.09.2011 року Глибочицької сільської ради, тощо.

Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Пунктом 46 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 550 від 20.04.2006 року, встановлено, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган служби з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

На виконання зазначених вимог законодавства Житомирською міжрайонною державною фінансовою інспекцією було направлено сільському голові Глибочицької сільської ради вимогу від 01.03.2013 року № 64-17/203 про усунення виявлених ревізією сільського бюджету та фінансово - господарської діяльності Глибочицької сільської ради за період з 01.04.2008 року - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року, зокрема, у пункті 4 якої вимагала:

- відобразити в обліку заборгованість перед бюджетом в загальній сумі 108020,62 грн.( в т.ч. бюджет Глибочицької сільської ради в сумі 64812,37 грн., районний бюджет -27005,16 грн, обласний бюджет -16203,09 грн.);

- стягнути з орендаря ТОВ "Лазер-Інтер" кошти в сумі 108020,62 грн. та повернути до бюджету кошти в т.ч. бюджет Глибочицької сільської ради в сумі 64812,37 грн., районний бюджет - 27005,16 грн., обласний бюджет -16203,09 грн.

Інформацію про вжиті заходи і виконання вимоги було зобов'язано Глибочицьку сільську раду надіслати в термін до 30 березня 2013 року на адресу Житомирської міжрайонної державної фінансової інспекції.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Судом встановлено, що Глибочицькою сільською радою за вих. № 157 від 28 березня 2013 року Житомирській міжрайонній державній фінансовій інспекції було надано інформацію про вжиті заходи по усуненню недоліків виявлених ревізією сільського бюджету фінансово-господарської діяльності за період з 01.04.2008 - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року ( а.с.5).

Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що Глибочицька сіьська рада погодилась із виявленими ревізією порушеннями та вчинила дії щодо їх виконання, проте, пункт 4 вимоги від 01.03.2013 року на час розгляду справи судом, виконано не було.

У свою чергу, вимога Державної фінансової інспекції № 64-17/203 від 01.03.2013 року у встановленому порядку визнана незаконною також не була, а тому відповідно до положень ст. 15 Закону, є обов'язковою до виконання Глибочицькою сільською радою у повному обсязі.

Аналогічна позиція викладена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 27.01.09 року по справі № К-21837/07 та у постанові від 17.03.09 року по справі № К-15226/08.

Крім іншого, відповідно до п. 10 ст. 10 Закону державна контрольно-ревізійна служба має право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

З огляду на викладене, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 158 - 163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовільнити.

Стягнути з ТОВ Лазер-Інтер" недоотриману орендну плату за 1,70 га в загальній сумі 108020,62 грн., в тому числі на користь бюджету Глибочицької сільської ради в сумі 64812,37 грн., Житомирського районного бюджету - 27005,16 грн., Житомирського обласного бюджету -16203,09 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 06 грудня 2013 р.