Постанова від 03.12.2013 по справі 802/3217/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 грудня 2013 р. Справа № 802/3217/13-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Альчука Максима Петровича,

за участю секретаря судового засідання: Колос М.С.

представника позивача: Чишковської О.В.

представника відповідача: Пірняка В.М.

третьої особи: Зеленіна В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: державного закладу "Відділкова лікарня станції Козятин Південно-Західної залізниці"

до: державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні"

про: скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом державний заклад "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці" (далі - ДЗ "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці") до державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області, третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" про скасування рішення.

Адміністративний позов мотивований тим, що на підставі акту перевірки державної інспекції з енергетичного нагляду у Вінницькій області винесено постанову №06/10-02-63-ПШ від 01.07.2013 року, якою накладено штраф у розмірі 8500 грн.. Однак, позивач не погоджується з даним рішенням, оскільки представник ДЗ "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці" не був присутній під час прийняття вищезазначеної постанови, а тому відповідачем не було враховано всіх обставин справи для прийняття оскаржуваної постанови. Крім того, на даний час позивачем усунуті усі порушення, які виявлені відповідачем під час здійснення перевірки, тому позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти позову посилаючись на письмові заперечення, просив відмовити в його задоволенні. Крім того, вказав, що постанова № 06/10-02-63-ПШ від 01.07.2013 року про накладання штрафу у розмірі 8500 грн. винесена на підставі вимог чинного законодавства, а тому у задоволені позову слід відмовити.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" в судовому засіданні заперечувала проти задоволення адміністративного позову та просила суд відмовити у його задоволенні.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та Положення про державний енергетичний нагляд у період з 13.06.2013 року по 14.06.2013 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Максимкіним A.B. проведена позапланова перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме розпорядження від 09.01.2013 року № 06/10-01-1-РП щодо забезпечення автономного джерела живлення, про що було складено акт перевірки (протокол) № 06/10-06-3-АП (а.с.8).

На підставі вказаного акту перевірки було винесено розпорядження № 06/10-02-2 РП від 17.06.2013 року про розробку заходів щодо усунення виявлених порушень, а саме: стан технічного обслуговування, ремонту та модернізації; струмоприймачі І категорії забезпечити автономним джерелом живлення (ДЕС, АБ, АБЖ) з автоматичним включенням резерву (а.с.9).

01.07.2013 року начальником інспекції Держенергонагляду у Вінницькій області Пірняком В.М. винесено постанову №06/10-02-63-ПШ за ухилення від виконання вимог розпорядження від 09.01.2013 року № 06/10-01-1-РП та накладено штраф у розмірі 8500 грн. (а.с.7).

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України "Про електроенергетику", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Порядком здійснення державного нагляду в електроенергетиці, затвердженим Постановою КМ України № 189 від 15.02.1999 року, Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України № 929 від 07.08.1996 року, Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Мінпаливенерго від 24.12.2004 року № 817.

Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України № 929 від 07.08.1996 року (із змінами та доповненнями, далі - Положення) метою енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно до п.п.2 п. 4 цього Положення завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Пункт 1.2. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (із змінами та доповненнями, далі - Інструкція), ця Інструкція визначає процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії (далі - енергія). Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання). Дія цієї Інструкції спрямована на забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, галузі електроенергетики, сфери теплопостачання та належного функціонування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Як зазначено в ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та в Положенні державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. До повноважень Державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електроенергетичної та теплової енергії серед інших належить давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Заходом державного нагляду (контролю) згідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-V) є, зокрема, планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Як видно з п.п. 1 п. 11 Положення держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.

Згідно зі ст.11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону № 877-V, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до п. 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Посилання позивача на те, що він був відсутній під час прийняття оскаржуваної постанови, а тому Держенергонагляд не мав права виносити постанову судом до уваги не беруться у зв'язку з наступним.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи 21.06.2013 року державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області надіслало листа за №10-00-27-466 про те, що 26.06.2013 року о 10:00 год. буде розглянуто питання про прийняття постанови щодо накладання штрафних санкцій на ДЗ "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці" за невиконання розпорядження №06/10-01-1-ПР від 09.01.2013 року.

Крім того, у вищезазначеному листі відповідачем зазначено, що у разі не прибуття представника підприємства (установи, організації) розгляд питання про накладення штрафних санкцій та визнання величини штрафу відбудеться без представника.

Отже, враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що посилання позивача на те, що відповідач не мав права приймати постанову без участі представника ДЗ "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці" являються безпідставними та необґрунтовані, оскільки позивач був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується самим позивачем.

Щодо посилання позивача про те, що станом на день розгляду справи усуненні усі порушення, які виявлені відповідачем під час здійснення перевірки суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на день розгляду адміністративної справи ДЗ "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці" виконані усі вимоги припису від 14.06.2013 року №06/10-06-3-АП, на підставі якого винесено оскаржувану постанову, про що Інспекцію повідомлено листом від 15.10.2013 року за № 1029.

Однак, судом вищезазначене до уваги не береться у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Згідно з п.п. 2, 3, 8 вказаного Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів та порушення умов ліцензій. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням).

Отже, як вбачається з проаналізованих вище норм законодавства, державні інспектори безпосередньо наділені правом накладати на суб'єктів господарювання штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики, зокрема, за ухилення, невиконання чи несвоєчасне виконання вимог приписів, що оформляється відповідною постановою.

Згідно п. 10.5. Інструкції, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень та Подань.

У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.

Крім того, суд зазначає, що в матеріалах адміністративної справи відсутні докази, що припис від 14.06.2013 року №06/10-06-3-АП був оскаржений та скасований в судовому порядку, отже на момент розгляду справи є чинним, у зв'язку із чим, суд приходить до висновку, що постанова інспекції Держенергонагляд у Вінницькій області від 01.07.2013 року № 06/10-02-063-ПШ про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 8500 грн. винесена правомірно та в межах наданих відповідачу повноважень.

Інших доводів ніж фактичне повне виконання припису станом на 17.10.2013 року (після прийняття оскарженої постанови) ДЗ "Відділкова лікарня станції Козятин Південо - Західної залізниці" не наводить, проте такі доводи не свідчать про протиправність постанови від 01.07.2013 року та необхідність її скасування.

Також, приймаючи рішення, суд бере до уваги визнання позивачем наявних на час проведення перевірки порушень та їх усунення, лише після винесення оскаржуваної постанови, саме 17.10.2013 року, а тому рішення винесене 01.07.2013 року інспекцією Держенергонагляду в Вінницькій області є обґрунтованим та відповідає вимогам чинного законодавства.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Як зазначено в ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні позивачем не надано достатніх аргументів та доводів, які свідчать, що оскаржувана постанова інспекції Держенергонагляду у Вінницькій області прийнята з порушенням норм законодавства України. В той же час відповідач довів обставини в обґрунтування правомірності свого рішення, в зв'язку з чим суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Альчук Максим Петрович