Постанова від 25.11.2013 по справі 826/17101/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 листопада 2013 року № 826/17101/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., суддів: Бояринцевої М.А., Кротюка О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного агентства земельних ресурсів України до Державної виконавчої служби України про визнання незаконними дій, визнання незаконною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Державне агентство земельних ресурсів України звернулося до суду з позовом до Державної виконавчої служби України про визнання незаконними дій при винесенні постанови від 07.10.2013 року ВП №33151012 про стягнення виконавчого збору у розмірі 680 грн., визнання незаконною та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ОСОБА_1 від 07.10.2013 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 680 грн.. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 09.07.2012 року до Держземагентства України надійшла постанова від 21.06.2012 року, якою відкрито виконавче провадження за виконавчим листом №2а-1160/11/1470, виданим Миколаївським окружним адміністративним судом 31.05.2012 року. Внаслідок відсутності проекту експертизи рішення суду не було виконано з поважних причин, а тому вважає винесену постанову про стягнення виконавчого збору незаконною.

Представник відповідача проти позову заперечила та пояснила, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України перебуває виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого 31.05.2012 року Миколаївським окружним адміністративним судом. У зв'язку з невиконанням боржником рішення суду в самостійному порядку, державним виконавцем на адресу Державного агентства земельних ресурсів України 28.02.2013 року, 16.07.2013 року, 16.09.2013 року направлялись вимоги щодо негайного виконання згаданого вище виконавчого листа та надання до відділу примусового виконання рішень ДВС України документів, що підтверджують фактичне, у повному обсязі виконання рішення суду. У зв'язку з тривалим невиконанням позивачем рішення суду в самостійному порядку, 07.10.2013 року державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 680 грн. та повторно направлено вимогу на адресу боржника про зобов'язання негайного виконання рішення суду з попередженням про відповідальність, встановлену чинними законодавством за невиконання рішення суду. Крім того ТОВ СП «Нібулон» 25.07.2013 року на адресу Державного агентства земельних ресурсів України направило клопотання з метою проведення обов'язкової повторної, державної експертизи з додатками необхідної документації. Державний виконавець провів виконавчі дії відповідно до вимог закону.

Представник відповідача у судове засідання 19.11.2013 року, належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, у зв'язку з чим суд, керуючись ч.4 ст. 128 КАС України, розглянув справу у письмовому провадженні.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.04.2011 року, яка набрала законної сили, задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства «Нібулон» до Державного комітету України із земельних ресурсів про визнання протиправним та скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації Державного комітету України із земельних ресурсів та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії. Рішенням суду зобов'язано Державний комітет України із земельних ресурсів провести державну експертизу землевпорядних документації "Проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,2153 га ТОВ СП "Нібулон" для облаштування водних підходів та операційної акваторії причал-набережної перевантажувального терміналу з відвантаження зернових та олійних культур на річковий транспорт ТОВ СП "Нібулон" в оренду терміном на 25 років із земель водного фонду, що не надані у власність та користування, в межах с. Вітове Рацівської сільської ради Чигиринського району" та надати висновок державної експертизи щодо її відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам. Зобов'язати Державний комітет України із земельних ресурсів прийняти рішення щодо погодження землевпорядної документації "Проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,2153 га ТОВ СП "Нібулон" для облаштування водних підходів та операційної акваторії причал-набережної перевантажувального терміналу з відвантаження зернових та олійних культур на річковий транспорт ТОВ СП "Нібулон" в оренду терміном на 25 років із земель водного фонду, що не надані у власність та користування, в межах с. Вітове Рацівської сільської ради Чигиринського району".

На підставі виконавчого листа №2а-1160/11/1470, виданого 31.05.2012 року Миколаївським окружним адміністративним судом про зобов'язання Державного комітету України із земельних ресурсів провести державну експертизу землевпорядної документації "Проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,2153 га ТОВ СП "Нібулон" для облаштування водних підходів та операційної акваторії причал-набережної перевантажувального терміналу з відвантаження зернових а олійних культур на річковий транспорт ТОВ СП "Нібулон" в оренду терміном на 25 років із земель водного фонду, що не надані у власність та користування, в межах с. Вітове Рацівської сільської ради Чигиринського району" та надати висновок державної експертизи щодо її відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам. Зобов'язати Державний комітет України із земельних ресурсів прийняти рішення щодо погодження землевпорядної документації "Проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 9,2153 га ТОВ СП "Нібулон" для облаштування водних підходів та операційної акваторії причал-набережної перевантажувального терміналу з відвантаження зернових а олійних культур на річковий транспорт ТОВ СП "Нібулон" в оренду терміном на 25 років із земель водного фонду, що не надані у власність та користування, в межах с. Вітове Рацівської сільської ради Чигиринського району".

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 21.06.2012 року відкрито виконавче провадження ВП №33151012 та надано божнику строк самостійно виконати рішення суду протягом 7 днів.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.09.2012 року замінено боржника у виконавчому провадженні - Державний комітет із земельних ресурсів України на його правонаступника - Державне агентство з земельних ресурсів України.

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 16.10.2012 року змінено назву боржника у виконавчому провадженні з Державного комітету України із земельних ресурсів на Державне агентство земельних ресурсів України.

У зв'язку з невиконанням рішення суду в самостійному порядку, державним виконавцем направлялись вимоги Державному агентству земельних ресурсів України від 28.02.2013 року, від 16.09.2013 року про виконання виконавчого листа №2а-1160/11/1470.

07.10.2013 року постановою старшого державного виконавця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України на боржника накладено штраф за невиконання рішення суду.

У відповідності до ст. 2 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999, № 606-XIV (далі-Закон) примусове виконання рішень судів покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України та здійснюється державними виконавцями, визначеними Законом України "Про державну виконавчу службу".

Згідно ст. 5 Закону вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Державному виконавцю повинні бути безоплатно надані у встановлений ним строк інформація, документи або їх копії, необхідні для здійснення його повноважень. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Положеннями ч.1 ст.11 Закону визначено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право зокрема, накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом (п.13 ч.3 ст. 11)

Частиною 5 ст.12 вищезазначеного Закону передбачено, що сторони зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі про зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - про зміну місця роботи.

Відповідно до ст. 75 Закону після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Згідно з ч.1 ст. 89 Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Факт невиконання рішення суду Державним агентством земельних ресурсів України підтверджено матеріалами виконавчого провадження та сторонами у судовому засіданні.

Як вбачається з матеріалів виконавчого провадження, 25.07.2013 року на адресу Державного агентства земельних ресурсів України ТОВ СП «Нібулон» на виконання вимоги державного виконавця від 16.07.2013 року, направив цінний лист з повідомленням про вручення, з описом вкладення, з якого вбачається, що стягувач надіслав оригінали проектів землеустрою та іншу документацію, яку вимагав боржник.

Таким чином, посилання представника позивача на відсутність необхідної документації для виконання рішення суду, спростовується матеріалами справи.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що виконавчі дії по винесенню постанови від 07.10.2013 року ВП №33151012 про накладення на позивача штрафу у розмірі 680 грн. проведені у відповідності до вимог закону, постанова про накладення штрафу є правомірною, а тому позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 185-187 цього Кодексу шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі відкладення складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя А.С. Мазур

Судді: М.А. Бояринцева

О.В. Кротюк